Zavrieť

Porady

Dan z predaja spoluvlastnickeho podielu bytu

Dobry večer prajem,
rada by som poprosila o radu či je potrebne podavat dan aj v takom pripade ak sa jedna o taku vec, že sme dvaja spoluvlastnici nehnutelnosti v pomere 1\2. Byt sme kupovali pred rokom. Ak jeden z nás predáva 1\2 bytu druhému spoluvlastnikovi za vyššiu sumu za aku sme povodne kupovali byt je potrebne platit dan z tej navyšenej sumy aj pri takom pripade ak ta suma je navyšena pretože sa v byte robila rekonštrukcia a podobne?
ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Náklady na rekonštrukciu - technické zhodnotenie sa dá od príjmu odrátať. Pokiaľ je preukázané dokladmi. Vlastná práca sa neráta.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Lenkaaa Pozri príspevok
    V poriadku a ako mám postupovať a ako to napísať treba do zmluvy?,
    Do zmluvy nijako. V zmluve sa uvedie kúpna cena, ktorú následne uvedieš v daňovom priznaní. V tom istom daň. priznaní potom v časti, kde sa uvádzajú čiastky znižujúce základ dane uvedieš všetky tie náklady na rekonštrukciu, ktoré vieš podložiť dokladmi.

    Lenkaaa je offline (nepripojený) Lenkaaa

    Lenkaaa
    Ďakujem za odpoveď, ešte mam jednu otázočku. Stačia iba kópie z nakladov na rekonštrukciu ? Nakoľko original bločky boli poskytnute banke. Vďaka

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Lenkaaa Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, ešte mam jednu otázočku. Stačia iba kópie z nakladov na rekonštrukciu ? Nakoľko original bločky boli poskytnute banke. Vďaka
    Tieto bloky by si potrebovala v prípade daňovej kontroly. A teraz a nedá povedať, či kontrolór uzná kópie bločkov. Možno áno, možno nie, ak bude prísny. Ak nebude kontrola, tak žiadne bločky nebudeš potrebovať.

    Ale keby kontrola bola a žiadal by originály, asi by sa dali urobiť overené kópie po dohode s bankou. Takže zatiaľ sa s tým netráp, možno žiadna kontrola nebude.

    Lenkaaa je offline (nepripojený) Lenkaaa

    Lenkaaa
    diky moc, takže zaklad dane bude v mojom pripade rozdiel predajnej ceny a kupnej - rekonštrukcia?? Chápem to správne??

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Lenkaaa Pozri príspevok
    diky moc, takže zaklad dane bude v mojom pripade rozdiel predajnej ceny a kupnej - rekonštrukcia?? Chápem to správne??
    Áno.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Chobot Pozri príspevok
    Do zmluvy nijako. V zmluve sa uvedie kúpna cena, ktorú následne uvedieš v daňovom priznaní. V tom istom daň. priznaní potom v časti, kde sa uvádzajú čiastky znižujúce základ dane uvedieš všetky tie náklady na rekonštrukciu, ktoré vieš podložiť dokladmi.
    Ja by som aj v zmluve ošetrila, že náklady na rekonštrukciu znášaš výlučne ty. Inak by si podľa mňa mohla uplatniť výdavky iba v 1/2.

    Lenkaaa je offline (nepripojený) Lenkaaa

    Lenkaaa
    Ďakujem za radu, stačí ak je v zmluve napísané, Zmluvné strany sa s ohľadom na zhodnotenie bytu rekonštrukciou a zariadením, dohodli na cene prevádzaného spoluvlastníckeho podielu vo výške ...... stači to uviest takto aby som si mohla uplatnit vsetky naklady na rekonšturkciu a nie v pomere 1\2??

    Lenkaaa je offline (nepripojený) Lenkaaa

    Lenkaaa
    Na Danovom mi povedali ze si môžem uplatnit naklady na rekonštrukciu iba v 1\2 ...tak neviem ale bola by som určite radšej ak by som mohla pokryt cele naklady na moj podiel...stretli ste sa stym uz???

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Tak je treba urobiť čestné vyhlásenie spoluvlastníka, že s rekonštrukciou súhlasil, ale s podmienkou, že sa na nej nebude finačne podieľať a ani sa na nej skutočne nepodielal.

    Lenkaaa je offline (nepripojený) Lenkaaa

    Lenkaaa
    Spoluvlastnik sa skutočne na rekonštrukcii finančne nepodielal, brala som si na nu ja stavebny uver. Čestne vyhlasenie sa potom prida ku kopii zmluvy k danovemu priznaniuˇa malo by to byť potom v poriadku?? Na DU mi toto nepovedali ale je síce pravda že som nespominala že rekonštrukciu som platila vylučne ja a všetky faktury su na moje meno nakoľko som original bloky musela poskytnut stavebnej sporitelni a mne ostali kopie.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Lenkaaa Pozri príspevok
    Spoluvlastnik sa skutočne na rekonštrukcii finančne nepodielal, brala som si na nu ja stavebny uver. Čestne vyhlasenie sa potom prida ku kopii zmluvy k danovemu priznaniuˇa malo by to byť potom v poriadku?? Na DU mi toto nepovedali ale je síce pravda že som nespominala že rekonštrukciu som platila vylučne ja a všetky faktury su na moje meno nakoľko som original bloky musela poskytnut stavebnej sporitelni a mne ostali kopie.
    K daňovému priznaniu to neprikladáš, ale je potrebné, aby si to mala ošetrené, keby ťa DÚ vyzval k predloženiu dokladov. Ja by som považovala za lepšie, ako čestné vyhlásenie, keby ste mali spísanú dohodu o financovaní rekonštrukcie, kde by figurovali podlisy oboch zmluvných strán. Na základe tejto Dohody si vybavovala aj stavebný úver na svoje meno a to by bol dostatočný dôkaz o tom, že si sa na financovaní rekonštrukcie podielala výlučne ty. Všetko doma odlož pre prípad potreby .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.