Zavrieť

Porady

Môže ma zamestnávateľ preradiť bez mojho súhlasu na inú smenu toho istého druhu práce ako mám uvedené v zmluve?

Dobrý deň.
V zamestnaní pracujem na troch smenách- ranna,poobedná,nočná v nepretržitej prevádzke už 9 rokov a sme tým pádom rozdelený na smenu A,B aC.Chcem sa opýtať či má zamestnávateľ právo ma na trvalo preradiť zo smeny B do A bez mojho súhlasu (rodinné záležitosti) aj keď,sa jedná o ten istý druh práce ako mam uvedený na pracovnej zmluve.Dôvody sú pre mňa zaražajúce,ale nejdem ich tu uvádzať. Nejedná sa o zmenu práce,ale ZMENU SMENY vlastne o PRERADENIE NA INÚ SMENU!
ĎAKUJEM!
Naposledy upravil Tomrus : 15.10.15 at 13:53
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Moze. Je to jeho pravomoc zo Zákonníka prace.
    Akurát ti to ma oznamit najneskôr 7 dni vopred (ako planovanie zmien).

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Môže - zamestnávateľ predsa určuje rozvrh práce, pracovné zaradenie, zaradenie do smien. Mal by s tebou však písomne zmenu dohodnúť.
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311#f5822573 §54
    ivka70 Zaradenie do zmien sa nedohaduje so zamestnancom, zaradenie do zmien urcuje zamestnavatel.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Na základe toho čo si uviedla môže, a nie je povinný to s tebou prerokovať - druh práce sa ti nemení, pracovná zmluva sa nemení.

    § 90
    (9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.


    V ZP je aj tento paragraf
    § 164

    (1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

    (2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

    Predpokladám ale, že v tvojom prípade nejde o starostlivosť o dieťa, ktorá by vyžadovala byť zaradená len do zmeny B.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tomrus Mam 3 deti z toho jedno ešte nedovršilo 15 rokov.
    avalik A z akeho dovodu nechces pracovat v zmene A, ale trvas na zmene B?
    Tomrus Okolnosti preradenia jednoznačne vyplivajú z neprofesionality vedenia a zo zaujatosti.Tú zaujatosť a vyhražky na moju osobu nejdem radšej ani komentovať,ostatne veď na Slovensku je to štandard v kruhoch vedenia podnikov.Oni to odvovodnili,ze mojím preradením zefektívnia problemovú smenu,ale ja som není od toho,aby som tam robila pracu majstra a rozkazovala druhým alebo za nich robila-nemam to v zmluve uvedené a ani ohodnotené. Keď som sa o tom chcela rozprávať s manažerom,tak ani nechcel počuť,že on majstrov nebude riešiť,ale veď majster je zodpovedný za smenu a ja mu do zelí liesť nehodlám a ani nebudem.Nechcem tam ist uz len kôli princípu,že problém druhych,prenášajú na toho kto ukaže,že vie a nemôže za to,že daný majster si na smene nevie dať rady s ľuďmi na logistike a ešte mu to vedenie toleruje.Škoda,že nahravanie hovorov ohľadom vyhrožovania vyhadzovom je nelegálne. No nech si každy urobí svoj pohľad na vec. Toto je ten moj a dúfam,že ak sa niekto dostane do podobnej situácie,tak bude mať v tom jasno,ak nájde túto diskusiu. Ďakujem za rady.Nemám na vyber a musím brať ohľad na deti.Ahojte
    avalik ja len nechapem aky vplyv na tvoju starostlivost o deti ma to, ci robis v zmene A alebo B ... ak sa ti pracovna napln nemeni tak pracujes podla toho do ktorej zmeny ta zaradi zamestnavatel ... ak ti to oznami tyzden vopred tak je to v sulade so zakonom ... pracovala som aj v zmenovej prevadzke a je to normalne, ze ak pracovny kolektiv nepracuje tak ako ma, tak sa robia zmeny ... rovnako ako v skole, ziakov presadzaju aby bol v triede klud
      zbaliť

    Môže ma zamestnávateľ preradiť bez mojho súhlasu na inú smenu toho istého druhu práce ako mám uvedené v zmluve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.