Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo a platba za dielo.

V novembri 2010 SVB podpísalo zmluvu o dielo s firmou XY. Predmetom diela bolo realizácia zateplenia plochej strechy.
Cena za zhotovenie diela bola 36 844,12 € bez DPH + 19% DPH = 43 844,50 €
Konečnú cenu sme si odsúhlasili a podpísali zmluvu o dielo. Firma dokončila svoju prácu ku dňu 24.4.2011 a dňa 26.4.2011 nám doniesla faktúru s cenou 44 212,94 €
36 844,12 € + 20% DPH = 44 212,94 € t.j. o 368,44 € viac ako bola suma schválené vlastníkmi a ako bola v zmluve o diele. Ako konateľ SVB som mal schválenú sumu na zaplatenie 43 844,50 € a nie o 44 212,94 €,. Potrebujem poradiť ako ďalej, zaplatiť a vystavovať sa tomu, že som prekročil schválenú sumu vlastníkmi, alebo nezaplatiť, a ak prehráme spor budú penále a súdne trovy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    pokiaľ bola sutočne uvedená sadzba 19%, tak so zmenou sadzby sa oprávnene zmenila cena. Ale ak zo zmluvy vyplýva, že podpísaná suma za dielo je konečná, tak neakceptuj zvýšenie ceny z dôvodu zmeny sadzby DPH.
    Je to o slovíčkach v zmluve, ktorú nevidíme a teda sa úplne jednoznačne nedá povedať, kto je v práve.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Maličkou chybou bolo, že sa schvaľovala suma s DPH. Do budúcna vieš čo schvaľovať. :-)
    Cena diela bez DPH sa nezmenila a tá je hlavnou podstatou, čiže faktúru by som bez obáv uhradil. Ak by mal predsa len niekto z vlastníkov námietky, že si prekročil schválenú sumu, opýtaj sa ho akú sadzbu DPH predpokladá v máji. :-) Po právnej stránke si myslím, že je to v poriadku.

    Jumil je offline (nepripojený) Jumil

    Jumil
    Pre lepšiu informovanosť citujem zo zmluvy

    1. Cena za zhotovenie predmetu zmluvy v rozsahu článku 3. je stanovená dohodou zmluvných strán v zmysle zákona č. 18/96 Z. z. o cenách, v znení neskorších predpisov.
    2. Cena za zhotovenie diela podľa článku 3. činí:
    36 844,12 € bez DPH + 19% DPH = 43 844,50 € s DPH

    Viac sa v zmluve cena nespomína.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak si myslím, že dodávateľ má možnosť upraviť cenu o 1% zvýšenej sadzby DPH. A odberateľ platí aj ked zvýšenú cenu, ale mala by sa považovať za schválenú.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Tiež si myslím, že zhotoviteľ mohol zvýšiť cenu a 1% DPH.
    Ale dalo by sa polemizovať, lebo pri podpisovaní Zmluvy o dielo už bolo rozhodnuté z zvýšení DPH z 19% na 20%.
    Ak ste si dohodli 19%, tak by som trvala na tejto sume.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Neviem či si už niečo poriešil, ale Ty si šikovný tak predpokladám, že už áno. Prikladám link, hádam v ňom niečo ešte nájdeš.
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...dph_022011.pdf

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    verkaz Pozri príspevok
    Tiež si myslím, že zhotoviteľ mohol zvýšiť cenu a 1% DPH.
    Ale dalo by sa polemizovať, lebo pri podpisovaní Zmluvy o dielo už bolo rozhodnuté z zvýšení DPH z 19% na 20%.
    Ak ste si dohodli 19%, tak by som trvala na tejto sume.
    A kto potom zaplatí to 1% Mikloš?Za to nemôže ani zhotoviteľ ani objednávateľ.Potom ako by nám účtovali plyn el. a pod ,keď minulý rok sme mali dohodu na nejkú inú sadzbu DPH.

    Jumil je offline (nepripojený) Jumil

    Jumil
    Ďakujem všetkým za príspevky. Budem to riešiť v zmysle zákona, a to zaplatím cenu podľa dodanej faktúry. Zaplatil som 40 000€. A zvyšok doplatím až po odstránení spôsobenej škody. Pri vyťahovaní materiálu na strechu, nám vrátkom poškodili izoláciu bočnej steny.
    Naposledy upravil Jumil : 08.05.11 at 00:22

    Zmluva o dielo a platba za dielo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.