Zavrieť

Porady

autorský honorár-dedičstvo

Ahojte,

mám taký menší problémik - či hľadám v zákone, či v poučení k daňovému priznaniu, nie a nie sa dopátrať ku riešeniu. Takže môj problém je nasledovný:

spracovávam daňové priznanie - typ B - človek, ktorý pracoval počas celého roka a poberal príjem zo závislej činnosti a zároveň dosahoval príjem zo zdedených autorských honorárov. Ak máte skúsenosť s takouto problematikou, prosím poraďte ohľadne nasledovných nejasností:

1. prosím Vás, kam zaradiť tie zdedené autorské honoráre? Podľa môjho laického názoru v daňovom priznaní typu B v tabuľke 3 (§ 8) do riadku 7 (ods. 1 písm. g),

2. v prípade, že od autorskej spoločnosti bolo vyplatené - presne takto je to napísané na doklade:
honorár brutto: 100.000,-
režijná zrážka: 10.000,-
2% - umelecký fond: 2.000,-
poukázané: 88.000,-
ktorá suma je pre mňa príjmom? Mám za to, že je to suma 88.000,- Sk, s ktorou počítam (tiež laický názor ),

3. v prípade, že ide o zdedené autorské honoráre - je správne uplatniť paušálne výdavky 40% z príjmov, keď nie je v tomto prípade vedené účtovníctvo a ďalší príjem je len zo závislej činnosti?

Prosím, prosím, poraďte - už neviem, kde hľadať. Ďakujem za čas a ochotu a prajem príjemné dni.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Zdedené autorské honoráre patria do § 8/1g - to máš správne.
    Do príjmu uvedieš 100000,-, do výdavkov 12000,- taže čistkový základ dane z tohoto § bude 88000,-
    Paušálne výdavky nemožno upltniť - §8/2 hovorí, že do ZD sa zahrnú príjmy znížené o skutočné výdavky.

    autorský honorár-dedičstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.