Zavrieť

Porady

Zaradenie technického zhodnotenia

Dobrý deň.
Prosím Vás firma robí celkovú rekonštrukciu budovy. Rekonštrukcia začala v roku 2010 a ešte nie je ukončená.
Technické zhodnotenie za rok 2010 je 72911,11 €; za rok 2011 je 98602,83 € a ďaľšie práce budú v tomto roku. Podľa zákona sa technickým zhodnotením hmotného majetku rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1 700 € v úhrne za zdaňovacie obdobie.
Teraz neviem či budem viesť náklady počas celého obdobia rekonštrukcie v mojej evidencii a až po ukončení a skolaudovaní(pravdepodobne jún 2012) zaradím TZ v celej sume a začnem odpisovať, alebo dám TZ každý rok na kartu IM - ako potom s odpisovaním?
Firma účtuje v jednoduchom účtovníctve.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Keďže bude potrebná kolaudácia stavby ja by som to riešila nasledovne. Na karte obstarania DHIM zbierať výdavky na stavbu, po kolaudácii previesť z karty obstarania na kartu DHIM ktorá je už otvorená na budovu a urobiť technické zhodnotenie budovy, teda v r. 2012.

    kikoza je offline (nepripojený) kikoza

    kikoza
    Tiež mám taký prípad a riešim ho tak ako napísala Katarína. Ale v súvislosti s tým by som potrebovala poradiť. Dosť veľa práce na stavbe si majiteľ urobil sám aj s pomocou rod. príslušníkov. Chcel by si to dať do hodnoty budovy. A teraz moja otázka: akým spôsobom to dostane do hodnoty stavby, keď v JÚ o tom neúčtoval? Ďakujem Vám za každú radu alebo navigáciu na iné linky.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    kikoza Pozri príspevok
    ... veľa práce na stavbe si majiteľ urobil sám aj s pomocou rod. príslušníkov. Chcel by si to dať do hodnoty budovy. A teraz moja otázka: akým spôsobom to dostane do hodnoty stavby, keď v JÚ o tom neúčtoval? ...
    ... no nedostane to tam.

    kikoza je offline (nepripojený) kikoza

    kikoza
    no tiež som mu to povedala, ale niekde v banke / je tam aj úver/ mu to poradili nech si to dá do hodnoty budovy, a že účtovníčka bude určite vedieť ako to urobiť...

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Stefan Ti radí dobre - nedostane to tam, treba sa riadiť zákonom o dani z príjmu a nie radou zamestnanca banky - toto treba vysvetliť podnikateľovi.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    kikoza Pozri príspevok
    Tiež mám taký prípad a riešim ho tak ako napísala Katarína. Ale v súvislosti s tým by som potrebovala poradiť. Dosť veľa práce na stavbe si majiteľ urobil sám aj s pomocou rod. príslušníkov. Chcel by si to dať do hodnoty budovy. A teraz moja otázka: akým spôsobom to dostane do hodnoty stavby, keď v JÚ o tom neúčtoval? Ďakujem Vám za každú radu alebo navigáciu na iné linky.
    No dostane tam iba hodnotu materiálu doloženú bločkami a faktúrami.
    Vlastnú prácu nie, veď to by si zase musela dať do príjmu. A prácu rodinných príslušníkov? To by si ich musela nahlásiť ako zamestnancov a odvádzať daň a odvody.
    Ako by si to chcela vyčísliť? Licitáciou?
    Naposledy upravil marjankaj : 09.02.12 at 16:34
    kikoza to určite nie

    Zaradenie technického zhodnotenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.