Zavrieť

Porady

Ak sa zamestnám na dohodu,neprídem o dávku v nezamestnanosti?

Dobrý deň,od 1.10.2013 som poberateľom dávky v nezamestnanosti /bol som 7 rokov zamestnaný/.Táto mi bude vyplácaná ešte 5 mesiacov.Mám možnosť zamestnať sa na dohodu.Neprídem však o túto dávku?Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Suhlasim z veronikou v tom, ze o podporu neprides ,ale pozor, to nahlasenie do 8 dni plati pre zmeny v zdravotnej poistovni, na UP musis dohodu nahlasit pred zaciatkom vykonu prace ....

    Od 1. marca sa novelou zákona o službách zamestnanosti mení § 6 ods. 2 písmeno d) z. č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti"), ktoré stanovuje uchádzačovi o zamestnanie povinnosť:

    vopred oznámiť úradu výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti, najneskôr v deň pred začiatkom vykonávania zárobkovej činnosti.
    Túto skutočnosť je uchádzač o zamestnanie povinný oznámiť úradu osobne alebo písomne (faxom, elektronicky na adresu úradu, poštou).

    Uchádzač o zamestnanie je povinný najneskôr do najbližšie stanoveného kontaktu úradu predložiť doklad o tejto skutočnosti, napr. dohodu o vykonaní práce.

    http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=13504
    klmt2 Ďakujem za radu aj za link.Pomohli ste mi.Vďaka.
    veronikasad Ivka, link ktorý si priložila platil od 1.3.2010.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Neprídeš o dávku, ak tvoj príjem z dohody nepresiahne mesačne sumu 148,57€. Dohodu treba nahlásiť na UP najneskôr do 8 kal. dní od jej vzniku a mesačne predkladať potvrdenie o príjme.

    Aktuálne znenie § 6 ZoSZ (odst.2 bol upravený)

    § 6
    Uchádzač o zamestnanie

    (1) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý

    a) nie je zamestnanec, ak v odseku 2 písm. a) nie je ustanovené inak,

    b) nie je v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru12) alebo nevykonáva zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak v odseku 2 nie je ustanovené inak,

    c) neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,

    d) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine.

    (2) Uchádzač o zamestnanie môže

    a) vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu13a) platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, alebo

    b) poskytovať údaje pre štatistiku rodinných účtov, ktorú vykonáva Štatistický úrad Slovenskej republiky,13b) na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.

    (3) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancom.

    -----------
    8-dňová lehota je definovaná v § 34 odst. 5

    (5) Uchádzač o zamestnanie je povinný do ôsmich kalendárnych dní písomne oznámiť úradu každú zmenu skutočností rozhodných pre vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
    (
    Naposledy upravil veronikasad : 24.11.13 at 11:17
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Tych 8 dni nie je OK .....
    veronikasad Ivka, zákon o službách zamestnanosti bol od 1.5.2013 novelizovaný. Priložila si staré znenie.
    ivka70 prilozila som link zo stranku UPSVaR ....... a citat je z neho ..... ja viem, ze v linku je stara vyska prijmu, ale neviem o tom, ze by sa menila zakonom ohlasovacia povinnost pred zaciatkom prace ... najdes tych 8 dni v novom zakone?


    DOPLNENE :

    OK, len nerozumiem, preco UP ma na svojich oficialnych strankach stale to, ze dohodu treba nahlasit dopredu ......
    veronikasad Napísala som im email, som zvedavá na reakciu ...
    ivka70 daj vediet, ak sa dockas odpovede
      zbaliť

    Ak sa zamestnám na dohodu,neprídem o dávku v nezamestnanosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.