Zavrieť

Porady

opis pri zvyseni technickeho zhodnotenia

Ahojte vsetci temu s odpismi som tu uz neraz nacrtla. Akosi som sa z toho vymotala vdaka vam a mam ich uz takmer hotove okrem jedneho s ktorym by som sa chcela poradit. Jedna sa o majetok, ktoreho Zar. cena je 67 094,- , odpis 16 774, a zost. cena 50 320 a ktory sa zacal odpisovat este v roku 2005, pricom doslo k zvyseniu technickeho zhodnotenia v sume 9 248,-. V zakone som citala ze zvysenie technickeho hodnotena sa premietne do Zost. ceny a odpisovanie majetku sa tak predlzi o dobu odpisovania podla sadzby odpisovania v danej skupine. Ide o 1 skupinu a rovnomerne odpisovanie. To znamena ze za rok 2006 vypocitam odpis tak ze zost. cenu z roku 2005 navysim o sumu 9248,- a pouzijem odpisovu sadzbu pre rovnomerne odpisovanie v prvej odpisovej skupine?
Tak mi odpis vychadza 14 892,- a doba odpisovania sa predlzi o rok ak tomu spravne rozumiem.

dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    zakon hovori aj to, ze technicke zhodnotenie do 30.000,- za danovy rok sa moze odpisat jednorazovo. Ja uctujem taketo technicke zhodnotenie priamo do nakladov /VOZD/.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    § 29
    Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

    (1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

    (2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

    (3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 30 000 Sk za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 30 000 Sk a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.

    Môžete sa rozhodnúť, že to tieto Vaše výdavky nebudú TZ, ale ich budete považovať ako VOZD a zaúčtujete ho do pr. réžie.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Este dodám, ak by ste v priebehu roka mali ďalšie výdavky na HM.

    napr. január 9248, Sk a zaúčtovali by ste tieto výdavky do VOZD, vo februári by ste sa rozhodli urobiť ďalšie úpravy na HM napr. v sume 20 000, sk , tiež možete zaúčtovať do VOZD. Ak však v marci budete mať výdavky na tomto HM, už nemôžete účtovať ako VOZD, pretože súčet týchto výdavkov na konkrétnom HM je vyšší ako 30 tis. Sk.
    Musíte zvýšit ZC HM o toto TZ (súčet jan,feb,mar) pri zrýchlenom odpisovaní, alebo pri rovnomernom odpisovaní VC o toto TZ.
    Na konci roka pri uzávierkových úpravách účtovania znízite znamienkom mínus prevádzkovú réžiu o výdavky za mesiac január, február, kt. súviseli s týmto HM.

    Peter_B je offline (nepripojený) Peter_B

    Peter_B
    Myslim ze by to malo byt takto:

    Citat zo zakona o DzP - § 26
    (5) Pri vykonaní technického zhodnotenia alebo skrátení doby odpisovania sa hmotný majetok doodpisuje do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie platnou ročnou odpisovou sadzbou alebo do výšky zostatkovej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny koeficientom pre príslušnú odpisovú skupinu. Vykonaním technického zhodnotenia sa doba odpisovania predĺži o dobu vyplývajúcu zo spôsobu výpočtu podľa § 27 alebo § 28.

    Z toho mne vyplyva a aj som to tak uz uctoval, ze:
    - Vstupnu cenu zvysite o technicke zhodnotenie
    - podla prislusnej odpisovej skupiny vypocitate z tejto zvysenej vstupnej ceny rovnomerny odpis a z tejto zvysenej vstupnej ceny budete odpisovat aj v dalsich rokoch, ak bude dalsie TZ tak postup bude rovnaky, samozrejme, odpisovat budete iba do vysky vstupnej ceny - tej zvysenej

    Pri rovnomernych odpisoch vzdy "delite" tu vstupnu cenu prislusnou sadzbou, to predlzenie doby odpisovania je v tom, ze ak daco stoji 1000 a je to v 1. skupine, tak 1/4 = 250/rok, ak je v druhom roku TZ 500, tak v prvom to bude 250, v druhom to bude 375 v tretom 375 v stvrtom 375 v piatom 125...takze namiesto 4 rokov to musite odpisovat 5 rokov aby ste to doodpisovali do vysky vstupnej ceny.

    opis pri zvyseni technickeho zhodnotenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.