Zavrieť

Porady

PNS podnikateľa a odvody

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak je podnikateľ PNS, napr. 2 týždne v mesiaci november, najbližšie odvody, ktoré bude platiť majú byť krátené z dôvodu PNS? Ináč tento podnikateľ platí minimálne odvody.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Prosím, poraďte. Snáď len na doplnenie, jedná sa o podnikateľa - živnostníka. SZČO.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Práceneschopnosť - skrátene. Nechcelo sa mi rozpisovať. Prepáč.
    Monika Kováčová
    Na zdravotné poistenie sa platí preddavok 910,-.
    Sociálne poistenie 2288,- delene 30 x počet dní bez PN.

    My tu používame skratku PN preto ma PNS zmiatlo.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Ďakujem, ja som taká staromódna, pretože niekedy skratka slova práceneschopnosti bola PNS. A ešte jedná otázka. Ak SZČO z dôvodu PN neboli krátené odvody v niektorom z predchádzajúcich mesiacov, je to možné urobiť aj dodatočne? Je to ešte v roku 2005.
    Monika Kováčová
    Áno určite. Požiadala by som Sociálnu poisťovňu o vrátenie preplatku na poistení za konkrétne obdobie z dôvodu PN.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Ešte sa vrátim k tomuto príspevku. Na Porade som našla veľmi dobre vypracované odvody na ZP SZČO počas PN, ktoré vypracoval pán Mihál. Chcela by som poprosiť o radu, ako je to s odvodmi na sociálne poistenie? Platí to isté, že je potrebné pri platení poistného v minimálnej výške prihliadať na preddavok vypočítaný zo základu dane ako pri ZP? Ďakujem za radu.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nie, pre krátenie odvodov pre SP je iný mechanizmus ako pri ZP. Odvody pre SP sa len jednoducho krátia podľa kal.dní PN (presnejšie VZ sa kráti).

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Ak je podnikateľ PN, predkladá sa v poisťovni aj nejeké tlačivo ako pri PN zamestnanca? Ďakujem...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    adam Pozri príspevok
    Ak je podnikateľ PN, predkladá sa v poisťovni aj nejeké tlačivo ako pri PN zamestnanca? Ďakujem...
    V ktorej poisťovni ?
    Ak je povinne alebo dobrovolne nemocensky poistený, odovzávaš v SP PN-ku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ešte doplním. Pred odovzdaním PN-ky si daj skontrolovať platby, pokial bude mať nedoplatok vyšší ako 100,- sk, nemocenské mu nevyplatia. Počas PN-ky sa odvody neplatia /ak vznikla v priebehu mesiaca, nezabudni uhradiť v lehote splatnosti alikv.časť/.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.