Zavrieť

Porady

Daň z príjmu

Dobrý deň. Mám prosbu ohľadne dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti.
Zdedila som po smrti rodičov podiel na nehnuteľnosti a teraz ho chcem predať.
Nehnuteľnost (podiel) mám vo vlastníctve 2 roky. Trvale tam nebývam.
V § 9 písm.c) zákona o dani z príjmu sa hovorí, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti do vlastnictva. Počítá sa do tejto doby i doba vlastnictva poručiteľa?
Alebo budem musieť tento príjem zdaniť?
Ak by som musela tento príjem zdanit, je u tohoto príjmu výdajom cena zistená pre účely dedickej dane?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Moc zdravím. Anka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Anka, pozri si časti komentárov k § 8 a 9 Zák. 595/2003 Z.z. a n.p. Myslím, že Ti to pomôže sa zorientovať.
    § 9
    Podľa ods. 1 písm. c) sa pri predaji nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov uplatňuje rovnaký postup, aký vyplýva z ods. 1 písm. b). Skúma sa doba vlastníctva, resp. doba, ktorá uplynula od vyradenia z obchodného majetku. Môže však ísť aj o uzavretú zmluvu o budúcom predaji, ktorá sa tiež posudzuje na daňové účely vo väzbe na oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, ktoré sú predmetom takejto zmluvy. Do lehoty vlastníctva sa však započítava lehota, počas ktorej mal nehnuteľnosť vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve poručiteľ (poručitelia), rovnako, ako je to ustanovené v písm. a). Ak daňovník predá nehnuteľnosť nadobudnutú dedením a splní podmienky ustanovené v ods. 1 písm. a), bude sa po 1. januári 2005 posudzovať oslobodenie príjmov od dane podľa tohto písm. a). Uvedené vyplýva zo zmeny ustanovenej v ods. 1 písm. c) zákona č. 659/2004 Z. z. Ak by sa teda predával dedený byt, v ktorom by mal dedič trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom, oslobodenie od dane sa posudzuje podľa ods. 1 písm. a). Ak dedič v predávanom dedenom byte nemá trvalý pobyt, oslobodenie od dane sa posudzuje podľa ods. 1 písm. c).

    § 8
    Ak ide o predaj nehnuteľnosti nadobudnutý dedením, či darovaním, táto cena sa zisťuje zo znaleckého posudku v čase jej nadobudnutia. S účinnosťou od 1. januára 2005 sa podľa zákona č. 659/2004 Z. z. jednoznačne vychádza v roku 2005 z hodnoty v čase nadobudnutia zistenej podľa osobitného predpisu, napr. zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. S účinnosťou od 1. januára 2006 má však podľa zákona č. 534/2005 Z. z. ods. 5 písm. b) nové znenie, čo má priamu väzbu na zmenu vykonanú týmto zákonom aj v § 25 ods. 1 písm. a). Zároveň sa toto ustanovenie legislatívne spresnilo (doplnili sa tu tiež cenné papiere alebo opcie, ktoré sa predávajú, ak ich daňovník nekúpil, t.j. nadobudol ich darom alebo dedením). Pri príjmoch z predaja nehnuteľností nadobudnutých dedením alebo darovaním sa bude s účinnosťou od 1. januára 2006 vychádzať z ceny zistenej podľa § 25 tejto novely. Daňovník aj pri ostatných príjmoch podľa § 8 musí preukázať výdavky, a ak teda pri predávanej nehnuteľnosti nadobudnutej dedením alebo darovaním musí preukázať výdavky, bude sa pri preukazovaní výdavku vychádzať zo znaleckého posudku v prípade, ak sa bude predávať darovaná nehnuteľnosť, pri ktorej v čase darovania by bol príjem z jej predaja oslobodený od dane podľa § 9. Ak sa bude predávať darovaná nehnuteľnosť, pri ktorej v čase jej darovania by nebol príjem oslobodený od dane, bude sa uplatňovať za výdavok cena, za akú obstaral nehnuteľnosť darca.
    Naposledy upravil Marína : 05.04.06 at 12:23

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    anka.c
    Dobrý deň. Mám prosbu ohľadne dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti.
    Zdedila som po smrti rodičov podiel na nehnuteľnosti a teraz ho chcem predať.
    Nehnuteľnost (podiel) mám vo vlastníctve 2 roky. Trvale tam nebývam.
    V § 9 písm.c) zákona o dani z príjmu sa hovorí, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti do vlastnictva. Počítá sa do tejto doby i doba vlastnictva poručiteľa?
    Alebo budem musieť tento príjem zdaniť?
    Ak by som musela tento príjem zdanit, je u tohoto príjmu výdajom cena zistená pre účely dedickej dane?
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
    Moc zdravím. Anka
    Príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade - si dedičom v priamom rade - je od dane oslobodený ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti - berie sa do úvahy aj doba po ktorú poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť /resp. spočítaš dobu vlastníctva poručiteĺa a tvoju tzn. y+2/. Ak je to aspoň 5 rokov - tento príjem je príjmom oslobodeným podľa par. 9 písm. 1 c) ZoDP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.