Zavrieť

Porady

nezdaniteľné časti základu dane

Moja otazka - mám si poziadať o vrátenie dane za predošlé roky?
od 13.9.2006 do 15.6.2007 som bola zaevidovaná na úrade práce...
a zamestnala som sa 15.6.2007 /v štátnej správe/, moj čistý mesačný príjem je nad 20tis.Sk.
Usporiadat
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Samozrejme, že si môžeš podať DP A, doložíť potvrdenie z úradu práce a potvrdenie o príjme od terajšieho zamestnávateľa a vyjde ti preplatok dane. Vlastne ti to môže urobiť aj terajší zamestnávateľ, ak ho o to požiadaš a doložíš potvrdenie z ÚP.
0 0
stiby2 stiby2

stiby2 je offline (nepripojený) stiby2

ahoj, mas 2 moznosti:

1. podat danove priznanie
Ak podáš daňové priznanie na DÚ v mieste trvalého bydliska, odtiaľ Ti vrátia peniaze začiatkom mája.

2. poziadat svojho zamestnavatela o rocne zuctovanie preddavkov na dan.
Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ, na žiadosť zamestnanca.
Zamestnanec túto žiadosť o RZ podá zamestnávateľovi do 15.2.2008 a súčasne donesie všetky potvrdenia o príjme od všetkých predošlých zamestnávateľov (za rok 2007)

Vrátenie preplatku zamestnancovi – najneskôr pri zúčtovaní mzdy za 4/2008,
0 0
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

Dobrý deň,
SZCO - má manželku, ktorá je od 5.5.2007 na mater.dovolenke. Predtým však nepracovala a príspevok dostáva z úradu práce, SV a rodiny. Považuje sa to za materské? Zahŕňa sa tento príjem do jej príjmu za účelom výpočtu nezd.časti na manželku, alebo si môže na ňu uplatniť plnú výšku 95616 SK?
Ďakujem.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Do príjmu sa nezapočítava rodičovský príspevok iba materská.
0 0
vojo vojo

vojo je offline (nepripojený) vojo

andreja79 Pozri príspevok
Moja otazka - mám si poziadať o vrátenie dane za predošlé roky?
od 13.9.2006 do 15.6.2007 som bola zaevidovaná na úrade práce...
a zamestnala som sa 15.6.2007 /v štátnej správe/, moj čistý mesačný príjem je nad 20tis.Sk.
Jasné že áno.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Akú daň si chceš pýtať , keď si nepracovala a bola si na úrade práce. Môžeš si požiadať o ročné zúčtovanie za rok 2007.
0 0
lucilinda lucilinda

lucilinda je offline (nepripojený) lucilinda

dobry den prajem,
ja by som si chcela ozrejmit nezdanitelnu cast na danovnika, ak zacne clovek pracovat v polovici mesiac, napr. pracoval styri a pol mesiaca, pocita sa nezdanitelna cast za 4 mesiace? alebo aj ta polovica z daneho mesiaca sa rozpocitava?
D.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Počíta sa 95616,- Sk. Ak sa otázka týka daňového priznania.
Ak sa týka otázka nezdan. časti v mzde, tak sa počíta jedna dvanástina z 95616,- od nástupu do práce (deň podpísania vyhlásenia k nezdaniteľnej časti). V tvojom prípade to bude päť dvanástin.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lucilinda Pozri príspevok
dobry den prajem,
ja by som si chcela ozrejmit nezdanitelnu cast na danovnika, ak zacne clovek pracovat v polovici mesiac, napr. pracoval styri a pol mesiaca, pocita sa nezdanitelna cast za 4 mesiace? alebo aj ta polovica z daneho mesiaca sa rozpocitava?
D.
NČ je ročná, ak ideme na mesiace, tak mesačná. Ak teda pracoval 4 a pol mesiaca, uplatní si ju teda 5x.
0 0
lucilinda lucilinda

lucilinda je offline (nepripojený) lucilinda

tyka sa to rocneho zuctovania
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

lucilinda Pozri príspevok
tyka sa to rocneho zuctovania
tak to platí tak ako pre daňové priznanie : 95616,-
0 0
lucilinda lucilinda

lucilinda je offline (nepripojený) lucilinda

dakujem
0 0
denisa33 denisa33

denisa33 je offline (nepripojený) denisa33

Ak si chce manželka uplatniť v daňovom priznaní odpočet na manžela, ktorý je invalidným dôchodcom a nemal v roku 2007 žiadne vlastné príjmy, má nárok na celú čiastku, t.j. 95.616,- Sk alebo je to ako u starobných dôchodcoch, kde sa berie rozdiel nezdan.čiastky a star.dôch?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

denisa33 Pozri príspevok
Ak si chce manželka uplatniť v daňovom priznaní odpočet na manžela, ktorý je invalidným dôchodcom a nemal v roku 2007 žiadne vlastné príjmy, má nárok na celú čiastku, t.j. 95.616,- Sk alebo je to ako u starobných dôchodcoch, kde sa berie rozdiel nezdan.čiastky a star.dôch?
Áno, nárok na celú ŇČ. Jeho NĆ bude: NĆ- jeho dôchodok.
Naposledy upravil Tweety : 02.02.08 at 13:50
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

denisa33 Pozri príspevok
Ak si chce manželka uplatniť v daňovom priznaní odpočet na manžela, ktorý je invalidným dôchodcom a nemal v roku 2007 žiadne vlastné príjmy, má nárok na celú čiastku, t.j. 95.616,- Sk alebo je to ako u starobných dôchodcoch, kde sa berie rozdiel nezdan.čiastky a star.dôch?
Ak poberal manžel invalidný dôchodok, tak si môže manželka naňho uplatniť iba rozdiel medzi NČ a výškou invalidného dôchodku...
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

denisa33 Pozri príspevok
Ak si chce manželka uplatniť v daňovom priznaní odpočet na manžela, ktorý je invalidným dôchodcom a nemal v roku 2007 žiadne vlastné príjmy, má nárok na celú čiastku, t.j. 95.616,- Sk alebo je to ako u starobných dôchodcoch, kde sa berie rozdiel nezdan.čiastky a star.dôch?

Rozhodne mal príjem - invalidný dôchodok.
0 0
denisa33 denisa33

denisa33 je offline (nepripojený) denisa33

Takže, ďakujem vám za odpovede, ale je mi ľúto, nepomohli ste mi, nakoľko sa v odpovedi nezhodujete, tak ako, má nárok na celú čiastku alebo len na rozdiel medzi NČ a inval.dôch.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

denisa33 Pozri príspevok
Takže, ďakujem vám za odpovede, ale je mi ľúto, nepomohli ste mi, nakoľko sa v odpovedi nezhodujete, tak ako, má nárok na celú čiastku alebo len na rozdiel medzi NČ a inval.dôch.
Má nárok len na rozdiel NČ a invalidného dôchodku. (Pozri súhlasy s odpoveďou.)
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Doplním
§11

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
0 0
denisa33 denisa33

denisa33 je offline (nepripojený) denisa33

Ďakujem vám za odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať