Zavrieť

Porady

dodávateľská faktúra za opravu auta

Dobrý deň.
Som živnostník. Mám auto na leasing. Som platcom DPH. Tento mesiac som mala auto v oprave. Oprava auta bez DPH bola 300,04 € - túto sumu zaplatila poisťovňa. DPH bolo 57,01 € - toto som už platila ja. Som kvartálnym platcom DPH a neviem, čo teraz z touto faktúrou. Mám zarátavať túto celú DPH alebo túto faktúru vôbec nerátať. Prosím, pomôžte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    radula31 Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Som živnostník. Mám auto na leasing. Som platcom DPH. Tento mesiac som mala auto v oprave. Oprava auta bez DPH bola 300,04 € - túto sumu zaplatila poisťovňa. DPH bolo 57,01 € - toto som už platila ja. Som kvartálnym platcom DPH a neviem, čo teraz z touto faktúrou. Mám zarátavať túto celú DPH alebo túto faktúru vôbec nerátať. Prosím, pomôžte
    Predpokladám používanie automobilu na zdaniteľné plnenia s nárokom na odpočet DPH. Ak neuskutočňujete oslobodené plnenia bez nároku na odpočet (§ 28 až § 41 zákona o DPH) a faktúra spĺňa zákonom stanovené náležitosti, je možné uplatniť odpočet DPH vo výške 57,01. Poisťovňa DPH neprepláca z dôvodu, že platiteľ DPH má pri splnení zákonom stanovených požiadaviek nárok na jej odpočet.

    radula31 je offline (nepripojený) radula31

    radula31
    Auto mám na firmu. Čiže každý kvartál odpočítavam DPH z mesačného leasingu. A teraz mám odrátať aj tých 57,01 €?? A čo potom mám spraviť s touto faktúrkou na konci roka??

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    radula31 Pozri príspevok
    Auto mám na firmu. Čiže každý kvartál odpočítavam DPH z mesačného leasingu. A teraz mám odrátať aj tých 57,01 €?? ÁNO - predpokladám, že faktúra je vystavená na meno vašej firmy a že má všetky náležitosti. A čo potom mám spraviť s touto faktúrkou na konci roka??
    Neviem presne, čo máte na mysli. Predpokladám, že sa pýtate na pohľadávky a záväzky. Vašim záväzkom voči servisu je celá suma faktúry, ktorú musíte uhradiť v plnej výške - t.j. nevznikne na konci roka žiadny rozdiel. Vašou pohľadávkou je pohľadávka voči poisťovni v sume, ktorú vám zohľadnila ako poistné plnenie. Túto zaevidujete v evidencii pohľadávok a pri jej úhrade poisťovňou sa vám pohľadávka vyrovná.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    radula31 Pozri príspevok
    Auto mám na firmu. Čiže každý kvartál odpočítavam DPH z mesačného leasingu. A teraz mám odrátať aj tých 57,01 €?? A čo potom mám spraviť s touto faktúrkou na konci roka??
    radula31 Pozri príspevok
    Ďakujem pekne. Už viem ako to má byť. Ešte raz, veľmi pekne ďakujem.
    Určite? Lebo píšete iné zadanie, ako bola odpoveď:

    radula31 Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Som živnostník. Mám auto na leasing. Som platcom DPH. Tento mesiac som mala auto v oprave. Oprava auta bez DPH bola 300,04 € - túto sumu zaplatila poisťovňa. DPH bolo 57,01 € - toto som už platila ja.
    Pre osobu účtujúcu v sústave JÚ v tomto prípade platí:

    1. zaúčtovať celú faktúru - záväzok za opravu auta
    2. DPH uplatniť vzhľadom podľa predmetu činnosti - plný nárok na odpočet v prípade zdaňovaných činností na výstupe do konca kalendárneho roka, najskôr v kalendárnom štvrťroku, kedy vznikla daňová povinnosť servisu
    3. zaplatiť DPH v PD zaúčtovať VNZD
    4. zaúčtovať predpis pohľadávky za poistné plnenie
    5. zaúčtovať zápočet v knihe záväzkov a pohľadávok s účinnosťou poistného krytia uvedeného v krycom liste
    5. uzávierková účtovná operácia k 31.12.2010 doúčtovanie príjmov a výdavkov peňažného denníka do výšky zápočtu nároku na poistné plnenie s úhradou faktúry realizovanou poisťovňou - daňový výdavok, zdaniteľný príjem

    To by malo byť všetko.

    dodávateľská faktúra za opravu auta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.