Zavrieť

Porady

Kontrolný výkaz - limit 1000 eur bez / s DPH ?

Dobre rozumiem, že
1/ keď je ZF nad 100 eur musím ju zaevidovať ako prišlú faktúru ?
2/ a tá suma nad 1000 eur, znamená bez či s DPH? (som platca)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Čo je faktúrou a čo je zjednodušenou faktúrou píše § 74. Ak Vám dodá platiteľ DPH niečo v hodnote nie vyššej ako 100 EUR vrátane DPH a nie je to doklad z registračnej pokladne, potom to môžte považovať za zjednodušenú faktúru s právom na odpočet DPH. Zákon o ERP hovorí, kto nemusí tržby registrovať ERP, t.z že nie každý platca DPH môže vyhotovovať zjednosušené faktúry bez evidencie v ERP. Ak máte zjednodušenú faktúru na sumu od 100 EUR a nie vyššiu ako 1000 EUR vrátane DPH a táto suma bola uhradená v hotovosti, potom si môžte uplatniť právo odpočtu DPH iba ak je vyhotovená registračnou pokladnicou. Ak máte zjednodušenú faktúru vyhotovenú ERP na sumu nie vyššiu ako 1600 EUR a uhradili ste to "iným platobným prostriedkom" (napr platobnou kartou), potom máte právo uplatniť si nárok na odpočet DPH. Pre bežné prípady by som to zhrnul takto:
    1. Hotovostné doklady nevyhotovené ERP - máte nárok na odpočet ak sú splnené ostatné podmienky uvedené v Zákone a suma nie je vyššia 100 EUR - pre účely DPH a KV sa považujú za zjednodušené faktúry
    2. Doklady vyhotovené ERP uhradené v hotovosti- máte nárok na odpočet ak sú splnené ostatné podmienky uvedené v Zákone a suma nie je vyššia ako 1000 EUR - pre účely DPH a KV sa považujú za zjednodušené faktúry
    3. Doklady vyhotovené ERP uhradené "bezhotovostne" napr. platobnou kartou- máte nárok na odpočet ak sú splnené ostatné podmienky uvedené v Zákone a suma nie je vyššia ako 1600 EUR - pre účely DPH a KV sa považujú za zjednodušené faktúry
    4. Príklad: Ak kúpite zásoby vo veľkosklade v hotovosti a ich cena bude 1001 EUR, potom si z tohto dokladu nemáte právo uplatniť odpočet DPH.
    5. Čo s prípadmi, ak je z ERP vyhotovená faktúra spľňajúca náležitosti "riadnej" faktúry - kde v KV sa uvádza - je už riešené na porade v iných miestach.
    vierka.vieročka Aha takže môj prípad č.1: hotovostný doklady vyhotovený ERP so všetkými náležitosťami faktúry t.j. jednotková cena, údaje odberateľa (ja som vyplatila v hotovosti za tovar) v sume spolu s dph 1086 eur ....považujem za prijatú fa a pôjde do B2 KV

    č.2: hotovostný doklad vyhotovený ERP so všetkými náležitosťami faktúry t.j. jednotková cena, údaje odberateľa (ja som vyplatila v hotovosti za tovar) v sume spolu s dph 945 eur ....považujem za prijatú fa a pôjde tiež do B2 KV ?
    ..... takže takto je to správne ?
    vierka.vieročka 2/ no keď je ZF na sumu 1086 eur spolu s DPH, ale bez DPH je to len 905 eur, takže došlá faktúra, či ZF ?
    vierka.vieročka prepáč v tej otázke č. 1/ som chcela napísať sumu 1000 eur a nie 100,- Ja som už celkom pomýlená s tými sumami, niekde sa spomína limit 100 eur, niekde 1000,- eur, kde je pravda ?

    Kontrolný výkaz - limit 1000 eur bez / s DPH ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.