Zavrieť

Porady

Neplatca DPH - vystavenie faktúry do Česka

Pekný deň,

vystavil som už dve faktúry do Česka no napadlo ma, že to možno nejde len tak jednoducho.

Je tam s niečím problém, na čo by som si mal dávať pozor?

Môžem tie faktúry vôbec takto vystavovať?

Ďakujem,
Daniel.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

za čo boli tie faktúry ?
0 0
danielhutnan danielhutnan

danielhutnan je offline (nepripojený) danielhutnan

Za služby. Robím weby.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

§ 7a
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
0 0
danielhutnan danielhutnan

danielhutnan je offline (nepripojený) danielhutnan

Fuuh takže musím zájsť na DÚ kde mi pridelia IČ a musím z toho čo som prijal (finančná odmena) odviesť daň?

Daniel.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

danielhutnan Pozri príspevok
Fuuh takže musím zájsť na DÚ kde mi pridelia IČ a musím z toho čo som prijal (finančná odmena) odviesť daň?

Daniel.
Platitel DPH podla § 7a podáva Súhrnný výkaz.
0 0
danielhutnan danielhutnan

danielhutnan je offline (nepripojený) danielhutnan

Prosím ťa vieš mi poradiť menej formálne? Mám ísť na daňový úrad po ič a z toho čo som prijal mám zaplatiť daň? Nie som platca dph tak teda neviem či sa to týmto zmení pre zahraničie alebo ako? :-/
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

danielhutnan Pozri príspevok
Prosím ťa vieš mi poradiť menej formálne? Mám ísť na daňový úrad po ič a z toho čo som prijal mám zaplatiť daň? Nie som platca dph tak teda neviem či sa to týmto zmení pre zahraničie alebo ako? :-/
Nie som si úplne istá, či tvoja služba splňa všetky podmienky podľa § 7a, odst.2. Ak ano - treba sa zaregistrovať ako platitel DPH podľa § 7a - len to si mal urobiť pred vystavením prvej faktúry. Registrácia nemá vplyv na platenie DPH, len je potrebné podávať súhrnný výkaz elektronicky. preto okrem kartičky DIČ pre DPH si musíš vybaviť aj elektronickú registráciu.
Kedy boli vystavené faktpry ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Stiahni si toto tlačivo, vyplň ho a odnes v pondelok na DU spolu s kopiou živ.listu. Predtým ale konzultuj s niekym či na registráciu trvojej služby je to potrebné.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...cia_dph_to.pdf

V poznámke uveď, že ide o registráciu podľa § 7a, aby ti náhodou neurobili registráciu dobrovolného platitela DPH.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

danielhutnan Pozri príspevok
Prvá 31.1.2012 a druhá teraz 19.6.2012.
Termín na podanie súhr.výkazu (SV) najneskôr 20. deň po skončení kal.štvrťroku - ak si štvrťročný "platitel".
Prvý štvrťrok si už prešvihol, za nepodanie je pokuta.
0 0
danielhutnan danielhutnan

danielhutnan je offline (nepripojený) danielhutnan

Ok s kým môžem prekonzultovať či som povinný registrovať sa? A čo to vôbec pre mňa znamená? Budem z tej sumy musieť odvádzať daň? (V tom prípade nebudem ponúkať služby v CZ)

Mám im povedať, kedy som vystavil prvú faktúru do CZ? Alebo ako inak zistia že som termín prešvihol?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

danielhutnan Pozri príspevok
Ok s kým môžem prekonzultovať či som povinný registrovať sa? A čo to vôbec pre mňa znamená? Budem z tej sumy musieť odvádzať daň? (V tom prípade nebudem ponúkať služby v CZ)

Mám im povedať, kedy som vystavil prvú faktúru do CZ? Alebo ako inak zistia že som termín prešvihol?
Žiadnu daň (DPH) platiť nebudeš. Spätne sa zaregistrovať nemôžeš, tak tú prvú faktúru už nerieš. Ale počítaj s pokutou za nepodaný SV, ak budeš mať kontrolu.

Najdi si čím skôr účtovníčku, s ktorou budeš takéto problémy konzultovať. Vyhneš sa v budúcnosti pokutám.
0 0
danielhutnan danielhutnan

danielhutnan je offline (nepripojený) danielhutnan

Rozumiem. Aká môže byť tá pokuta?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

danielhutnan Pozri príspevok
Rozumiem. Aká môže byť tá pokuta?
Trošku staršie znenie Zákona o správe daní, výška pokuty sa nemenila (prepočítaj si na €)

(6) Ak daňový subjekt nepredloží v ustanovenej lehote hlásenie alebo prehľad podľa osobitného zákona, 6ec) správca dane mu uloží pokutu 2 000 Sk; ak hlásenie alebo prehľad daňový subjekt nepredloží ani v lehote určenej správcom dane vo výzve, správca dane mu uloží pokutu 4 000 Sk. Ak daňový subjekt v ustanovenej lehote nepredloží súhrnný výkaz podľa osobitného zákona, 11ae) správca dane mu uloží pokutu 10 000 Sk; ak súhrnný výkaz daňový subjekt nepredloží ani v lehote určenej správcom dane vo výzve, správca dane mu uloží pokutu 20 000 Sk. Správca dane podľa prvej vety alebo druhej vety je oprávnený daňovému subjektu uložiť len jednu pokutu.
0 0
danielhutnan danielhutnan

danielhutnan je offline (nepripojený) danielhutnan

Vieš mi povedať, ktorá časť sa týka mňa? Všetko len v prípade, že mi príde kontrola a nájdu to nie?

Prosím ťa, ešte mi vieš povedať či na DU budú vedieť či sa mám registrovať alebo nie? A čo to obnáša? Budem musieť to IČ niekde používať alebo touto registráciou len dávam najavo že ponúkam služby aj do CZ (napr.)?
Táto registrácia sa robí jednorázovo?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

danielhutnan Pozri príspevok
Vieš mi povedať, ktorá časť sa týka mňa? Všetko len v prípade, že mi príde kontrola a nájdu to nie?

Prosím ťa, ešte mi vieš povedať či na DU budú vedieť či sa mám registrovať alebo nie? A čo to obnáša? Budem musieť to IČ niekde používať alebo touto registráciou len dávam najavo že ponúkam služby aj do CZ (napr.)?
Táto registrácia sa robí jednorázovo?
Nechcem sa púšťať do podrobností, úplným odborníkom na DPH sa necítim ...
0 0
danielhutnan danielhutnan

danielhutnan je offline (nepripojený) danielhutnan

Dobre ďakujem. Myslíš, že mi povedia na daňovom či som povinný sa registrovať alebo nie? Alebo kde to mám zistiť?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

danielhutnan Pozri príspevok
Dobre ďakujem. Myslíš, že mi povedia na daňovom či som povinný sa registrovať alebo nie? Alebo kde to mám zistiť?
Učite sa ti ozve aj niekto na Porade. Príp. si zavolaj na túto infolinku a povedz im presne o akú službu ide

Informačná tlf.linka finančnej správy 048/4317222
Informačná tlf.linka finančnej správy 048/431722
Na tejto informačnej telefonickej linke sú každý pracovný deň od 8.oo hod do 16.oo hod poskytované nasledovné informácie:

Voľba 1informácie k novému systému elektronickej komunikácie
- základné informácie k bezplatnému elektronickému doručovaniu v aplikácii
EZU (registrácia, bezplatný identifikátor, doručovanie)

Voľba 2informácie k elektronickým službám
- komplexné informácie k elektronickým službám (eDANE, EZU, eTAX),
aktuálne informácie o elektronickom doručovaní

Voľba 3informácie k DPH
0 0
danielhutnan danielhutnan

danielhutnan je offline (nepripojený) danielhutnan

Volal som tam, povedali mi, že musím podať to tlačivo a do 20 dní podať výkaz alebo čo. Spýtam sa na to ešte konkrétne na daňovom v pondelok. Snáď s tou druhou faktúrou nebude problém (nemal by byť?). Tú prvú už nerieším.

Treba vyplniť len tú časť kde je § 7a pre služby.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

danielhutnan Pozri príspevok
Volal som tam, povedali mi, že musím podať to tlačivo a do 20 dní podať výkaz alebo čo. Spýtam sa na to ešte konkrétne na daňovom v pondelok. Snáď s tou druhou faktúrou nebude problém (nemal by byť?). Tú prvú už nerieším.

Treba vyplniť len tú časť kde je § 7a pre služby.
ano, zaškrtneš riadok 01 + osobné údaje + riadok 39. Podanie SV (elektronicky) do 20.7. by si mal stihnúť. Treba si ale vybaviť aj elektronickú registráciu. SV v papierovej forme sa podať nedá.

Informácie nájdeš tu

Daňové subjekty, ktoré sú povinné alebo sa dobrovoľne rozhodnú elektronicky doručovať podania správcovi dane, musia ako NOVÍ používatelia systému Autorizovaných elektronických služieb finančnej správy získať buď:


  1. [SIZE=2px]NOVINKA - Elektronický identifikátor - BEZPLATNE [/SIZE]
    Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky poskytuje elektronický identifikátor (osobný elektronický prístupový kód používateľa) užívateľom bezplatne.


    alebo

  2. [SIZE=2px] Zaručený elektronický podpis [/SIZE]
    Užívateľ má možnosť zakúpiť si zaručený elektronický podpis (ZEP) u niektorej z komerčných autorizovaných certifikačných autorít.

Upozornenie:
Registráciu do Automatizovaných elektronických služieb (AES) FR SR musia vykonať len NOVÍ užívatelia. Tie daňové subjekty, ktoré prešli procesom registrácie do AES do 31.12.2011, môžu bez potreby opätovnej registrácie a bez akýchkolvek obmedzení nadalej využívať AES FR SR


Finančné riaditeľstvo SR oznamuje, že dňa 9.3.2012 nadobudol účinnosť zákon č. 91/2012 Z. z. zo dňa 29.2.2012, ktorým sa posunula povinnosť doručovania podaní elektronickými prostriedkami finančnej správe vyplývajúca z § 14 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na 1. januára 2013. To znamená, že povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami finančnej správe má od 1.1.2013

  1. daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
  2. daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
  3. advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
  4. zástupca neuvedený v písmenách b) a c) za daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ktorého zastupuje pri správe daní.
1 0
danielhutnan danielhutnan

danielhutnan je offline (nepripojený) danielhutnan

No a ešte, ako ja môžem tú službu ktorú som už vykonal podať vo výkaze keď už prebehla. Bude jasné že som tú službu vykonal skôr ako som žiadal o registráciu tým pádom som nedodržal zákon či nie?

Ak je to tak a zbytočne sa už budem registrovať pretože tú druhu faktúru tiež nezachránim, tak už sa na to môžem vykašľať ak viac nebudem vystavovať faktúry do zahraničia nie?
Neviem či tá druhá faktúra sa dá zachrániť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať