Zavrieť

Porady

Daň z úroku na bežnom účte

Počas roka som učtovala zrazenú daň z úroku na bežnom účte 591/221. Ako vyplním daňové priznanie k dani z príjmu PO za rok 2011? Do riadku 100 zahrniem túto daň alebo nie? Nemala som účtovať počas roka 341/221 a až po vyplnení daňového priznania zaúčtujem 591/341 a vystavím súvahu a výsledovku po zdanení?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Tica2 Pozri príspevok
    takže kreditný úrok dám na riadok 240 a v riadku 100 nebude zahrnutý?
    nie, do riadku 100 sa nedávajú len 59x a vnútroorganizačné náklady a výnosy. Do riadku 240 dáš kreditné úroky preto, lebo už sú zdanené.

    ...aj si čítaš poučenie k jednotlivým riadkom, využívaš aj dostupnú lietratúru, máš niečo aj odtiaľto naštudované, alebo len si začala vypĺňať a keď nevieš, hádžeš otázku...tieto záležitosti sú tu riešené zhruba rok a posledné 2 mesiace dosť intenzívne...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ak náhodou účtujete v Omege, tak tu je riešená zrážková daň a jej účtovanie v roku 2011.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    - účtovanie úrokov v priebehu roka máš v poriadku
    - do riadku 100 sa nezahŕňajú účty 591,592,593,594,595 a účty vnútroorganizačných nákladov a výnosov...

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Do r. 100 účet 591 nedávame. HV je len z prevádzkových, finančných a mimoriadnych N a V.
    r. 240 tam sa uvedú KR úroky z účtu 662 ako odpočítateľné od HV. Je to aj v poučení písané.
    Výkaz ziskov a strát a Súvaha už obsahujú účet 591, na ktorý sa účtuje aj predpis dane z príjmov PO.

    Tica2 je offline (nepripojený) Tica2

    Tica2
    isteže študujem, ale nie každý má talent na lúštenie zákonov, preto si overujem tu. A pri hľadaní, mi bohužiaľ vyhľadalo riešenia starších rokov.
    Ja si nemyslim, ze by sme do riadku 100 nemali zahrnut ucet 591, pretoze danove priznanie robime podla zakona o dani z prijmov. To, ze VH sa zistuje ako rozdiel vynosov a nakladov okrem uctov 591,592,593,594,595 a vnutroorganizacnych vynosov urcuju postupy uctovania pre podnikatelov a nie zakon o dani z prijmov. Preto si myslim, ze do riadku 100 by sa mal zahrnut aj ucet 591 z titulu uctovania zrazkovej dane, napr. 591/221 ked nam banka zrazi uroky z bezneho uctu. V danovom priznani potom na riadku 240 uvedieme sumu z uctu 662 ako polozku znizujucu zaklad dane a na riadku 130 uvedieme sumu z uctu 591, pretoze podla §21 ods.2 písm. g) ZDP danovym vydavkom nie je dan podla tohoto zakona.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    somznitry Pozri príspevok
    Ja si nemyslim, ze by sme do riadku 100 nemali zahrnut ucet 591, pretoze danove priznanie robime podla zakona o dani z prijmov. To, ze VH sa zistuje ako rozdiel vynosov a nakladov okrem uctov 591,592,593,594,595 a vnutroorganizacnych vynosov urcuju postupy uctovania pre podnikatelov a nie zakon o dani z prijmov. Preto si myslim, ze do riadku 100 by sa mal zahrnut aj ucet 591 z titulu uctovania zrazkovej dane, napr. 591/221 ked nam banka zrazi uroky z bezneho uctu. V danovom priznani potom na riadku 240 uvedieme sumu z uctu 662 ako polozku znizujucu zaklad dane a na riadku 130 uvedieme sumu z uctu 591, pretoze podla §21 ods.2 písm. g) ZDP danovym vydavkom nie je dan podla tohoto zakona.
    ...je pekné, že si niečo myslíš....
    Tvoju ustipacnu poznamku si mozes nechat pre seba, nemusis sa s nou delit s ostatnymi. Kazdy tu piseme len svoj nazor, cize to co si kto mysli, ty nie si vynimka.
    tictac7 ...áno píšem svoj názor, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a keď nemám pravdu - niečo mi unikne, alebo si zle vyložím zákon, tak si aj priznám....a tu som citovala z návodu na vyplnenie, a to je v tomto prípade smerodatné....

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    somznitry Pozri príspevok
    Ja si nemyslim, ze by sme do riadku 100 nemali zahrnut ucet 591, pretoze danove priznanie robime podla zakona o dani z prijmov. To, ze VH sa zistuje ako rozdiel vynosov a nakladov okrem uctov 591,592,593,594,595 a vnutroorganizacnych vynosov urcuju postupy uctovania pre podnikatelov a nie zakon o dani z prijmov. Preto si myslim, ze do riadku 100 by sa mal zahrnut aj ucet 591 z titulu uctovania zrazkovej dane, napr. 591/221 ked nam banka zrazi uroky z bezneho uctu. V danovom priznani potom na riadku 240 uvedieme sumu z uctu 662 ako polozku znizujucu zaklad dane a na riadku 130 uvedieme sumu z uctu 591, pretoze podla §21 ods.2 písm. g) ZDP danovym vydavkom nie je dan podla tohoto zakona.
    Takýto postup používam pri organizáciách nezaložených a nezriadených za účelom podnikania, ale nie u podnikateľov. Ale to je už téma neziskoviek.
    Inak platí všetko ako písala tictac7.

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    aj tento postup, kt. uviedla "som z nitry" je možný...a teda buď zrážk.daň z úrokov zahrnieme do r.100 DP a následne nato aj do r.130 ako PP a do r.240 ako odp. položka

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Nemusí to tak byť.

    Dopracovanie sa k rovnakej sume ešte nemusí znamenať správnosť vyplnenia DP.

    Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

    Maaaria
    Poraďáci, nie som až tak skúsena účtovníčka........tak si chcem u vás overiť účtovanie dani z úrok na BÚ. Účtujem s.r.o. v PÚ.
    Doteraz som to účtovala na 341. Je to správne ak ich v roku 2011 účtujem na 591??? Viete mi dať link postupov účtovania,kde je táto zmena spomenutá?
    ďakujem
    Maaaria ďakujem, túto diskusiu som prehliadla

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Tiež by som poprosila o odpoveď


    Maaaria Pozri príspevok
    Poraďáci, nie som až tak skúsena účtovníčka........tak si chcem u vás overiť účtovanie dani z úrok na BÚ. Účtujem s.r.o. v PÚ.
    Doteraz som to účtovala na 341. Je to správne ak ich v roku 2011 účtujem na 591??? Viete mi dať link postupov účtovania,kde je táto zmena spomenutá?
    ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.