Zavrieť

Porady

Ešte raz príjem z Írska-súrne!

Dobrý deň milí poraďáci,

mám tu jeden problém s príjmo zo závislej činnosti z Írska. Klient od 25.5.2004 pracoval a pracuje dodnes v Írsku. Teraz mi priniesol potvrdenie o ročnom príjme ako i o zrazených soc. odvodoch a dani. Už dávnejšie som sa pýtala na stránkach porady ako uviesť takýto príjem v DP. Študovala som aj Zmluvu o zamedzení.... A práve tu je problém. Neviem či použiť metodu vyňatia príjmu alebo zápočtu dane.
Tu je aj úryvok z tej zmluvy:
Článok 15

Závislá činnosť



1. Platy, mzdy a iné podobné odmeny, ktoré rezident jedného zmluvného štátu poberá z dôvodu zamestnania, podliehajú s výnimkou ustanovení článkov 16, 18, 19 a 21 zdaneniu iba v tomto štáte, ak sa zamestnanie nevykonáva v druhom zmluvnom štáte. Ak sa tam zamestnanie vykonáva, možno odmeny zaň prijaté zdaniť v tomto druhom štáte.



2. Odmeny, ktoré rezident jedného zmluvného štátu poberá z dôvodu zamestnania vykonávaného v druhom zmluvnom štáte, sa zdaňujú bez ohľadu na ustanovenie odseku 1 iba v skôr uvedenom štáte, ak



a) sa príjemca zdržiava v druhom štáte počas jedného obdobia alebo viacerých období, ktoré nepresiahnu v úhrne 183 dní v ktoromkoľvek dvanásťmesačnom období, ktoré sa začína alebo sa končí v príslušnom daňovom roku tohto druhého štátu,



b) sa odmeny vyplácajú zamestnávateľom alebo v mene zamestnávateľa, ktorý nie je rezidentom druhého štátu, a



c) odmeny nejdú na ťarchu stálej prevádzkarne alebo stálej základne, ktorú má zamestnávateľ v druhom štáte.



3. Bez ohľadu na predchádzajúce ustanovenia tohto článku možno odmeny poberané z dôvodu zamestnania vykonávaného na palube lode alebo lietadla prevádzkovaného v medzinárodnej doprave zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom je umiestnené sídlo skutočného vedenia podniku.

Prosím, poraďte niekto ako to riešiť. Ja som toho názoru, že by sa to malo vypočítať metódou vyňatia z príjmu, t.j. v DP typu A vyplniť riadky42-44.
Prajem ešte pekný veľkonočný pondelok a ďakujem všetkým za prípadnú radu
Porada je super!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    sisas
    Prosím, pomôžte niekto?!?
    Použiješ metódu zápočtu dane / pokiaľ je to Írsko a mzda je v EURO / , pokiaľ je to Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a mzdu dostával v librách - tak je to metóda vyňatia príjmov .

    Já mám ten istý prípad .

    Ešte raz príjem z Írska-súrne!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.