Zavrieť

Porady

Živnosť a s.r.o. súčasne, dá sa to nejako využiť?

Dobrý deň,
mám živnosť a chcem si založiť s.r.o., kde budem jediný vlastník, bez mandátnej a pracovnej zmluvy, budem si vyplácať len zisk. Dá sa využiť živnosť tak, že svojim klientom, budem vystavovať faktúry cez živnosť do výšky mojho nezdaniteľného minima a keď presiahnem nezdaniteľné minimum, už budem do konca roka vystavovať faktúry na s.r.o.. Nerozumiem sa veľmi učtovnictvu, ale teoreticky ušetrím niečo na daniach z príjmu ak využijem živnosť a potom ked budem vystavovať na s.r.o. tak nebudem musieť platiť vysoké odvody? Je veľmi možné že sa aj mýlim lebo sa tomu nerozumiem až tak, tak prosím mi to skuste vysvetliť či je to tak ako som napisal. Diki
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak potom len obrat pre povinnú registráciu DPH.
    aj zámer do istého času fakturovať za SZČO a potom za sro nie je celkom jednoduché.
    Ak uzavrieš zmluvu o nájme, tak bud za SZČO alebo za sro a teda počas platnosti zmluvy budeš fakturovať za jednu stranu. Ak by si chcel zameniť - musel by si ukončiť jednu a uzavrieť druhú zmluvu. A to si len tak jednoducho neustriehneš. Aj nájomca môže protestovať, alebo ťa bude tlačiť do iných podmienok, než aké podpísal pri pôvodnej zmluve, alebo zruší aj spoluprácu - je to otázka, kedže tvoje konanie voči nemu bude zaváňať špekuláciou. /môže sa snažiť využiť to vo svoj prospech/.
    Ak fakturuješ len na základe aktuálnych, jednorazových objednávok, tak samozrejme tento vyššie opísaný problém odpadá.
    ======================
    to som doplnila len na okraj, že zdanlivo jednoduchý problém sa môže skomplikovať.
    Naposledy upravil KEJKA : 08.04.11 at 04:51 Dôvod: doplnenie odpovede.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    derek191919 Pozri príspevok
    Predmetom podnikania je prenájom reklamných ploch, jediné moje náklady čo stoja za zmienku je mesačné vyplácanie provízií vlastníkom kde mám reklamné miesta (platím to ročne) a raz mesačne tlač reklamných plagátou na tieto reklamné plochy.
    v snahe vyhnúť sa odvodom si možno zvyšuješ daňové zaťaženie. pri minimálnychnákladoch pri SZČO môžeš uplatniť paušálne výdavky 40%, pri sro to možné nie je, takže tam zaplatíš daň prakticky z celého príjmu.
    Aj tlač plagátov budeš musieť raz objednať za SZCO raz za sro a aj to ešte musí nadväzovať na nasledujúcu fakturáciu.
    provízie vlastníkom - ročne - vyplácaš na zmluvu? Zasa možný problém,........ vypočítaš provízie za SZČO osobitne za sro a zaplatíš z dvoch rôznych účtov resp. na dva hotovostné doklady. Ale ak je tam zmluva napr. len na SZČO, tak ako? budeš "refakturovať sro?".
    =======================
    len chcem naznačiť súvislosti a problémy, ktoré teba riešiť. Opakujem, je potrebná súčinnosť s účtovníčkou, lebo pochybujem, že si PU budeš vedieť urobiť sám.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zhruba tomu rozumieš, ale chce to úzko spolupracovať s účtovníčkou. Závisí aj od predmetu podnikania.
    Máš pravdu, faktúry cez sro je príjem sro a nepodlieha odvodom.
    Ak ako SZČO sa tiež "vopcháš" do limitu, tak nebudeš platiť odvody.
    Ale čo PN, dôchodok, materská atd.?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a v akom zmysle si účtovník ak sa účtovníctvu nerozumieš? Teda "nie veľmi" ?

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    KEJKA Pozri príspevok
    zhruba tomu rozumieš, ale chce to úzko spolupracovať s účtovníčkou. Závisí aj od predmetu podnikania.
    Máš pravdu, faktúry cez sro je príjem sro a nepodlieha odvodom.
    Ak ako SZČO sa tiež "vopcháš" do limitu, tak nebudeš platiť odvody.
    Ale čo PN, dôchodok, materská atd.?

    Niesom učtovník (už som to upravil ako to ma byť ). Hm úzko spolupracovať s učtovničkou, ja že si sam iba odsledujem výšku vystavených faktúr pri živnosti a potom len začnem vystavovať faktúry na s.r.o., ozaj treba viest asi dve účtovníctva, čiže aj vystavené faktúry budu napr 1/2011 pre živnosť ale aj 1/2011 pre s.r.o.?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    No po novom vyplatený podiel na zisku spoločnosti podlieha odvodovej povinnosť....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    derek191919 Pozri príspevok
    Niesom učtovník (už som to upravil ako to ma byť ). Hm úzko spolupracovať s učtovničkou, ja že si sam iba odsledujem výšku vystavených faktúr pri živnosti a potom len začnem vystavovať faktúry na s.r.o., ozaj treba viest asi dve účtovníctva, čiže aj vystavené faktúry budu napr 1/2011 pre živnosť ale aj 1/2011 pre s.r.o.?
    áno, z tohto jedného hľadiska to stačíš aj sám.
    ale vzhľadom na doteraz neznámy predmet podnikania treba odsledovať aj množstvo ďalších skutočností - obrat pre DPH, objem nákupov z EU, ......

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    KEJKA Pozri príspevok
    áno, z tohto jedného hľadiska to stačíš aj sám.
    ale vzhľadom na doteraz neznámy predmet podnikania treba odsledovať aj množstvo ďalších skutočností - obrat pre DPH, objem nákupov z EU, ......
    Predmetom podnikania je prenájom reklamných ploch, jediné moje náklady čo stoja za zmienku je mesačné vyplácanie provízií vlastníkom kde mám reklamné miesta (platím to ročne) a raz mesačne tlač reklamných plagátou na tieto reklamné plochy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.