Zavrieť

Porady

platenie zdravotného poistenia pri prijmoch SVB z prenajmu

Ahojte poraďáci,

nie je mi jasné, ani som zatial nikde v zákone ani v diskusiách na internete nenašiel, či sa vzťahuje na Spoločenstvo vlastníkov bytov platenie odvodov do zdravotnej poisťovne ak SVB má príjmy z prenájmu nebytových priestorov v dome. Je to dosť aktuálna téma ! A ak sa táto zmena zákona vzťahuje na SVB, tak je potrebné sa prihlásiť do ZP do konca januára budúceho roka.

ďakujem za pomoc
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak bude SVB fyzická osoba, bude sa naň vzťahovať zdravotné poistenie.

§ 3 zákona o zdravotnom poistení
Osobný rozsah verejného zdravotného poistenia
(1) Poistenec na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá je povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona (ďalej len „verejne zdravotne poistená“).
7 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Majka pekne si to napísala
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Citovala zákon! Pyšná princezná. Rozvíjej se poupátko.
0 1
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Mária, život nie je rozprávka a poupátko se rozvíji. Čo zabráni rozvoju? MY? MYDLO?
0 1
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Neužitočné, užitočné? Tak si umyme ruky, mydlom. Máme čisté ruky. A čo svedomie?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Citovala zákon! Pyšná princezná. Rozvíjej se poupátko.

Nepochopil si...ja som myslela tým tú prvú Majkinu vetu...ak bude SVB fyzická osoba.... Majka to pochopila,ako som to myslela, nedá sa mi dať aj užitočné aj zábavné naraz...tak som to riešila tak, že to napísala pekne,čiže trefne...

Bože Sitečko po novom roku ti zapchám dierky, lebo blbosti presýpaš...
Naposledy upravil Halli : 29.12.10 at 18:34
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
Nepochopil si...ja som myslela tým tú prvú Majkinu vetu...ak bude SVB fyzická osoba....
Ak? Teda, rozvíjej se poupátko. Vždy je možné zmeniť názor. Aj kabát.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

§ 7


(1) Spoločenstvo je právnická osoba11) založená podľa tohto zákona, ktorá spravuje spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, nebytové priestory, ktoré sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov (ďalej len "spoločné nebytové priestory"), príslušenstvo a priľahlý pozemok vrátane ich údržby a obnovy


Ešte som nevidela SVB ako fyzicku osobu a s platením do Zdravotky to nemá nič spoločné...a už vôbec nie s prenájmom.

TO je prípad správcu - ako fyzickej osoby!
3 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
§ 7


(1) Spoločenstvo je právnická osoba11) založená podľa tohto zákona, ktorá spravuje spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, nebytové priestory, ktoré sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov (ďalej len "spoločné nebytové priestory"), príslušenstvo a priľahlý pozemok vrátane ich údržby a obnovy


Ešte som nevidela SVB ako fyzicku osobu a s platením do Zdravotky to nemá nič spoločné...a už vôbec nie s prenájmom.

TO je prípad správcu - ako fyzickej osoby!
Bože, tvoje očka, čoho sa ešte, tento svet dočká???
0 1
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Bože, tvoje očka, čoho sa ešte, tento svet dočká???
No už si sa ukľudnil ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nie! Ako? Prečo?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Lebo takmer jedna strana sprostostí a výlevov. Sito odpusti si isté veci a bude to v pohode a lepšie čitateľné. :-)
0 0
kargo kargo

kargo je offline (nepripojený) kargo

technický typ
Takže z odmeny predsedu SVB sa budú platiť odvody zdr. poistenia ?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Kargo, vyber si:
1. Poistné bude platiť každý, kto MÁ PRÍJEM ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI (t. j. príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov).

Sú to príjmy plynúce z pracovného pomeru, príjmy likvidátorov, prokuristov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov s. r. o., komanditistov komanditných spoločností, platy ústavných činiteľov, poslancov, odmeny za výkon funkcií v orgánoch právnických osôb, príjmy z prostriedkov sociálneho fondu a pod.).

Každý, komu plynie tento druh príjmov, sa považuje za „zamestnanca“ a ten kto takýto príjem vypláca zasa za „zamestnávateľa“.

2. Poistné sa nebude platiť z:
dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru (t. j. z dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti, dohody o brigádnickej práci študentov).
(zdroj: Dôvera z.p.)

Z toho mi vyplýva, že predsedovia fungujúci na príkazných zmluvách budú pravdepodobne vo veľkom meniť zmluvy na dohody. "Dohodári" sú podľa tohto bez obáv.
Ktovie? Snáď príde niekto zo školenia a tento názor potvrdí alebo upresní na správnu mieru.
5 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

peton Pozri príspevok
Lebo takmer jedna strana sprostostí a výlevov. Sito odpusti si isté veci a bude to v pohode a lepšie čitateľné. :-)
Vieš, ono to, čo je napísané v jednej téme, môže mať súvis aj s inými témami. Takže nemusia to byť sprostosti, ak je to tak čitateľné. Ale, niekedy nestačí len prečítať.
0 0
Jakubec Jakubec

Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

Halli Pozri príspevok
§ 7


(1) Spoločenstvo je právnická osoba11) založená podľa tohto zákona, ktorá spravuje spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, nebytové priestory, ktoré sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov (ďalej len "spoločné nebytové priestory"), príslušenstvo a priľahlý pozemok vrátane ich údržby a obnovy


Ešte som nevidela SVB ako fyzicku osobu a s platením do Zdravotky to nemá nič spoločné...a už vôbec nie s prenájmom.

TO je prípad správcu - ako fyzickej osoby!
Pokial spolocenstvo iba spravuje prenajimany majetok, ale tento mu nepatri, tak su najomcovia jeho vlastnici. Pokial su vlastnici fyzicke osoby (co vacsinou su), tak je otazka o ich prihlaseni sa do zdravotnej poistovne dost aktualna.
1 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

To Jakubec:
Spoločenstvo môže prenajímať v mene vlastníkov spoločné priestory. Avšak príjem z prenájmu je príjmom fondu opráv, ktorý je vlastníctvom všetkých vlastníkov. A fond opráv vieme na čo slúži.
Pokiaľ by sa však vlastníci na zhromaždení rozhodli, že tento príjem chcú vyplatiť, v tom prípade by bola otázka zdravotného poistenia možno namieste. Za iných okolností - teda ako som uviedol v prvom prípade si myslím, že takýto príjem nie je základom pre odvod do zdravotnej poisťovne.

P.S. Mám podozrenie, že si ľudia pletú zbytočne dve veci a to klasický príjem z prenájmu nehnuteľností - čiže prenájmy bytov, na ktorých profitujú vlastníci bytov a pod. a prenájom spol. priestorov, ktorý pod túto novelu zákona o zdravotnom poistení vôbec nespadá. Možno. :-)
Naposledy upravil peton : 02.01.11 at 16:08
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

peton Pozri príspevok
Kargo, vyber si:
1. Poistné bude platiť každý, kto MÁ PRÍJEM ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI (t. j. príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov).

Sú to príjmy plynúce z pracovného pomeru, príjmy likvidátorov, prokuristov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov s. r. o., komanditistov komanditných spoločností, platy ústavných činiteľov, poslancov, odmeny za výkon funkcií v orgánoch právnických osôb, príjmy z prostriedkov sociálneho fondu a pod.).

Každý, komu plynie tento druh príjmov, sa považuje za „zamestnanca“ a ten kto takýto príjem vypláca zasa za „zamestnávateľa“.

2. Poistné sa nebude platiť z:
dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru (t. j. z dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti, dohody o brigádnickej práci študentov).
(zdroj: Dôvera z.p.)

Z toho mi vyplýva, že predsedovia fungujúci na príkazných zmluvách budú pravdepodobne vo veľkom meniť zmluvy na dohody. "Dohodári" sú podľa tohto bez obáv.
Ktovie? Snáď príde niekto zo školenia a tento názor potvrdí alebo upresní na správnu mieru.
Aj do konca r. 2010 bola povinnosť platiť zdravotné poistenie z odmeny za výkon funkcie predsedu SVB (= z odmeny za výkon funkcie v orgáne právnickej osoby).

Predseda SVB je funkcia, ktorá sa nevykonáva v pracovnom pomere, takže dohoda na výkon funkcie predsedu SVB nie je možná a nie je možné takto "obísť" platenie zdravotného poistenia. Ani to, čo vykonáva predseda SVB, nespĺňa podmienky pre uzatvorenie dohody o vykonaní práce, príp. pracovnej činnosti:

Zákonník práce § 223 Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

Aby sa z odmeny predsedu SVB neplatilo zdravotné poistenie, musel by túto funkciu vykonávať zadarmo a byť odmeňovaní napr. za vedenie účtovníctva, za upratovanie spoločných priestorov a pod. (t.j. výkon niečoho, čo nespadá pod funkciu predsedu SVB) - na základe dohody.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

peton Pozri príspevok
To Jakubec:
Spoločenstvo môže prenajímať v mene vlastníkov spoločné priestory. Avšak príjem z prenájmu je príjmom fondu opráv, ktorý je vlastníctvom všetkých vlastníkov. A fond opráv vieme na čo slúži.
Pokiaľ by sa však vlastníci na zhromaždení rozhodli, že tento príjem chcú vyplatiť, v tom prípade by bola otázka zdravotného poistenia možno namieste. Za iných okolností - teda ako som uviedol v prvom prípade si myslím, že takýto príjem nie je základom pre odvod do zdravotnej poisťovne.

P.S. Mám podozrenie, že si ľudia pletú zbytočne dve veci a to klasický príjem z prenájmu nehnuteľností - čiže prenájmy bytov, na ktorých profitujú vlastníci bytov a pod. a prenájom spol. priestorov, ktorý pod túto novelu zákona o zdravotnom poistení vôbec nespadá. Možno. :-)
Príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
je príjmom do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa § 10 ods. 2 písm. b) zákona č. 182/1993. Na základe čoho (podľa ktorého ustanovenia) môžu vlastníci rozhodnúť, že tento príjem nebude príjmom fondu, ale že si ho rozdelia medzi seba?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

A na základe čoho by tak nemohli urobiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať