Zavrieť

Porady

Nárok na odpočet DPH

Ahojte,

v 02/2010 sme obdržali faktúru s dátumom plnenia 12/2009. Je správny postup ked si chceme uplatniť odpočet z tejto faktúry v 02/2010? Teda v mesiaci kedy sme ju fyzicky obdržali? Ešte sa chcem opýtať či by sme si mohli posunúť odpočet z tejto faktúry až na 03/2010.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    326 by som dala preto, lebo ste do konca roka fa nemali, tá vám prišla až vo februári 2010. Takže účtovanie by bolo 5xx/326 do roka 2009. Po obdržaní fa vo februári 2010 sa zaúčtuje 326/321 a DPH 343/321.

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Podľa § 51 ods. 2 si môžete DPH uplatniť len za 2/2010. V ďalších mesiacoch by ste museli podať DDP.

    poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

    poisonkatka
    tiez mam takyto problem. davam to do DPH za februar. ale chcem sa spytat: do N mi to pojde v 12/2009 este?

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Ak ešte nebolo podané DP, dala by som to do r. 2009 cez účet 326. Ak bolo podané DP, riešila by som to tak, ako to bolo rozoberané tuto: http://www.porada.sk/t132762-dosla-f...ml#post1344946

    poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

    poisonkatka
    Tamila Pozri príspevok
    Ak ešte nebolo podané DP, dala by som to do r. 2009 cez účet 326. Ak bolo podané DP, riešila by som to tak, ako to bolo rozoberané tuto: http://www.porada.sk/t132762-dosla-f...ml#post1344946
    nie, nebolo podane DP...a preco cez 326 a nie 321? ono v podstate nam sa stalo to, ze bola nam urobena sluzba v 12/2009,ale neprisla nam FA, iba vo februari upomienka, ze nemame zaplatenu fakturu. tak sme tam volali a oni nam ju poslali vo februari

    poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

    poisonkatka
    Tamila Pozri príspevok
    326 by som dala preto, lebo ste do konca roka fa nemali, tá vám prišla až vo februári 2010. Takže účtovanie by bolo 5xx/326 do roka 2009. Po obdržaní fa vo februári 2010 sa zaúčtuje 326/321 a DPH 343/321.
    jasne, uz som to potom pochopila dakujem...a v roku 2009 to mam dat iba cez ID? a potom v 2010 preuctovat cez ID a potom zaevidovat v zavazkoch?

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    V r. 2009 to ide cez ID a v r. 2010 na základe došlej faktúry, ktorú zaúčtuješ ako som písala vyššie, už nie cez ID.

    poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

    poisonkatka
    Tamila Pozri príspevok
    V r. 2009 to ide cez ID a v r. 2010 na základe došlej faktúry, ktorú zaúčtuješ ako som písala vyššie, už nie cez ID.
    aha, uz je mi to jasne. dakujem, take lahke veci a nejak mi to nemysli dnes uz nech je po danovom, lebo mi z toho prepne :-))

    ichromekova je offline (nepripojený) ichromekova

    ichromekova
    Keď bolo osobné auto zakúpené za účelom prenájmu ešte v roku 2009, DPH bola uplatnená pri nákupe a teraz by sa začalo používať na podnikanie vo firme, malo by to dopad na DPH, keď je už od 1.1.2010 zmena, môže sa uplatniť DPH aj u osobných automobiloch na podnikanie?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    ichromekova Pozri príspevok
    Keď bolo osobné auto zakúpené za účelom prenájmu ešte v roku 2009, DPH bola uplatnená pri nákupe a teraz by sa začalo používať na podnikanie vo firme, malo by to dopad na DPH, keď je už od 1.1.2010 zmena, môže sa uplatniť DPH aj u osobných automobiloch na podnikanie?
    Nie, nemôže.
    § 85i
    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

    (1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
    (2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.