Zavrieť

Porady

Úroky účtu sociálneho fondu

Dobrý deň,
prosím o informáciu, či je správne úročiť a aj účtovať úroky na účte sociálneho fondu?
Nemajú byť tieto úroky a aj účtované na bežnom účte?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Účet sociálneho fondu = 472 PÚ, kniha SF = JÚ.

    Účet v banke = účet peňažných prostriedkov sociálneho fondu. Ako účtujete úroky: ako zvýšenie SF? Zrejme nie.

    Ostatné je vec zmluvy s bankou. Účtujte účtovné prípady a pri sociálnom fonde sa riaďte zákonom o sociálnom fonde.

    andulka1 je offline (nepripojený) andulka1

    andulka1
    Išlo mi o to, že keď naúčtujem úroky na účte SF, nesedí mi potom zostatok účtu na 472.
    Chcela som vedieť, či je vlastne správne ich tam účtovať, keď je tvorený z bežného účtu/nemali by teda byť úroky príjmom bežného účtu?/
    Ďakujem pekne.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    V banke sa majiteľ účtu môže dohodnúť, že úroky na účte SF a bankové poplatky za vedenie účtu budú vysporiadavané cez hlavný účet. Potom ti to bude sedieť.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Ostatné je vec zmluvy s bankou.
    Ester plus Pozri príspevok
    V banke sa majiteľ účtu môže dohodnúť, že úroky na účte SF a bankové poplatky za vedenie účtu budú vysporiadavané cez hlavný účet. Potom ti to bude sedieť.
    Áno. Ale nie je to nevyhnutné.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    andulka1 Pozri príspevok
    Išlo mi o to, že keď naúčtujem úroky na účte SF, nesedí mi potom zostatok účtu na 472.
    Viem o čo Vám išlo. Vaše povinnosti sú v priebehu roka "preddavkové" a povinnosť spresnenia stavu je raz do roka. Od 1.1.2008 do 31. januára nasledujúceho roka.
    andulka1 Pozri príspevok
    Chcela som vedieť, či je vlastne správne ich tam účtovať, keď je tvorený z bežného účtu/nemali by teda byť úroky príjmom bežného účtu?
    Toto záleží aj od vnútorného predpisu, ktorý by ste k fondu mali mať spracovaný. Riešení je viac t.j. upraviť podmienky si môžete interne. Takže žiadna rada by nebola ani "správna" ani "nesprávna". Ale v účtovníctve nemusí nevyhnutne platiť, že 221 = 472. Najmä v priebehu účtovného obdobia. Prostriedky sociálneho fondu so všetkými pohybmi sú premietnuté na účte 472. Ten je smerodajný. Možno len odporučiť v prípade vedenia prostriedkov na osobitnom účte v banke internú úpravu v smernici. Ako aj povinnosti spojené so zúčtovaním prostriedkov fondu. Všeobecne v tejto súvislosti je ešte možné podotknúť, že podmienka mať vedené peňažné prostriedky fondu na osobitnom účte v banke je len jedna z možností. Nie je to povinnosť. V konečnom dôsledku sú to aj poplatky navyše. Samozrejme sú firmy a organizácie, u ktorých to vyplýva z osobitných predpisov alebo je to účelné z dôvodu nevyhnutnosti oddelenia peňažných prostriedkov podľa účelu. Čiže je možné zvážiť aj existenciu osobitného účtu, ak k tomu nie sú osobitné dôvody. Záleží na zamestnávateľovi.

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Ak ide o RO, je potrebné mať na sociálny fond zriadený zvláštny účet, podľa rozpočtových pravidiel. Úroky sú výnosom organizácie, nie sociálneho fondu. Rovnako aj poplatky sú nákladom organizácie, nie sociálneho fondu.

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Naša organizácia má v smernici stanovené, že úroky na účete SF sú príjmom SF ako ďalšia tvorba tohoto fondu. Keď sme mali SF na kontrole u zriaďovateľa úroky boli v poriadku a prešlo to aj u hlavnej kontrolórky mesta a ona je ozaj prísna a dôsledná a rada sa " vŕta " vo veciach, ktoré nie sú jednoznačné a v takých prípadoch rada veci spochybní. Preto si myslíme, že o úrokoch na SF účtujeme dobre. Ale samozrejme môžu sa účtovať aj cez bežný-prevádzkový účet. Spravte si to tak ako to vám v vyhovuje.

    Úroky účtu sociálneho fondu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.