Zavrieť

Porady

Dedenie so zavetom.

Pan ovdovel, pricom s manzelkou zakupili pocas trvania manzelstva stary dom, ktory zacali opravovat na chalupu. Manzelka zomrela, polovicu chalupy prepisal na dvoch synov, cim sa vzdal svojho podielu z manzelkinho.Ozenil sa podruhykrat a s druhou manzelkou vybudoval plnohodnotnu chalupu.Spolu zostarli po desatrocia, pan teraz ochorel a chce spravodlivo rozdelit svoju polovicu.Nevie aky podiel zo zakona ma z nej druha manzelka, okrem toho, chce jedneho syna z moralnych dovodov zbavit podielu z druhej polovice a druhemu synovi chce dat taky podiel, aby mal s druhou manzelkou rovnaky podiel z celej chalupy. Ako ma konat, aby neskorsie nenastali problemy zo strany prveho syna?Ako spravne pravne postupovat?
Dakujem vsetkym za vysvetlenie, len sa este opytam, ak by nenastalo spisanie zavetu, v zmysle zakona ako by prebiehalo dedenie polovice chalupy, ktora je vo vlastnictve pana? A este dotaz pre p.Buchaca:pan sa zriekol svojej casti v prospech synov po prvej manzelke.
Naposledy upravil Ganéša : 04.01.16 at 10:21
5 komentárov     zbaliť
buchač Manzelka zomrela, polovicu chalupy prepisal na dvoch synov, cim sa vzdal svojho podielu z manzelkinho.
=======================================
Táto veta ma irituje. Buď je zle napísaná, alebo ?
Veď v konečnom dôsledku pán nemá nič (ohľadom chalupy), čo by bolo na dedenie.

Veď predsa :
1. Manželka zomrela
2. Pán zdedil 1/2 chalupy
3. Synovia zo zákona dedili po 1/4 , čiže 1/2 chalupy
4. Pán prepísal svoju 1/2 na synov
5. Pán nemá chalupu...teda aspoň papierovo ?
Dáša_ nemáš pravdu - najskôr sa vysporiada BSM, teda polovica domu pripadne jemu. A zvyšná polovica by sa delila rovným dielom medzi 2 synov a jeho, čiže zo synov každý by mal po 1/6, on 4/6. Takto majú synovia po 1/4 a on 1/2.
dmc po smrti nazelky pravdepodobne pozostali (manzel a deti) dedili podiel 1/2 chalupy ktory mala manzelka. (Chalupu kupili manzela za trvania manzelstva a preto 1/2 patri manzelovi - ta sa nededi)
ivka70 Zo zakona by dedili pan + synovia kazdy rovnakym dielom manzelkinu polovicu chalupy, cize zo zakona by kazdy syn mal 1/6 a pan 1/2+1/6
buchač Dáša_ (Dnes 09:46) nemáš pravdu
====================
Berem nazad to vrchné, šak jasné.
...káva ešte neúčinkovala...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak vlastnictvo chalupy je momentalne 1/2 otec a kazdy zo synov 1/4 (tak som pochopila vzdanei sa jeho podielu z dedicstva po prvej manzelke) a na druhu manzelku, hoci dobudovavali pocas manzelstva, nic neprepisali, vysledny pomer ma byt :
    1/4 syn, ktory uz nema nic dostat
    3/4 maju byt rozdelene medzi manzelku a syna, ktory ma este nieco dostat, cie kazdy z nich ma potom vlastnit 3/8 celej chalupy.
    syn uz 1/4 vlastni - dostal by este 1/8
    manzelka by dostala 3/8.

    1/4 + 1/4+1/8 + 3/8 =
    2/8 + 2/8+ 1/8 +3/8 =
    8/8 = cela chalupa

    Pan ma synovi darovat 1/8 zo svojej cast chalupy a manzelke 3/8.
    Vysledne vlastnictvo
    syn (moralne bez dalsieho vl.) 1/4
    druhy syn 3/8
    manzelka 3/8

    Pan to musi urobit pocas zivota, lebo deti su neopomenutelni dedici a nemohol by zo svojho podielu nedat nic synovi.
    Zo zakona pri dedeni by mal narok aj so zavetom aspon na 1/2 svojho zakonneho podielu, cize zdedil by 1/2 z 1/3 podielu, cize 1/6 by dedil.
    ivka70 Este by som podotkla, ze ak manzelka zomrie skor ako manzel, bude on jej dedicom a jej 3/8 zdedi (ak teda ona nema aj deti, ak by mala, dedil by manzel a deti rovnakym podielom).

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ivka to napísala presne. Len doplním, že problémy s prvým synom môžu aj tak nastať z dôvodu, že je 1/4-novým vlastníkom domu a záleží len na ňom, ako si toto vlastnícke právo bude uplatňovať. Môže sa napr. domáhať užívania 1/4 domu, môže robiť problémy pri predaji a pod.

    Toto už ale pán nevyrieši, lebo jeho vlastnícke právo mu nemôže zrušiť ani obmedziť. Takže dom bude mať 3 spoluvlastníkov, ako je v príspevku od ivka70.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.