Zavrieť

Porady

MATERSKÁ

Potrebujem poradiť, som tehotná, nástup na materskú mám 8.2.2012 termín pôrodu je 21.3.2012, od 1.4.2011 som zamestnaná na HPP kde mám hrubú mzdu 380,40 eur. Potrebujem splniť podmienku 270 dní platenia nemoc.poistenia - to splnim - k 31.12.2011 budem mať 275 dni z HPP, kedy by bolo najlepsie sa prihlasit na DNP, aby som ziskala maximálnu matersku z max. VZ 1116,75, viem že by mi stačilo platiť z rozdielu 1116,75 - HPP 380,40 t.j. 736,35 x 4,4 perc. = 32,40 eur a viem, že by to stačilo platiť pol roka (6 mesiacov) aby bol narok - tak mi to vychadza aby som sa na DNP prihlasila od 7.8.2011 ( do 7.2.2011 to bude pol roka) a 8.2.2011 nastupim na matersku. Tak by mi vysla max.materska v kombinacii HPP+DNP. Potrebujem este jednu radu, ak by som mala nejake problemy a skoncila by som na PN - nepokazila by som si maximalnu matersku???? nic by sa tym nezmenilo????? dakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matusisko Pozri príspevok
Potrebujem poradiť, som tehotná, nástup na materskú mám 8.2.2012 termín pôrodu je 21.3.2012, od 1.4.2011 som zamestnaná na HPP kde mám hrubú mzdu 380,40 eur. Potrebujem splniť podmienku 270 dní platenia nemoc.poistenia - to splnim - k 31.12.2011 budem mať 275 dni z HPP, kedy by bolo najlepsie sa prihlasit na DNP, aby som ziskala maximálnu matersku z max. VZ 1116,75, viem že by mi stačilo platiť z rozdielu 1116,75 - HPP 380,40 t.j. 736,35 x 4,4 perc. = 32,40 eur a viem, že by to stačilo platiť pol roka (6 mesiacov) aby bol narok - tak mi to vychadza aby som sa na DNP prihlasila od 7.8.2011 ( do 7.2.2011 to bude pol roka) a 8.2.2011 nastupim na matersku. Tak by mi vysla max.materska v kombinacii HPP+DNP. Potrebujem este jednu radu, ak by som mala nejake problemy a skoncila by som na PN - nepokazila by som si maximalnu matersku???? nic by sa tym nezmenilo????? dakujem
270 dní nem.poistenia potrebuješ splniť aj z DNP. Do tejto doby sa započítava aj ukončené nem.poistenie - v tvojom prípade pred 1.4.2011. Bola si v tomto období nem.poistená, napr. u iného zamestnávatela ?
Aby ti vznikol nárok z DNP (po splnení podmienky 270 dní poistenia) zo sumy vyššej ako min. VZ, potrebuješ aby DNP trvalo viac ako 26 týždňov.
0 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

Nie, nebola som zamestnaná predtým iba na dohodu a to sa neráta. No a to DNP už nestíham. Dalo by sa to len vtedy ak by som ukončila HPP u tohto zamestnávateľa, dobre to chápem????
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matusisko Pozri príspevok
Nie, nebola som zamestnaná predtým iba na dohodu a to sa neráta. No a to DNP už nestíham. Dalo by sa to len vtedy ak by som ukončila HPP u tohto zamestnávateľa, dobre to chápem????
No áno dalo by sa to. PP by si musela skončiť najneskôr 9.8.2011 a prihlásiť sa z DNP z maxima najneskôr 10.8.2011. OD 10.8.2011 do 8.2.2012 by bolo presne 26 týždňov takže materská by sa rátala z maximálneho VZ. Ak by to bolo neskôr tak nestihneš platiť DNP 26 týždňov a materská by bola rátaná z minima.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
No áno dalo by sa to. PP by si musela skončiť najneskôr 9.8.2011 a prihlásiť sa z DNP z maxima najneskôr 10.8.2011. OD 10.8.2011 do 8.2.2012 by bolo presne 26 týždňov takže materská by sa rátala z maximálneho VZ. Ak by to bolo neskôr tak nestihneš platiť DNP 26 týždňov a materská by bola rátaná z minima.
Ešte doplním - ak by si išla počas tohto obdobia na PN-ku, bude ti vyplácaná z minima.
1 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

A mohlo by to byť aj tak, že sa zamestnám ešte niekde inde na HPP polovičný úvazok od 3.8.2011 do 30.10.2011 = 90 dní (toto bude ukončený PP, na DNP sa prihlasim k 9.8.2011 z rozdielu 736,35 eur (lebo ten prvý HPP mi bude trvať stále - 7.2.2012 to budem mať 182 dní -DNP si nehám bežať aj cez materskú, tým pádom splním podmienku 270 dní budem mať spolu 272 dní a aj materská mi vyjde z maxima. Dobre to chápem????
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

matusisko Pozri príspevok
A mohlo by to byť aj tak, že sa zamestnám ešte niekde inde na HPP polovičný úvazok od 3.8.2011 do 30.10.2011 = 90 dní (toto bude ukončený PP, na DNP sa prihlasim k 9.8.2011 z rozdielu 736,35 eur (lebo ten prvý HPP mi bude trvať stále - 7.2.2012 to budem mať 182 dní -DNP si nehám bežať aj cez materskú, tým pádom splním podmienku 270 dní budem mať spolu 272 dní a aj materská mi vyjde z maxima. Dobre to chápem????
Nie, takto to fungovat nebude.
pokial ten HPP neukoncis, tak dalsi PP sa ti nebude pripocitavat (dni) k DNP, lebo bezi sucasne s DNP, to by si uz taky PP musela mat ukonceny.

A este ta upozorbnim, ze pocitas LTT na dni, ak porodis co len o 3 dni skor, tak to cele je zbytocne, lebo nespnis podmienku 270 dni poistenia z DNP pred porodom.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matusisko Pozri príspevok
A mohlo by to byť aj tak, že sa zamestnám ešte niekde inde na HPP polovičný úvazok od 3.8.2011 do 30.10.2011 = 90 dní (toto bude ukončený PP, na DNP sa prihlasim k 9.8.2011 z rozdielu 736,35 eur (lebo ten prvý HPP mi bude trvať stále - 7.2.2012 to budem mať 182 dní -DNP si nehám bežať aj cez materskú, tým pádom splním podmienku 270 dní budem mať spolu 272 dní a aj materská mi vyjde z maxima. Dobre to chápem????
V tomto prípade ide o súbežný pracovný pomer (doba poistenia započítaná 2-krát). Videla som na porade stanovisko ústredia SP, že takúto možnosť nevylučujú. Či však táto odpoveď bude platiť aj vtedy, keď bude treba plniť - nezdá sa mi to v súlade so zákonom ... Informuj sa na vašej pobočke SP.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Tá odpoveď zo SP je tu: http://www.porada.sk/1807396-post83.html
Podľa vyjadrenia SP by sa mal započítať každý ukončený PP, čo sa však v zákone zmení ešte nevieme
4 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ja len upozorňuem, že sa predpokladá, že po 1.1.2012 nebude možný súbeh dobrovoľného nemocenského poistenia a zamestnania.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ja len upozorňuem, že sa predpokladá, že po 1.1.2012 nebude možný súbeh dobrovoľného nemocenského poistenia a zamestnania.
V roku 2011 takýto súbeh možný je, povedzme, že v roku 2011 splní za pomoci súbehu všetky podmienky. V roku 2012 sa zmení zákon, ak ide na materskú vo februári 2012, materská sa bude vypočítavať už podľa nových pravidiel? Nebude sa pri výpočte materskej prihliadať na to, že v roku 2011, podľa platnej legislatívy splnila podmienky?
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zaujímavé pre tento prípad sú v súčasnosti (zrejme aj po 1.1.) dve pravidlá :
1. nárok na materskú je, ak nástup na materskú vznikne počas poistenia, alebo v ochrannej lehote po skončení poistenia
2. ochranná lehota zaniká pri vzniku iného poistenia .

Ad 1 - Keďže dobrovoľne nemocensky poistená už v 2/2012 nebude (zrejme si zamestnanie ponechá), môže vzniknúť nárok na materské len v ochrannej lehote. Z toho vyplýva, že :
- musí splniť 270 dní poistenia z DNP (prípadne skončené poistenie do konca roku 2011)
- 26 týždňov trvana DNP ak chce mať maximálnu materskú musí tiež splniť v r.2011 - to v tomto prípade nestíha, takže DNP môže použiť iba na prilepšenie.
Ad 2 - Podľa súčasného presného znenia, by ochranná lehota mohla plynúť, lebo zamestnanie nevzniklo počas trvania ochrannej lehoty (neviem v praxi, ako SP rozhoduje, ale to by sa dalo vyhádať), ale či presne toto znenie ostane aj po 1.1. tiež nie je isté.
2 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

takže vlastne čo mám robiť????? môže mi to niekto po lopate vysvetliť????
0 0
Silvia2012 Silvia2012

Silvia2012 je offline (nepripojený) Silvia2012

dobry den poradaci,

chcela by som poprosiť o radu. Od 17.4.2007 do 30.05.2011 som bola v trvalom pracovnom pomere. Priemerný plat mesačný v hrubom som mala cca 731 Eur. Od 31.5.2011 som evidovaná na UP. Od 2.6.2011 som na maródke - spadám pod ochrannú lehotu. Maródujem naďalej. Plánujem tehotenstvo, tehotná ešte nie som. Ak by som otehotnela tento rok, porodila budúci rok mala by som nárok na materskú a v akej výške? Ak by som sa chcela dobrovoľne pripoistiť, aby som dosiahla maximálnu materskú, koľko si musím platiť? Maródku dostávam cca 388 Eur. (VZ na den 12,89€) Ďakujem za akúkoľvek radu. A ešte ma zaujíma, že ak sa predpokladá, že po 1.1.2012 nebude možný súbeh dobrovoľného nemocenského poistenia a zamestnania, bude to platiť aj pre mňa, keď by som si to už začala platiť?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Silvia2012 Pozri príspevok
dobry den poradaci,

chcela by som poprosiť o radu. Od 17.4.2007 do 30.05.2011 som bola v trvalom pracovnom pomere. Priemerný plat mesačný v hrubom som mala cca 731 Eur. Od 31.5.2011 som evidovaná na UP. Od 2.6.2011 som na maródke - spadám pod ochrannú lehotu. Maródujem naďalej. Plánujem tehotenstvo, tehotná ešte nie som. Ak by som otehotnela tento rok, porodila budúci rok mala by som nárok na materskú a v akej výške? Ak by som sa chcela dobrovoľne pripoistiť, aby som dosiahla maximálnu materskú, koľko si musím platiť? Maródku dostávam cca 388 Eur. (VZ na den 12,89€) Ďakujem za akúkoľvek radu. A ešte ma zaujíma, že ak sa predpokladá, že po 1.1.2012 nebude možný súbeh dobrovoľného nemocenského poistenia a zamestnania, bude to platiť aj pre mňa, keď by som si to už začala platiť?
Počas evidencie na UP nie si nemocensky poistená. Ak si nebola tehotná v čase skončenia prac.pomeru, nevzťahuje sa na teba 8 mesačná ochranná doba - nevznikne ti nárok na materské.

Aké zákony budú platiť v roku 2012 dnes nikto nevie ... Napriek tomu doporučujem uzatvoriť dobr.nem.poistenie v soc.poisťovni. Minimálne do konca roka 2011 - v prípade ďalšej PN-ky, budeš mať z neho nárok na nemocenské, aj keď len z minima.
1 0
Silvia2012 Silvia2012

Silvia2012 je offline (nepripojený) Silvia2012

keby som teraz otehotnela, nemam narok na materske??? fuuuu, tam sa uz nezaratava poistenie 270dni poslednych dvoch rokov?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Silvia2012 Pozri príspevok
keby som teraz otehotnela, nemam narok na materske??? fuuuu, tam sa uz nezaratava poistenie 270dni poslednych dvoch rokov?
ak sa nepoistíš, tak nie
Nárok na dávku je len ak si poistená, alebo ak si v ochrannej lehote! .. až potom sa skúma, či spĺňaš ostatné podmienky.
Naposledy upravil Katy a R : 02.08.11 at 18:49
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Silvia2012 Pozri príspevok
keby som teraz otehotnela, nemam narok na materske??? fuuuu, tam sa uz nezaratava poistenie 270dni poslednych dvoch rokov?
zarátava, ale musíš mať dobrovolné nem.poistenie - inak ti nárok na materské nevznikne. To ale platí do konca roku 2011, čo bude v roku 2012 - nevie nik (možno ani sám p. minister, lebo poslanci môžu novelu schváliť inak)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ja len upozorňuem, že sa predpokladá, že po 1.1.2012 nebude možný súbeh dobrovoľného nemocenského poistenia a zamestnania.
Janka, bude to platiť aj pre súbeh DNP a povinného poistenia SZČO ?
0 0
Silvia2012 Silvia2012

Silvia2012 je offline (nepripojený) Silvia2012

takze moja moznost teraz vybavit DNP a rychlo sa niekde zamestnat, len ci ta praca sa tak rychlo najde to DNP z maxima? a teda ak si ho zacnem platit v januari ho zrusia, tak je to zbytocne, ze ohladom materskej, nie? jedine potom na PN vyuzit
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Silvia2012 Pozri príspevok
takze moja moznost teraz vybavit DNP a rychlo sa niekde zamestnat, len ci ta praca sa tak rychlo najde to DNP z maxima? a teda ak si ho zacnem platit v januari ho zrusia, tak je to zbytocne, ze ohladom materskej, nie? jedine potom na PN vyuzit
maximum na PN do konca roka nevyužiješ. DNP musí trvať viac ako 26 týždňov, inak sú dvky z minima.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať