Zavrieť

Porady

Slobodné povolania - práca pre USA zo Slovenska

Prajem dobrý deň,

som zaregistrovaný ako "slobodné povolanie" na Dú, a tým pádom robím všetky moje práce na základe uzatvorených Zmlúv o diele.

Mám však zapeklitú situáciu. Oslovili ma americkí klienti, ktorí by mi chceli ponúknuť niekoľko projektov. Tým pádom by som pracoval na zmluvu pre firmu v USA (ak to vôbec je možné a právne platné).

V podstate som úplný nováčik v tejto oblasti, nedávno som doštudoval v USA... Moja otázka je, akým spôsobom sa zdaňujú príjmy z USA (prípadne iných krajín) s tým, že ja sa fyzicky nachádzam na Slovensku, a klient (Neslovák) v zahraničí?


Ďakujem vopred za akúkoľvek radu!

Michal Ferák
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Michal, vitaj na Porade.
    Rozhodujúce je miesto zdroja príjmov. Ak projekty vypracuješ na území Slovenskej republiky(aj keď podklady budú z USA a aj možné konzultácie priamo v USA), z toho vyplýva zdroj príjmov na území SR (nie v USA, nevzniká tam stála prevádzkareň), preto tento príjem je zdaniteľný v SR. To je môj názor.
    Naposledy upravil Marína : 03.06.08 at 19:44

    mferak je offline (nepripojený) mferak

    mferak
    Marína, ďakujem za informáciu. Ešte by ma zaujímalo, či niekto nevie, ako je to v prípade slobodného povolania so zmluvami - teda, ako freelancer pracujem na základe zmlúv o dielo, ale neviem, ako to je v prípade zahraničia - či treba mať nejakú oficiálnu zmluvu pre mojich klientov v USA, aj napriek tomu, že to oni nevyžadujú?

    Ďakujem za akékoľvek info.

    Slobodné povolania - práca pre USA zo Slovenska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.