Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať nákup vo vysokej hodnote (priamo do spotreby)?

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu skúsenejších. Podnikateľ (poskytujúci elektroinštalačné služby) nemá sklad a všetok nakúpený materiál ide okamžite do spotreby. Zásoby účtujeme spôsobom B. Avšak, vyskytol sa problém. Podnikateľ kúpil od dodávateľ materiálu trafostanicu, ktorej hodnota je cez 10 000 €. Trafostanica bola okamžite namontovaná odberateľovi, teda daná do spotreby. Keďže je ale jej hodnota vyššia ako 10 000 €, chcem sa spýtať ako zaúčtovať nákup tejto trafostanice. Môžem to dať rovno do spotreby, príp. ošetriť to v internej smernici?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Trafostanica montovaná odberatelovi sa považuje ako materiál, účtuješ ako spotrebu materiálu, bez ohladu na výšku OC.
    Petra145 Ďakujem

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ak uctujes sposobom B, tak nakup zasob (materialu, tovaru) uctujes priamo do nakladov (v PU na ucty 501, 504) a nespotrebovany material, nepredany tovar vysporiadas v ramci inventury koncom roka (teda oductujes z nakladovych uctov). Ak uctuje v PU, tak o nakladoch ma byt uctovane vtedy, ked z nich plynu vynosy. Takze ak kupil teraz material, ktory je uz namontovany (fyzicky uz nie je skladom), ale prace nebudu ukoncene do konca roka a nebude uctovat za ciastocne vykonane prace, t.j. v tomto roku mu nevzniknu vynosy, tak aj o nakladoch bude moct uctovat az buduci rok.
    Naposledy upravil Consultix : 05.10.15 at 08:11
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad časové rozlíšenie v JU ?
    Consultix To obdobne som vymazal, ja som rozmyslal rychlejsie a dostal som sa az k ukonceniu podnikania a dodaneniu nepredanych zasob...
    Ale ani to co som napisal nie je casove rozlisenie, ale casova suvislost Nevzdam sa tak lahko
    veronikasad V PU súhlasím ...
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    citujem z ocenenej odpovede:
    "...Ak uctuje v PU, tak o nakladoch ma byt uctovane vtedy, ked z nich plynu vynosy. Takze ak kupil teraz material, ktory je uz namontovany (fyzicky uz nie je skladom), ale prace nebudu ukoncene do konca roka a nebude uctovat za ciastocne vykonane prace, t.j. v tomto roku mu nevzniknu vynosy, tak aj o nakladoch bude moct uctovat az buduci rok."

    ... ak niečo nie je už fyzicky skladom, tak nie je prípustné účtovať o tom až na budúci rok. Do spotreby to vchádza nákupom (B) alebo výdajom (namontovaním u zákazníka). Samozrejme ak zákazka nie je ukončená do 31.12. postupovať podľa ustanovení o nedokončenej výrobe, resp. zákazkovej výrobe.
    Consultix Karakul mas samozrejme pravdu. Chcel som to az moc zjednodusit a zhrnut len podstatu - vysledkom bola nepresnost. Ale obavam sa, ze podla postupov postupuju mozno 2 z 10 malych podnikatelov. Vyrobne uctovnictvo by malo byt v kazdej firme, ktora riesi vyrobu, ale bohuzial vieme aka je skutocnost. Sup vsetko do nakladov a bude ako bude...
    Tweety Ale v tomto prípade nie jeho, takže ako majetok to nemôže účtovať.

    Ako zaúčtovať nákup vo vysokej hodnote (priamo do spotreby)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.