Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť ZD na daňovníka

leas leas

leas je offline (nepripojený) leas

Zdravím poraďáci,

pozeral som podobné témy, no k jednoznačnej odpovedi som na toto som sa nedopátral: Keď má zamestnanec síce podpísané vyhlásenie o uplatňovaní NČ na daňovníka, môže si potom v DP ešte aj tak uplatniť plnú výšku NČ na daňovníka znovu? Sedliackym rozumom mi z toho vychádza, že takto si vlastne daň o túto NČ zníži za rok vlastne 2 krát, alebo sa mýlim???


Ďakujem za odpovede
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

leas Pozri príspevok
Zdravím poraďáci,

pozeral som podobné témy, no k jednoznačnej odpovedi som na toto som sa nedopátral: Keď má zamestnanec síce podpísané vyhlásenie o uplatňovaní NČ na daňovníka, môže si potom v DP ešte aj tak uplatniť plnú výšku NČ na daňovníka znovu? Sedliackym rozumom mi z toho vychádza, že takto si vlastne daň o túto NČ zníži za rok vlastne 2 krát, alebo sa mýlim???


Ďakujem za odpovede
Mýliš sa, pretože v DP neuvádza príjem po odpočítaní nezdaniteľnej časti základu dane a z neho ešte raz NČZD odpočíta, ale tzv. hrubý príjem, odpočíta výdavky(zdr. a soc. poistenie) a následne si uplatní NČZD, čiže 1x.
9 0
mszv mszv

mszv je offline (nepripojený) mszv

Neboli nejaké zmeny v NČZD oproti predchádzajúcemu roku - stále si môžeme uplatniť aj NČZD, aj životné poistky? Zdá sa mi, že to minister chcel zrušiť...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mszv Pozri príspevok
Neboli nejaké zmeny v NČZD oproti predchádzajúcemu roku - stále si môžeme uplatniť aj NČZD, aj životné poistky? Zdá sa mi, že to minister chcel zrušiť...
Boli, životné poistky už za rok 2011 nie je možné uplatniť.
4 0
mszv mszv

mszv je offline (nepripojený) mszv

Ďakujem, našla som to aj tu:
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mszv Pozri príspevok
Neboli nejaké zmeny v NČZD oproti predchádzajúcemu roku - stále si môžeme uplatniť aj NČZD, aj životné poistky? Zdá sa mi, že to minister chcel zrušiť...
NČZD sa môže uplatniť len z aktívnych príjmov, viď zoznam aktívnych a pasívnych príjmov v tabuľke http://www.porada.sk/t155511-p3-veli...ml#post1953971
5 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

len na upresnenie, v DP FO A 2011 sa do r. 32 zahrnu aj prijmy z dohod, ano?
teda ak si zo zavis.cinnosti uplatnoval zamestnanec NCZD a teraz k tomu prijmu pripocita vsetky dohody, je mozne pri vyssom prijme nebude mat narok na celu NZCD ... je to tak? snazim sa vypocitat zaklad dane...
dakujem za upresnenie
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

všetky dohody sa musia priznať za rok 2011 a je možné, že pri vysokom príjme príde o časť NČZD, možno i celú.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Majka Pozri príspevok
len na upresnenie, v DP FO A 2011 sa do r. 32 zahrnu aj prijmy z dohod, ano?
teda ak si zo zavis.cinnosti uplatnoval zamestnanec NCZD a teraz k tomu prijmu pripocita vsetky dohody, je mozne pri vyssom prijme nebude mat narok na celu NZCD ... je to tak? snazim sa vypocitat zaklad dane...
dakujem za upresnenie
príjem z dohôd je zdanený preddavkovou daňou, musíš ho zahrnúť do DP.
Ak príjem zo zamestnania, kde má uplatnenú NČZD nedosiahne po odpočítaní odvodov výšku ročnej NČZD, vráti sa mu časť zaplatenej dane z dohody.

Alebo opačne - pri vysokom príjme, o časť NČZD príde a vznikne mu nedoplatok.
2 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Mila123 Pozri príspevok
všetky dohody sa musia priznať za rok 2011 a je možné, že pri vysokom príjme príde o časť NČZD, možno i celú.....

suhlasim, dakujem, len som si potrebovala uistit, ci som to spravne pochopila. snad na ZP a SP ten nacitany prijem o prijmy z dohody nebude mat ziadny dopad.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Mila123 Pozri príspevok
všetky dohody sa musia priznať za rok 2011 a je možné, že pri vysokom príjme príde o časť NČZD, možno i celú.....
...už asi spím...prečo si nemôže uplatniť celú? a mal by o ňu prísť? "Netočí" sa táto téma len o NČZD na toho konkrétneho daňovníka? Veď si uplatní predsa vždy celú, či?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

veronikasad Pozri príspevok
príjem z dohôd je zdanený preddavkovou daňou, musíš ho zahrnúť do DP.
Ak príjem zo zamestnania, kde má uplatnenú NČZD nedosiahne po odpočítaní odvodov výšku ročnej NČZD, vráti sa mu časť zaplatenej dane z dohody.

Alebo opačne - pri vysokom príjme, o časť NČZD príde a vznikne mu nedoplatok.
dakujem,mne hrozi ten druhy pripad, takze prijmy z dohod mam vyssie ako zo zavisl.cinnosti
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tictac7 Pozri príspevok
...už asi spím...prečo si nemôže uplatniť celú? a mal by o ňu prísť? "Netočí" sa táto téma len o NČZD na toho konkrétneho daňovníka? Veď si uplatní predsa vždy celú, či?
Milionárska daň ti nič nehovorí ,

V príspevku nevidím výšku príjmu z dohôd.

http://www.porada.sk/t185143-nezdani...ml#post1956212
5 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Majka Pozri príspevok
suhlasim, dakujem, len som si potrebovala uistit, ci som to spravne pochopila. snad na ZP a SP ten nacitany prijem o prijmy z dohody nebude mat ziadny dopad.
na DP sa delí príjem z § 5 ......a zamestnávateľ má povinnosť poslať do 28.02. výkaz pre ZP , ktorý bude používať k RZZP.....veď uvidíme, ak by som osobne nebola spokojná s RZZP budem reklamovať ho......
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

tictac7 Pozri príspevok
...už asi spím...prečo si nemôže uplatniť celú? a mal by o ňu prísť? "Netočí" sa táto téma len o NČZD na toho konkrétneho daňovníka? Veď si uplatní predsa vždy celú, či?
zabudla si na milionársku daň... tak sa potom NČZD znižuje.. pri vysokých príjmoch.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Majka Pozri príspevok
dakujem,mne hrozi ten druhy pripad, takze prijmy z dohod mam vyssie ako zo zavisl.cinnosti
Majka, príjmy z dohôd sú tiež príjmy zo závislej činnosti. Uveď výšku príjmov z dohôd a z pracovnej zmluvy po odpočítaní odvodov.
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

veronikasad Pozri príspevok
Milionárska daň ti nič nehovorí ,

V príspevku nevidím výšku príjmu z dohôd.

http://www.porada.sk/t185143-nezdani...ml#post1956212
....ach, ja stále zabúdam...beriem to už ako samozrejmosť s mojim príjmom milionára , ale aspoň pri DP si tak poviem "a že načo toľko makáš, keby si robila o hodinu menej, aj na predĺžený víkend môžeš niekam ísť" ....

.... a ešte ma veeeľmi srdí max.VZ pri ZP, keď viem, že sa k nemu dopracujem raz za uhorský rok a potom mám okrem nedoplatku na daniach ešte aj nedoplatok na ZP....

....ale za minulý rok mi nehrozí ani jedno
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nie som zamestnancom, ale prijala by som aspoň raz ročne príjem, po ktorom budem mať nedoplatok v RZZP.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No ja by som sa tiež asi radšej sťažovala na nedoplatky v RZZP, z pohľadu príjmu ... ako na to, že všetko je v pohode ale dumaš či prežiješ.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

presne toto som ja minule radila jednému začínajúcemu podnikatelovi.. pýtal sa, na dane a že ako podnikať,aby čo najmenej platil.. no reku, bodaj by si platil milionové dane každý rok.. :-))
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

...veď ja som to tiež doteraz mala len raz za uhorský rok - veď píšem....a už mať nebudem....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať