Zavrieť

Porady

Je vykaz nedoplatkov spravny?

Dobry den,
vedel by mi prosim niekto poradit, nenasla som tu este presne tuto otazku. V roku 2014 som bola sedem mesiacov szco a riadne si platila zdravotne poistenie. Potom som zivnost prerusila a platila si zp ako samoplatitel. Preco mi zdravotna poistovna vyrubila nedoplatok za zvysnych 5 mesiacov ako szco (aj ked som preukazatelne mala prerusenu zivnost a platila ako samoplastitel? V odvolani mi ziadne vysvetlenie nedala, ale hned moje odvolanie poslala UP dohlad nad zdravotnou starostlivostou ktory takisto bez akehokolvek odovodnenia vydal len platobny vymer. Mali ste niekto podobny problem? Som z tohto jednania prekvapena a neviem si rady kedze mi nie su ochotni vysvetlit preco som mala platit preddavky szco aj ked som nou nebola. Dakujem kazdemu za radu a odpoved.
3 komentárov     zbaliť
kn-alka určite je to nedoplatok za obdobie ako samoplatiteľ?

nemala si náhodou vyšší vymeriavací základ zo živnosti, než minimum a tým ti vznikol nedoplatok?
Janiela kn-alka, asi to bude tak, že bol vyšší VZ zo živnosti
veronikasad doplň sumu zaplatených preddavkov a základ dane z podnikania. Odkedy-dokedy si bola SZČO (dátumy)? Aká je výška nedoplatku ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 15
    (4) Poistné sa platí preddavkami na poistné (§ 16) a zúčtováva sa v ročnom zúčtovaní poistného (§ 19).


    § 19
    Ročné zúčtovanie poistného

    (3) Zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní poistného vykoná výpočet sumy poistného z vymeriavacieho základu podľa § 13 za všetkých platiteľov poistného okrem štátu a výpočet sumy preplatku na poistnom (ďalej len „preplatok“) a nedoplatku v členení podľa jednotlivých platiteľov poistného okrem štátu. Jednotlivé sumy poistného sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent nadol. Na vykonanie ročného zúčtovania poistného použije zdravotná poisťovňa údaje vykázané alebo určené podľa § 20, oznámené podľa § 22 až 24 alebo oznámené podľa § 29b ods. 6 až 8.


    § 13

    (2) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) dosiahnutého v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na povinné nemocenské poistenie, poistné na povinné dôchodkové poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré sa platia spolu s poistným na povinné dôchodkové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, a koeficientu 1,486.

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Za rok 2014 si platila len preddavky na zdravotné poistenie. Zdravotná poisťovňa ti vykonala ročné zúčtovanie a dopočítala nedoplatok na základe daňového priznania za rok 2014.
    Skús nájsť na stránkach zdr poisťovní kalkulačku pre výpočet RZZP za rok 2014, nahoď si svoje údaje podľa daňového priznania a možno sa dopátraš k správnemu výsledku.

    Je vykaz nedoplatkov spravny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.