Zavrieť

Porady

odkupenie DB do OV

Dobry den! chcel by som vas poprosit o odpoved na otazku ohladne odkupenia druzstevneho bytu.Mame moznost odkupit DB do osobneho vlastnictva,ktory aj zrealizujeme s umyslom ho casom predat(lahsi predaj).Moja otazka znie ci treba mat byt pred predajom v osobnom vlatnictve 2 roky aby sme boli oslobodeni od platenia dane z predaja,alebo do toho casu sa zapocitava aj cas trvaleho pobytu v tom byte ked bol este obyvany ako druzstevny byt? Byvame v tom druzstevnom byte uz 2 roky.za odpoved dakujem
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Družstevný byt sa neodkupuje. Člen družstva, nájomník družstevného bytu ná právo požiadať na základe Zákona 182/1993 o prevod užívaného bytu do osobného vlastníctva za zostatkovú hodnotu úveru na výstavbu domu od štátu, anuitu. A poplatky spojené s prevodom bytu do osobného vlastníctva.

Až potom je možnosť byt predať, ale tú už má nový vlastník bytu. Bývalý nájomník družstevného bytu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
usko9877 usko9877

usko9877 je offline (nepripojený) usko9877

dakujem za odpoved,ale moja hlavna otazka sa tykala tych dvoch rokov...
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

usko9877 Pozri príspevok
dakujem za odpoved,ale moja hlavna otazka sa tykala tych dvoch rokov...
Započítava sa aj 2 ročný trvalý pobyt pred prevodom do osobného vlastníctva. Čiže takýto predaj nehnuteľnosti by bol oslobodený od dane z príjmu.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom
Naposledy upravil danushka : 13.01.10 at 21:23 Dôvod: doloženie zákona
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

sito Pozri príspevok
Družstevný byt sa neodkupuje. Člen družstva, nájomník družstevného bytu ná právo požiadať na základe Zákona 182/1993 o prevod užívaného bytu do osobného vlastníctva za zostatkovú hodnotu úveru na výstavbu domu od štátu, anuitu. A poplatky spojené s prevodom bytu do osobného vlastníctva.

Až potom je možnosť byt predať, ale tú už má nový vlastník bytu. Bývalý nájomník družstevného bytu.
Nesúhlasím Sito s názorom, že družstevný byt sa nemôže predať. Nájomca môže predať svoje členské práva , pričom družstvo vysporiadanie medzi kupujúcim a predávajúcim nezaujíma za akú sumu sa tak udialo. Toto vysporiadanie členských práv však musí prebehnúť podľa zákona o dani z príjmov.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

danushka Pozri príspevok
Nesúhlasím Sito s názorom, že družstevný byt sa nemôže predať. Nájomca môže predať svoje členské práva , pričom družstvo vysporiadanie medzi kupujúcim a predávajúcim nezaujíma za akú sumu sa tak udialo. Toto vysporiadanie členských práv však musí prebehnúť podľa zákona o dani z príjmov.
Danuška, súhlasím. Ak je to uvedené v stanovách družstva? Ak nie, porušuje družstvo vlastné stanovy.

usko9877 Pozri príspevok
Dobry den! chcel by som vas poprosit o odpoved na otazku ohladne odkupenia druzstevneho bytu.Mame moznost odkupit DB do osobneho vlastnictva,ktory aj zrealizujeme s umyslom ho casom predat(lahsi predaj).Moja otazka znie ci treba mat byt pred predajom v osobnom vlatnictve 2 roky aby sme boli oslobodeni od platenia dane z predaja,alebo do toho casu sa zapocitava aj cas trvaleho pobytu v tom byte ked bol este obyvany ako druzstevny byt? Byvame v tom druzstevnom byte uz 2 roky.za odpoved dakujem
danushka Pozri príspevok
Započítava sa aj 2 ročný trvalý pobyt pred prevodom do osobného vlastníctva. Čiže takýto predaj nehnuteľnosti by bol oslobodený od dane z príjmu.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom
Predám členské práva, ak to stanovy umožňujú a zaplatím daň?

Prevediem si byt do osobného vlastníctva. Za dva roky ho predám, alebo, ak mám dva roky odbývane, predám ho obratom, nezaplatím daň?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

sito Pozri príspevok
Danuška, súhlasím. Ak je to uvedené v stanovách družstva? Ak nie, porušuje družstvo vlastné stanovy.
Ja neviem Sito, prečo zamotávaš nášho zadávateľa. Družstvo prevádza členské práva nájomcu na druhého nájomcu a dohodu o prevode členských práv odstupujúceho a nastupujúceho nie je ani jedna zo zúčastnených strán predložiť družstvu.
Hádam mi nechceš tvrdiť, že ak by družstvo nemalo v stanovách zakotvenú takúto možnosť prevodu členských práv, tak by som ako člen družstva so svojimi členskými právami bola vydaná na milosť či nemilosť družstva ?!




Predám členské práva, ak to stanovy umožňujú a zaplatím daň?
Tieto členské práva sú predsa viazane k bytu...


Prevediem si byt do osobného vlastníctva. Za dva roky ho predám, alebo, ak mám dva roky odbývane, predám ho obratom, nezaplatím daň?Môžeš predať byt aj na druhý deň po prevode do os. vlastníctva, ak je splnená podmienka 2 r. trvalého pobytu, daň sa neplatí.
No a teraz Sito, rada by som vedela, prečo takto odbočuješ od témy, predsa zadávateľ jasne zadal problém .
0 0
usko9877 usko9877

usko9877 je offline (nepripojený) usko9877

danushka velmi pekne dakujem za odpoved.chcel som "pocut" taku odpoved aku si mi napisala.som spokojnejsi.Noro
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ja by som mal k tejto téme otázku- je družstvo povinné previesť družstevný byt z jedného nájomcu na druhého?-ja viem,že sa to robí bežne a nakoniec aj ja som tak získal byt,ale nemože prísť k situácii že sa družstvo "zatne" a byt odmietne previesť?Ja si myslím,že teoreticky sa to može stať,predsa len družstvo je majiteľom bytu,hmhm
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Aha teraz čítam,že je to zo zákona,takže asi musí-som sa asi mýlil...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

sito Pozri príspevok
Danuška, súhlasím. Ak je to uvedené v stanovách družstva? Ak nie, porušuje družstvo vlastné stanovy.


Predám členské práva, ak to stanovy umožňujú a zaplatím daň?

Prevediem si byt do osobného vlastníctva. Za dva roky ho predám, alebo, ak mám dva roky odbývane, predám ho obratom, nezaplatím daň?
Stanovy by to ani nemuseli uvádzať, lebo je to povinnosť v zákone (zvyčajne však stanovy opisujú aj zákon). Daň sa z prevodu členských práv a povinnstí spojených s nájmom družstevného bytu neplatí.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

danushka Pozri príspevok
No a teraz Sito, rada by som vedela, prečo takto odbočuješ od témy, predsa zadávateľ jasne zadal problém .
Ale nie. Odpovedala si mu a je spokojný s odpoveďou. V stanovách sme mali, člen môže previesť svoje práva na inú osobu. Ak má pridelený byt, tak sa práva viažu v prevažnej miere k bytu.

Keď predám členské práva k bytu z príjmu zaplatím daň, aspoň tak som to pochopil. Ale ak mám byt v osobnom vlastníctve a predám ho, daň neplatím.

Logicky mi vychádza výhodnejšie si byt previesť do osobného vlastníctva a predať.

Ale ako píše Mária, z prevodu členských práv sa daň neplatí.

Teda ako to je? Platí, alebo neplatí?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

No, podľa zákona o dani z príjmov je to takto:

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
e) z predaja nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov, 3) prijatý touto osobou,
f) z predaja majetku zahrnutého do konkurznej podstaty38) a z odpisu záväzkov pri konkurze alebo reštrukturalizácii, ktoré sú vykonané podľa osobitného predpisu, 38) vrátane odpisu záväzkov voči veriteľom, ktorí v konkurze neuplatnili svoje pohľadávky voči daňovníkovi; obdobne sa postupuje aj pri odpise záväzkov u daňovníka, ktorý sa zrušuje zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, a u daňovníka, ktorý sa zrušuje zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty,
g) prijatý v rámci plnenia vyživovacej povinnosti podľa osobitného predpisu, 39)
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom,
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Dievčatá, nejak mi to nejde do hlavy.

182/1993, § 4

Nadobúdanie vlastníctva



(1) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome sa nadobúda

a) na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome s vlastníkom domu alebo s právnickou osobou, ktorá má právo hospodárenia k domu, s vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru,
b) na základe zmluvy o výstavbe domu, vstavbe alebo nadstavbe,
c) dedením,
d) rozhodnutím štátneho orgánu. 8)

(2) Byt alebo nebytový priestor v dome môže byť vo vlastníctve fyzickej osoby alebo právnickej osoby, v podielovom spoluvlastníctve fyzickej osoby alebo právnickej osoby alebo v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.

Usko chce odkúpiť družstevný byt, čo zo zákona nie je možné!

Aj som mu to napísal.

No, a vy ste iného názoru.

Skúsim si to vysvetliť, nepočúvajte ma.

Takže, previedol som si družstevný byt do osobného vlastníctva, zaplatil anuitu a poplatky spojené s prevodom a dostal som list vlastníctva k bytu a spoločným častiam, zariadeniam domu.

Byt je môj a môžem ho predať, hocikomu. Predám, ale bez listu vlastníctva bytu. Byt nepatrí tomu, kto mi dal peniaze, ale tomu kto ho má zapísaný na katastri na liste vlastníctva. Teda mne, aj peniaze. Ale to je podvod.

Ak predám byt s listom vlastníctva je to v priadku.

Ak som členom družstva a moje členské práva sú súvisiace s užívaním družstevného, nájomného bytu, môžem tieto moje práva previesť na inú osobu. Od dohodnutého termínu ja prestávam byť nájomníkom družstevného bytu a nájomníkom je osoba na ktorú som previedol svoje práva.

Ale, kto je vlastníkom bytu? Družstvo!!!

182/1993, §5, odsek 7

(7) Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, je pôvodný vlastník domu vlastníkom ostatných bytov a nebytových priestorov v dome, spoluvlastníkom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku a má práva a povinnosti vlastníka bytov a nebytových priestorov v dome.


Ak je anuita vo výške 100 €, 3 000 Sk. A nevyužijem možnosť si previesť byt do osobného vlastníctva, ale na niekoho prevediem svoje práva k užívaniu nájomného družstevného bytu. Tak ľudia v okolí si budú klepať po čele, ak to nebude rodinný príslušník, deti.

To si radšej uplatním svoje právo nadobudnutia družstevného, nájomného bytu do osobného vlastníctva.

Na základe čoho?

182/1993, §4, odsek 1, písmeno a.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

A čo Ti Sitko náš nejde do hlávky???
Veď keď potrebuješ predať byt - je jedno či družstevný alebo v OV, tak ho predáš a basta. Ak potrebuješ vyriešiť rýchlo nejaký stav a nevyhovuje Ti čakať kým prebehne proces prevodu z družstva do OV cez kataster, tak ...
Ak si navyše tak šikovný, že dr.byt predáš rovnako výhodne, ako byt v OV, tak načo si lámať hlavičku. Dôležité je vedieť, či pri predaji mám povinnosť takýto predaj zdaniť, alebo kedy je oslobodený.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

danushka Pozri príspevok
A čo Ti Sitko náš nejde do hlávky???
Veď keď potrebuješ predať byt - je jedno či družstevný alebo v OV, tak ho predáš a basta. Ak potrebuješ vyriešiť rýchlo nejaký stav a nevyhovuje Ti čakať kým prebehne proces prevodu z družstva do OV cez kataster, tak ...
Ak si navyše tak šikovný, že dr.byt predáš rovnako výhodne, ako byt v OV, tak načo si lámať hlavičku. Dôležité je vedieť, či pri predaji mám povinnosť takýto predaj zdaniť, alebo kedy je oslobodený.
Danuška, videla si už list vlastníctva, načo mi je sloboda, oslobodenie od dane, keď byt nie je môj??? Doklad, doklad potrebuješ vždy. O prevode, o kúpe, o zaplatení dane, vždy ho potrebuješ, dobré si je ho odložiť, ale čo si odložíš keď ho pri transakcii nedostaneš.

Je to ako isť reklamovať bryndzové halušky po zjedení, že ich bolo málo, alebo ti nechutnali, kto ti to uzná? Keď ich máš v sebe. Ak ich bolo málo, objednáš si ďalšiu porciu, ak nie opustíš salaš. Halušky nie sú byt, ale obchod je obchod.

A špinavosť je špinavosť!
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

...vzdávam sa ...miešaš hrušky s jablkami, si totálne
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Človek, ktorý sa vzdáva sa vzdáva preto, že už ho to nebaví, je na konci, alebo chce pred koncom využiť poslednú možnosť. Ak ju využije poslednú možnosť, koniec môže byť v nedohľadne, ale vždy je!!!

Danuška, nevzdávaj sa kvôli ovociu.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Ahojte. Pripojím sa do diskusie a trochu rozšírim pôvodnú otázku.
Samozrejme, že Danuška ma pravdu. Je úplne jedno či predám byt v OV alebo prevediem členské práva k DB. Aj daňová povinnosť je samozrejme rovnaká. Dovolím si tu však položiť jednú otázku: Aké sú výhody a nevýhody prevodu DB do OV? Podľa mňa medzi výhody patrí najmä istota vlastníctva, možnosť založiť vlastný byt pri úvere, možnosť lepšie rozhodovať o správe domu, ak byty odkúpi väčšina a myslím že aj to, že vlastník by mal mať prednosť pred nájomcom v prípade odkupovania nebytových priestorov v dome. Nevýhody prevodu bytu som zatiaľ nezistil.
Vie ešte niekto niečo doplniť?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

anonym222 Pozri príspevok
Ahojte.

Keď ahoj, tak ahoj.

Pripojím sa do diskusie a trochu rozšírim pôvodnú otázku.

Jasné pripojiť sa môžeš. Môžeš otázku, aj náš obzor.

Samozrejme, že Danuška ma pravdu.

Nie len danuška má pravdu, všetci majú pravdu, svoju. Ale to je individuálna pravda. No, existuje aj objektívna pravda, myslím, že to je tá pravda s ktorou súhlasí väčšina, väčšia väčšina, drvivá väčšina, alebo všetci ktorých sa tá vec, pravda týka. A potom je ešte jedna pravda a tá je potom nezvratiteľná, keď sme na pravde Božej.

Je úplne jedno či predám byt v OV alebo prevediem členské práva k DB.

Kedysi, dávno som počul od starších, že jedno je len kolečko na fúriku. Až neskôr som sa dozvedel čo je to úplne jedno. Tebe to asi nikto nevysvetlil. To je, keď chytíš hovno do dlane, aj je úplne jedno, či ho ovoniaš od palca, alebo malička.

Aj daňová povinnosť je samozrejme rovnaká.

Neviem, ale na Slovensku som asi nie je jediný, ktorý si previedol byt do osobného vlatníctva na základe Zák. 182/1993. Zaplatil som poplatky družstvu spojené s prevodom bytu, ale žiadnu daň. Ba dokonca som päť rokov neplatil daň z nehnuteľnosti. Ak niekto za prevod bytu do osobného vlastníctva platil daň? Napíšte!

Myslím, že obdobne je to s daňou aj pri bezplatnom prevode členských práv člena družstva spojených s nájmom družstevného bytu na inú osobu, bezodplatne. Jasne, daň z nehnuteľnosti sa platí, lebo nedošlo k prevodu bytu do osobného vlastníctva. Ale nie som dokonalý, môžem sa mýliť.

Ak dôjde k prevodu členských na inú osobu za úplatu, je povinný ten kto získal na prevode členských práv, teda mal príjem, zaplatiť daň.

Dovolím si tu však položiť jednú otázku: Aké sú výhody a nevýhody prevodu DB do OV?

Tiež len jednú otázku: Je lepšie byť vlastníkom firmy, alebo zamestnancom firmy???

Podľa mňa medzi výhody patrí najmä istota vlastníctva, možnosť založiť vlastný byt pri úvere, možnosť lepšie rozhodovať o správe domu, ak byty odkúpi väčšina a myslím že aj to, že vlastník by mal mať prednosť pred nájomcom v prípade odkupovania nebytových priestorov v dome.

Máš 100 % pravdu, súhlasím s tebou! No, ak by bolo po tvojom a vlastník bytu by mal prednosť pred nájomníkom v prípade odkupovania bytu, podľa mňa prevodu bytu. Mohlo by sa ti stať a , že byt v ktorom si roky býval si odkúpi družstvo, to je do prevodu bytu vlastníkom bytu a ty nájomníkom.

Nevýhody prevodu bytu som zatiaľ nezistil.

A myslím, že ani nezistíš!!!

Vie ešte niekto niečo doplniť?

Ak niekto predloží citáciu zákona v ktorom je doslovne napísané, predaj družstevného bytu a nie prevod družstevného bytu. Predaj členských práv spojených s nájmom bytu a nie prevod. Mám pravdu.

S družstevným bytom sa dá manipulovať, ale nie PREDAŤ!!!
.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Sito nezamotávaj. Ja som nikdy nepoužil spojenie predaj DB. Citujem:"Je úplne jedno či predám byt v OV alebo prevediem členské práva k DB".
Keď som povedal, že aj daňová povinnosť je samozrejme rovnaká, znamená to že v oboch prípadoch buď zaplatíš, alebo nezaplatíš. Daň predsa neplatíš za prevod DB do OV, čo to tu pletieš svoj prípad. Otázka bola o platení dane pri predaji bytu v OV, resp. platení dane pri prevode členských práv k DB.
Mal by si asi čítať pozornejšie, hovoril som o prednostnom odkúpení nebytových priestorov, nie bytu. Toto bolo niekedy v starom zákone a neviem či to ešte platí, preto som sa pýtal. Ty si však na moju otázku neodpovedal.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať