Zavrieť

Porady

účtovanie kaucie

Prijali sme dlhodobu kauciu od nájomníka na BÚ 221/475,
ktorá bude u nás počas celej doby jeho nájmu a v prípade neplatenia nájomného z jeho strany bude táto kaucia použitá na vyrovnanie jeho dlhu.
Keďže ide o plátcu DPH sme povinný vystaviť daňový doklad k prijatej dlhodobej zálohe a pritom má ostať "celá výška" prijatého preddavku na účte 474.Ale ako to urobiť???

1/ prijatá dlhodobá záloha na BÚ
221/475..................119 sk
2/daňový doklad k prijatej zálohe
????

Tak aby som mal na 475 stále 119 SK
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    [SEARCH]finančná zábezpeka[/SEARCH]

    skús priložený vyhľadávač.
    Ja pri finančných zábezpekách nemám DPH, vždy je v zmluve uvedená iba odvolávka na uvedený paragraf.

    § 39
    Finančné služby
    Na začiatok

    (1) Oslobodené od dane sú:


    a) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úveru, poskytnutie a sprostredkovanie pôžičky, správa úveru a pôžičky osobou, ktorá ich poskytla, a sprostredkovanie sporenia,
    b) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úverovej záruky a inej záruky za peňažný záväzok, ako aj správa úverovej záruky osobou, ktorá poskytla úver,

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Mám podobný problém. Naša materská firma zo zahraničia nám požičala používané náradie, na ktoré nám vystavila faktúru. Vo faktúre je text - na kauciu. Keď náradie vrátime, vystavia nám dobropis. Aké je správne účtovanie faktúry? Výpožička môže presiahnuť aj do druhého účtovného obdobia. Ďakujem vám.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    V uvedenom neide o finančné služby, ale o klasickú zápožičku náradia- účtovala by som to ako službu 518/321

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Tweety Pozri príspevok
    V uvedenom neide o finančné služby, ale o klasickú zápožičku náradia- účtovala by som to ako službu 518/321
    Ďakujem Twenty, ja som to tiež chápala ako nájom - len ma pomýlilo, že keď nám to budú dobropisovať, či to vôbec účtovať do nákladov. Ak by mi to presahlo účtovný rok, - teda vrátenie by bolo napr. v apríli 2009 tak nebudem vedieť rozlíšiť naklady na toto účtovné obdobie. Fa je totiž jednorazová - teda za celé náradie, nie za účt. obdobie.
    Dnes neviem, ako dlho budeme toto náradie používať, nie je k tomu žiadna zmluva.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Osobne by som na účte 518 neúčtovala. Ale sledovala by som na podsúvahových účtoch.
    ako službu by som sledovala, keby mi vyfakturovali prenájom -nakladanie s obchodným majetkom za odplatu, za použív anie tohto majetku-vtedy by som to posudzovala ako daňový výdavok.

    Na druhej strane by Vám firma FA tento nájom hnuteľ.hmot.majetku, čo by bol ich príjem.

    Skúste sa kontaktovať s firmou, či to nesledujú len v podsúvahovej evidencii.
    Ja mam tiez podobny problem, ale v JU.
    Podnikatel obdrzal kauciu na prenajom nehnutelnosti.
    Zmluva je na dobu neurcitu, najom je plateny mesacne vopred
    a kaucia moze byt vratena alebo vyuctovana voci poslednej platbe za najom,
    resp. pouzita na uhradu pripadneho nedoplatku, avsak
    moze to byt aj o 3 roky (podla toho, kedy bude vypoved
    zo zmluvy).
    Moze byt v JU uctovana ako prijem neovpl. zaklad dane?
    A co v pripade, ak by islo o kazdorocne sa obnovujucu
    zmluvu?
    Velmi pekne dakujem!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.