Zavrieť

Porady

Zapísanie opomenutej parcely na list vlastníctva

Zistili sme, že podľa kúpnej zmluvy ešte z roku 1970 starí rodičia kúpili dom a k nemu dve parcely, bolo to schválené vtedy ešte finančným odborom a zaplatená kúpna cena. Predpokladáme, že chybným zápisom niekde na úrade, bola zapísaná iba jedna parcela pod domom, ale druhá parcela so záhradou zapísaná nebola. Starí rodičia sa pominuli. Ako sa teraz dožadovať dopísania parcely na list vlastníctva oprávnenému vlastníkovi/dedičovi?
AmmiS V akom stave (vlastníckom) je teraz tá nezapísaná parcela? Kto ju vlastní? Bola kúpna zmluva registrovaná štátnym notárom?
salpaka Ďakujem za záujem. Áno, pôvodná kúpna zmluva je registrovaná a je potvrdená štátnym notárstvom. Parcela bola nesprávne zaradená v majetku obce. Obec pozemok pred dvomi mesiacmi zamenila zámennou zmluvou za iný, takže teraz je parcela neoprávnene zapísaná na liste vlastníctva iného súkromného vlastníka. V podstate sme na to prišli až na základe tohto aktu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Keďže predmetnú parcelu už vlastní iná osoba, jediná cesta bude súdna cesta a to určovacou žalobou (s doložením kúpnej zmluvy), že daná parcela patrí do dedičstva po nebohých starých rodičoch. Viac krát som spomínala, že tieto veci sú dosť náročné a preto sa do toho určite nepúšťajte sami.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    salpaka nechápem, aký je v tom problém, subjekt, ktorý s tou parcelou disponoval, s ňou disponoval neoprávnene. Parcela patrí polstoročie našej rodine, rovnako dlho ju aj využívame (dvor-záhrada). Súdiť sa o niečo, čo právom patrí mne... no už sa teším ):
    Mila123 zisťoval si aké doklady použila obec pri zapísaní vašej parcely do katastra????
    salpaka Myslíš, na základe čoho to mala obec zaradené na svojom liste vlastníctva? Netuším, nezisťoval som. Ale pravdepodobne v tom 1970 tam vôbec nebola vykonaná zmena vlastníctva danej parcely. Riešim to ešte len teraz od piatku. Môžem si ísť vypýtať niekam nejaké údaje? Myslím staré listy vlastníctva a podobne...
      zbaliť
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AmmiS Dedičským konaním nedosiahnu zápis do LV, pretože ani ich predkovia neboli zapísaní ako vlastníci predmetnej parcely....
    pepa78 ...môj príspevok bol písaný minútu predtým, ako bolo dopísané, že predmetnú parcelu už vlastní iná osoba...
    AmmiS ... rozumiem ;-) V poriadku, ja len v dobrom, aby zbytočne nerobili niečo, čo sa zdá jednoduchšie, ale v skutočnosti pre ich vec neúčinné.
    salpaka s dedičským konaním samozrejme rátame. ale najprv treba asi urobiť nejaký prvý krok... dedič konanie je až druhý krok.
    pepa78 ...treba písať všetky náležitosti už do zadania otázky,
    salpaka nevedel som, že je dôležité, kde je zapísaná teraz. Dôležité je to, že patrila mojim starým rodičom a teraz patrí môjmu otcovi (podľa zmluvy). ale nie podľa listu vlastníctva
    AmmiS To, komu patrí teraz predmetná parcela je dôležité z hľadiska určenia právneho postupu vašej veci.

    Dedičské konanie by mohlo začať až vtedy, keby daná parcela bola vo vlastníctve vašich starých rodičov.

    Nemôžete dať návrh na začatie dedičského konania na parcelu, ktorá je teraz vo vlastníctve inej - tretej osoby. A riešiť by sa to malo čim skôr, lebo ak tento vlastník umrie a zdedia po ňom jeho potomkovia, váš právny nárok bude oslabený.

    Preto vaše dedičské právo bude musieť váš otec dokazovať súdnou cestou proti žalovanému - terajšiemu vlastníkovi parcely.
      zbaliť

    Zapísanie opomenutej parcely na list vlastníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.