Zavrieť

Porady

Zapožičanie vozidla a DPH

Ahoj,
mám takýto problémik. Náš zamestnanec - obchodný zástupca si požičal osobné auto zo servisu, kým mu opravia to jeho, aby mohol navštevovať svojich zákazníkov. Môžem si túto DPH za zapožičanie osobného automobilu uplatniť na odpočítanie? Účtujem v PU a naša firma nevykonáva žiadne činnosti od dane oslobodené. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    eha je offline (nepripojený) eha

    eha
    Pokiaľ to dobre chápem, ide vlastne o prenajaté auto.Podľa zákona o DPH §49, ods.6, písm. a sa pri a kúpe a nájme osobného automobilu nemôže odpočítať daň. Keby si mala prenajaté úžitkové auto, v tom prípade áno.

    gjana je offline (nepripojený) gjana

    gjana
    Tiež som si myslela, že si daň uplatniť nemôžem, len som sa potrebovala uistiť.
    Ďakujem.

    gjana je offline (nepripojený) gjana

    gjana
    Predstavte si v telefonickej poradni Poradca ponikateľa mi povedali, že si daň môžem uplatniť podľa §49 ods. 2, že ide o službu-zapožičanie a nie nájom osobného autombilu. Čo si o tom myslíte?

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    gjana - prosim rozlisme:
    - prenajom osobneho auta - DPH odpocitat samozrejme nemozes
    - taxik (sadzba Sk za auto na 1 km - je tam PHM aj vsetko zapocitane v cene) - DPH odpocitat mozes, pretoze nejde o prenajom auta.
    Podla toho co pises, ide o prenajom. V poradni PP to asi nepochopili.

    eha je offline (nepripojený) eha

    eha
    A akú máš faktúru zo servisu? Čo ti vlastne fakturujú? Ak je fakturovaný prenájom, tak nie je čo riešiť, DPH si nemôžeš uplatniť.

    gjana je offline (nepripojený) gjana

    gjana
    Na faktúre je uvedené:
    označenie %DPH NH SK/NH HODNOTA-SK
    - náhradné vozidlo 19 1.0000 500.00 500.00

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    my sme mali v roku 2002 zapožičané auto, DPH som uplatnila. Mali sme aj kontrolu na DzP, aj na DPH a nič nenamietali. Dokonca som uplatňovala aj DPH z PHM, a viedla som aj knihu jázd.

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    Chcela by som sa vrátiť k téme zapožičanie osobného vozidla. Máme zmluvu s požičovňou automobilov, kde nam fakturuju mesačne ZAPOŽIČANIE vozidla - Octávia, nie prenájom. Sú platcami DPH a aj my. Keďže zákon o DPH hovorí o nájme nie požičaní, ja si uplatnujem odpočet DPH. Súhlasíte so mnou? Ja to potom dalej refakturujem do zahraničia.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lienočka Pozri príspevok
    Chcela by som sa vrátiť k téme zapožičanie osobného vozidla. Máme zmluvu s požičovňou automobilov, kde nam fakturuju mesačne ZAPOŽIČANIE vozidla - Octávia, nie prenájom. Sú platcami DPH a aj my. Keďže zákon o DPH hovorí o nájme nie požičaní, ja si uplatnujem odpočet DPH. Súhlasíte so mnou? Ja to potom dalej refakturujem do zahraničia.
    A čo je zapožičanie? Nesúhlasím, pri kat. M1 nie je nárok na odpočet dph.

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    Zapožičanie môže byť aj bezplatné, takže podľa mňa to je ten rozdiel. Nájom je za odplatu. Naša auditorka dávnejšie mi vravela nech používame slovo zapožičanie a nie prenájom, že sa tak vyhneme problémom s DPH. Tak už neviem. Ale ak mi to zapožičanie neprejde tak mam problem a veľký.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.