Zavrieť

Porady

Predaj bytu - daň z príjmu - špecifický prípad

Zdravím všetkých poraďákov, neviem si rady s tým, či v mojom prípade som povinný platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti alebo nie:
V roku 2004 som na základe zmluvy o výstavbe domu nadobudol do vlastníctva byt, táto zmluva bola na katastri zavkladovaná v novembri 2004 a na LV bol byt zapísaný ako rozostavaný byt. Tiež v roku 2004 som na základe kúpnej zmluvy nadobudol ideálny podiel na pozemku prislúchajúcemu kúpenému bytu - táto zmluva bola v KN zavkladovaná v júni 2004. Kolaudácia bytového domu ,v ktorom sa môj byt nachádza, prebehla až v decembri 2012 a kolaudačné rozhodnutie a rozhodnutie o pridelení súpisného a orientačného čísla z januára 2013 boli zapísané v KN záznamom až v máji 2013.
V zmysle zmluvy o výstavbe domu som v súlade s § 21 zákona č. 182/1993 vlastníkom bytu od roku 2004 (kedy som aj uhradil jeho kúpnu cenu), aj keď zápisom jeho kolaudácie a rozhodnutia o pridelení súpis. a orientač. čísla bytového domu v KN sa z "rozostavaného bytu" stal "byt" až v roku 2013. Ako tituly nadobudnutia sú na LV uvedené obe spomenuté zmluvy aj obe rozhodnutia.
Ak chcem byt predať, som povinný platiť daň z príjmu alebo sa na môj prípad vzťahuje oslobodenie od dane z príjmu, pretože byt vlastním už dlhšie ako 5 rokov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petereak je offline (nepripojený) petereak

    petereak
    ak je možné považovať rozostavaný byt za nehnuteľnosť (pre účely ZoDP) - napríklad na základe legálnej definície v § 3 (2) a) podľa ktorej aj časť bytu/nebytového priestoru je nehntueľnosťou, potom by predaj mohol byť oslobodený podľa § 9 ; inak ale odporúčam obrátiť sa na správcu dane, lebo je možné že k tomu majú nejaké metod.usmernenie
    PBEA ahojte môže mi niekto poradiť, predala som byt, v roku 2013 som nadobudla jeho vlastníctvo odkúpením, ale môj trvalý pobyt tam je už 33 rokov, musím platiť daň z príjmu a ZP??? Ďakujem moc za odpoveď, pretože sa neviem dopátrať či platí na mňa výnimka, spred roku 2011, kedy sa pozeralo na trvalý pobyt.

    Predaj bytu - daň z príjmu - špecifický prípad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.