Zavrieť

Porady

realitná kancelária a DPH

Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu:
Realitná kancelária vedie JÚ a je platca DPH. Nie som si istá, či je nasledovný postup správny:
1. FO predajca nehnuteľnosti požiada realitku o sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti a zaplatí realitke poplatok - realitka vystaví fa. spolu s DPH (POZD)
2. realitka sprostredkuje kupujúceho, prijme od neho peniaze na svoj bank. účet (PNZD?) a ihneď ich odovzdá ďalej predávajúcemu (VNZD?). Tento príjem a výdaj peňazí netreba zdaňovať DPH-čkou? A stačí tu ako doklad zmluva s predávajúcim a kupujúcim, kde by boli podmienky predaja presne opísané? Ak to správne chápem DPH by sa malo uvádzať v prípade ak by realitka uvedenú nehnuteľnosť kúpila a bola by zapísaná na liste vlastníctva a potom vo svojom mene by ju predala???
3. realitka vystaví predávajúcemu fakúru za províziu sprostredkovaného predaja spolu s DPH (POZD).
Za odpovede vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Lindi Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu:
    Realitná kancelária vedie JÚ a je platca DPH. Nie som si istá, či je nasledovný postup správny:
    1. FO predajca nehnuteľnosti požiada realitku o sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti a zaplatí realitke poplatok - realitka vystaví fa. spolu s DPH (POZD)
    2. realitka sprostredkuje kupujúceho, prijme od neho peniaze na svoj bank. účet (PNZD?) a ihneď ich odovzdá ďalej predávajúcemu (VNZD?). Tento príjem a výdaj peňazí netreba zdaňovať DPH-čkou? A stačí tu ako doklad zmluva s predávajúcim a kupujúcim, kde by boli podmienky predaja presne opísané? Ak to správne chápem DPH by sa malo uvádzať v prípade ak by realitka uvedenú nehnuteľnosť kúpila a bola by zapísaná na liste vlastníctva a potom vo svojom mene by ju predala???
    3. realitka vystaví predávajúcemu fakúru za províziu sprostredkovaného predaja spolu s DPH (POZD).
    Za odpovede vopred ďakujem.

    V bode 1. súhlasím
    v bode 2. prvá časť ano , tak ako píšeš v druhej časti bodu sa riaď §38 zákona o DPH.
    v bode 3. súhlas.

    počkaj ešte ak ma niekto upresní.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    - Ja by som tiez suhlasil.. jednoznacne sa jedna o sprostredkovanie na zaklade mandatnej zmluvy.... a sprostredkovanie dodania nehnutelnosti nie je explicitne uvedenie v §38, cize nemozno ho povazovat za sluzbu oslobodenu od DPH ako je dodanie nehnutelnosti. Faktura realitky by mala preto obsahovat DPH.

    - s uctovnymi zapismi v penaznom denniku taktiez suhlasim..

    Lindi je offline (nepripojený) Lindi

    Lindi
    Nerozumiem úplne Vašej odpovedi. V bode 2. realitka nevystavuje faktúru na predaj nehnuteľností, pretože realitka nemá vo vlastníctve túto nehnuteľnosť. Sprostredkuje predaj len na základe zmluvy. Peniaze prebehnú síce cez jeho účet alebo v hotovosti od kupujúceho predávajúcemu. Podľa mňa tu netreba odvádzať DPH na výstupe. Alebo sa mýlim? Faktúru realitka vystavuje až v bode 3. a len na sumu odmeny za sprostredkovanie a za túto odmenu odvádza DPH na výstupe.

    realitná kancelária a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.