Zavrieť

Porady

absolventská prax pre živnostníka

Ahojte, viete mi poradiť, môžem ja ako živnostníčka ( mám kamenný obchod) prijať niekoho na absolventskú prax? Som sama, čiže nemám žiadneho iného zamestnanca a teda neviem, či mám status zamestnávateľa.
ďakujem za poradenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anadejka ďakujem za reakciu, som si nebola istá lebo podľa zákona je zamestnávateľ ten, kto zamestnáva aspoň jednu osobu, ale podľa toho bodu 5 by to mal byť aj obyčajný živnostník.
    veronikasad Asi pred 6 rokmi som robila účto klientovi, ktorý mal u seba syna na absolvenstkej praxi. Okrem neho nemal žiadneho iného zamestnanca ...
    anadejka Aha, keď to je tak, to je super, dúfam len, že sa podmienky nezmenili , i keď stále majú tendenciu meniť veci k horšiemu, a pôjdem z úradu s dlhým nosom.
    veronikasad Len treba dávať pozor, aby absolvent nezostával na predajni sám. Lebo ich chodia aj kontrolovať a mohla by si mať potom problém.
    veronikasad Môžeš s ním súčasne uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti a do stanoveného limitu si môže privyrobiť ako brigádnik ak bude pracovať viac ako je čas absolv.praxe - max. 2 hod. denne naviac
    anadejka Ou, o tom sa kde píše? Práve preto tam potrebujem niekoho, aby som ja mohla odísť.
    veronikasad To si potom musíš zamestnať dohodára
    veronikasad ako by si s absolventom riešila príp. rozdiely v kase, keby si ho tam nechala samého ? Veď s ním nemôžeš ani uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti
    anadejka toho nemám z čoho zaplatiť, ...ako sa majú potom naučiť zodpovednosti študenti, keď nemôžu ostať sami celé zle
    anadejka chcela som známeho, ktorému verím, že ma neobabre.
    veronikasad skús ešte zavolať alebo napísať na Inšpektorát práce, či sa bude považovať za výkon nelegálnej práce, ak absolventa nájdu na predajni samého - bez zodpovednej osoby.
    anadejka nelegálna? fu, budem to musieť overiť, hádam aj na úrade budú vedieť povedať, zatiaľ ďakujem za upozornenie.
    anadejka tak som to zisťovala a nie je to možné. Ak by som chcela niekoho na prax , musím mať niekoho zamestnaného, hoc len na dohodu, ale musí byť.
    jeasica tak nieje žiadna cesta ako mať absolventa keď nemám žiadneho zamestnanca? Ráta sa aj brigádnik?
      zbaliť

    absolventská prax pre živnostníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.