Zavrieť

Porady

reštaurácia-bar

mám otazočku, začínam učtovať reštiku. Nákup potravín mám preučtovavať ako materiál na 501 alebo 504 tovar? Je ta materiál,alebo,tovar alebo výrobky? Tržby mám učtovat na 602 alebo 604. ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    eurocorp je offline (nepripojený) eurocorp

    eurocorp
    nikdo mi nevie poradiť s tou reštauráaciou? nákup surovín na varenie mám učtovať na 112 alebo na 132 + do nákladov 501 alebo 504....POTREBUJEM PORADIT PLEASEEEEEE

    minicka je offline (nepripojený) minicka

    minicka
    eurocorp
    nikdo mi nevie poradiť s tou reštauráaciou? nákup surovín na varenie mám učtovať na 112 alebo na 132 + do nákladov 501 alebo 504....POTREBUJEM PORADIT PLEASEEEEEE

    čo sa týka nakúpených surovín na prípravu jedál 112 alebo 501 - výnosy 601
    čo sa týka nakúpeného tovaru (predaj v bare) 132 alebo 504 - výnosy 604

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Súhlasím s minickou, len otázočka:
    Prečo účtujete spôsobom A? Nebolo by práve cez B jednoduchšie pre reštauráciu účtovanie? Samozrejme, ak nemáte povinnosť auditu, čo sa mi ale pri reštaurácii nezdá.

    minicka je offline (nepripojený) minicka

    minicka
    Reštaurácia prevažne využíva spôsob A, lebo potrebuje skladovú evidenciu. Tá slúži na vypracovanie kalkulácií, ktoré sú v reštaurácii potrebné. A sklad je prehľadnejší. Proste je to prepojené - pokladňa, sklad, objednávka jedál v kuchyni. No nie vždy je to tak.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Nerozumiem, prečo. Veď aj pri B spôsobe vediete skladovú evidenciu. A účtovanie A spôsobom nezaručuje predsa prepojenie RP a PC.

    minicka je offline (nepripojený) minicka

    minicka
    Preto A aby boli zarátané aj náklady na obstaranie, ktoré tvoria súčasť ceny jedla. Keď sme účtovali spôsobom B priamo do nákladov - sklad sme neviedli.

    JuditaD je offline (nepripojený) JuditaD

    JuditaD
    Ak podľa klasifikácie produkcie poskytujete reštauračné s l u ž b y, tak výnosy by som učtovala na 602.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    JuditaD
    Ak podľa klasifikácie produkcie poskytujete reštauračné s l u ž b y, tak výnosy by som učtovala na 602.
    Súhlasím, ak ide len o stravovanie. Predaj alkoholu, cigariet, nemiešaných nápojov a pochutín účet 604. Avšak - je tu problém pri ERP nie je možné pri denných uzávierkach vyčísliť zvlášť služby a tovar, iba ak je dobrý soft, vtedy je tu možnosť členenia. Ale pri troche snahy personálu a prevádzkára je to možné rozčleniť, je tu určite viac tovaru ako služieb. Členila som to zvlášť pri hoteli-ubytovanie a raňajky, tie som účtovala ako službu, z ERP som si vytiahla počet predaných porcií z výroby kuchyne a rozdiel bol tovar. Pri kontrole mi bolo povedané, že som sa zbytočne trápila, že všetko čo išlo cez ERP a nie faktúrou z ubytovania som mala účtovať na tovar.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.