Zavrieť

Porady

môžeme 4 z 5 predať zdedený dom,bez súhlasu jedného?

dobrý deň potreboval by som vedieť ak sme zdedili rodičovský dom piati,a máme kupca,no jeden z nás,ho silou mocou nechce predať,prípadne chce pýtať nereálnu cenu,no a teraz máme dobrú ponuku,a potrebujem vedieť či by sa predaj domu mohol uskutočniť aj bez súhlasu jedného z piatich akože ho prehlasujeme,dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Roman804 Pozri príspevok
    dobrý deň potreboval by som vedieť ak sme zdedili rodičovský dom piati,a máme kupca,no jeden z nás,ho silou mocou nechce predať,prípadne chce pýtať nereálnu cenu,no a teraz máme dobrú ponuku,a potrebujem vedieť či by sa predaj domu mohol uskutočniť aj bez súhlasu jedného z piatich akože ho prehlasujeme,dakujem
    Ak sa nedohodnete tak ho určite len tak predať bez jeho súhlasu nemožete- ale treba dať podanie na súd a súd to vačšinou v takejto velkej vačšine povolí..., ale bez súdu nie- kúpno-predajnú zmluvu musia podpísať všetci vlastníci...

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    marjankaj Pozri príspevok
    No možno by pán Dobrovolský kúpil pre svojich susedov.
    PS: To je ten z Malaciek.
    Neprispôsobiví s neprispôsobivým... by sa stretli ... To by bolo radosti...!

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    špekulanti bežne kupujú od podielových spoluvlastníkov ich podiely, samozrejme, že tam nejdú bývať. Nasťahujú tam niekoho, kto začne robiť napriek a ostávajúci podielový spoluvlastník podiel predá ešte za menej, ako mohol dostať na začiatku.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    globalpartner Pozri príspevok
    Ako by znel petit výroku súdu?? Súd prikazuje predať svoj podiel -zbaviť sa spoluvlastníctva vlastníctva tejto osobe? Keďže sa tu nejedná o bezpodielové vlastníctvo je to nereálne.
    Myslím , že platí to čo tu bolo už napísane ak mu dopredu ponúknu na predaj svoje podiely na nehnuteľnosti a on to neakceptuje v stanovenom termíne môžu ako väčšinový spoluvlastníci predať celý dom a on to môže napadnúť na súde ( ale asi nebude úspešný) Samozrejme vyplatiť mu musia jeho podiel.

    Mýlim sa ?
    Ano, mylis sa.
    Nemozes niekomu predat jeho podiel, cize narok predat 1/5 urcite ostatni spoluvlastnici nemaju.
    Mozu predat len to, co vlastnia, teda 4/5.
    Tak kupno-predajna zmluva, kde by 4/5novi vlastnici predali 5/5-teda cely dom, by platna nebola, ani kataster by ju neprijal.
    Indeed PREČO ?? Je to proti princípom DEMOKRACIE !

    globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

    globalpartner
    ivka70 Pozri príspevok
    Ano, mylis sa.
    Nemozes niekomu predat jeho podiel, cize narok predat 1/5 urcite ostatni spoluvlastnici nemaju.
    Mozu predat len to, co vlastnia, teda 4/5.
    Tak kupno-predajna zmluva, kde by 4/5novi vlastnici predali 5/5-teda cely dom, by platna nebola, ani kataster by ju neprijal.
    No myslel som na §139 Obč. zákonika kde rozhodujú o spoločnej veci vlastníci väčšinou, ale to sa týka hospodárenia.

    takže áno ak nedôjde k dohode o predaji podľa §141 Obč.zak. rozhodne o tom na návrh súd podľa §142 Obč.zákonika
    Naposledy upravil globalpartner : 26.05.12 at 12:36 Dôvod: preklep

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Veď nech to odkúpi on za tú nereálnu cenu. Ponúkli ste ho najprv jemu za rovnakú cenu ako ho chcete predať tomu kupcovi?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Ak sa nedohodnete tak ho určite len tak predať bez jeho súhlasu nemožete- ale treba dať podanie na súd a súd to vačšinou v takejto velkej vačšine povolí..., ale bez súdu nie- kúpno-predajnú zmluvu musia podpísať všetci vlastníci...
    Stano, svojich 4/5 môžu predať komu chcú a za koľko chcú. Musia mu však ponúknuť za takú istú cenu ako to idú predať. Ak to neakceptuje, tak môžu predať komukoľvek, kto bude mať záujem iba o tie 4/5.
    A nech sa súdi on ak na to má. Samozrejmu musia preukázať, že mu to ponúkli za takú istú cenu.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    marjankaj Pozri príspevok
    Stano, svojich 4/5 môžu predať komu chcú a za koľko chcú. Musia mu však ponúknuť za takú istú cenu ako to idú predať. Ak to neakceptuje, tak môžu predať komukoľvek, kto bude mať záujem iba o tie 4/5.
    A nech sa súdi on ak na to má. Samozrejmu musia preukázať, že mu to ponúkli za takú istú cenu.
    Janko, to máš pravdu, ale kto tie 4/5 kúpi?
    -asi fakt bude najlepšie dať návrh na súd- a tam by to v prípade takejto velkej vačšiny mala byť len formalita,hm...

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    marjankaj Pozri príspevok
    Stano, svojich 4/5 môžu predať komu chcú a za koľko chcú. Musia mu však ponúknuť za takú istú cenu ako to idú predať. Ak to neakceptuje, tak môžu predať komukoľvek, kto bude mať záujem iba o tie 4/5.
    A nech sa súdi on ak na to má. Samozrejmu musia preukázať, že mu to ponúkli za takú istú cenu.
    O.K. To hovorí zákon. Ale kto cudzí kúpi 4/5 domu? To je podľa mňa nereálne.
    Ja by som rozhodne dom s cudzím 1/5 vlastníkom nekupovala...
    Vidím, že tuto sused nadomnou ma predbehol... Sme sa zhodli...
    Naposledy upravil Oliwa : 25.05.12 at 07:48

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Oliwa Pozri príspevok
    O.K. To hovorí zákon. Ale kto cudzí kúpi 4/5 domu? To je podľa mňa nereálne.
    Ja by som rozhodne dom s cudzím 1/5 vlastníkom nekupovala...
    No možno by pán Dobrovolský kúpil pre svojich susedov.
    PS: To je ten z Malaciek.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    marjankaj Pozri príspevok
    No možno by pán Dobrovolský kúpil pre svojich susedov.
    PS: To je ten z Malaciek.
    Dobrovodský...

    Roman804 je offline (nepripojený) Roman804

    Roman804
    diky pekne,no jasné že on nás vyplatiť nechce,vzdy má predstavu že,ako prvorodený syn má na ten dom právo,tak nám asi ostane iba ten súd,

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Roman804 Pozri príspevok
    diky pekne,no jasné že on nás vyplatiť nechce,vzdy má predstavu že,ako prvorodený syn má na ten dom právo,tak nám asi ostane iba ten súd,
    Tak to nech si ako prvorodený syn vyhodí z hlavy- nárok máte všetci rovnaký- ako som písal, dajte návrh na súd a ten dom dá predať...

    globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

    globalpartner
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Tak to nech si ako prvorodený syn vyhodí z hlavy- nárok máte všetci rovnaký- ako som písal, dajte návrh na súd a ten dom dá predať...
    Ako by znel petit výroku súdu?? Súd prikazuje predať svoj podiel -zbaviť sa spoluvlastníctva vlastníctva tejto osobe? Keďže sa tu nejedná o bezpodielové vlastníctvo je to nereálne.
    Myslím , že platí to čo tu bolo už napísane ak mu dopredu ponúknu na predaj svoje podiely na nehnuteľnosti a on to neakceptuje v stanovenom termíne môžu ako väčšinový spoluvlastníci predať celý dom a on to môže napadnúť na súde ( ale asi nebude úspešný) Samozrejme vyplatiť mu musia jeho podiel.

    Mýlim sa ?
    Mária27 Mýliš sa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.