Zavrieť

Porady

DP dôchodcu

Prosím Vás poprosil ma jeden dôchodca či mu nevypíšem DP za r.2009. Ide o to, že je poberateľom výsluh.dôchodku a mal nejaký príjem z dohôd, kde mu bola zrazená daň cez 300€. Chce ju teraz naspäť od DÚ, že vraj každý rok mu DU vráti späť.Lenže problém je v tom, že úhrnná suma dôchodku bola 4032€ za r.2009 a tak mu tvrdím, že si nemôže uplatniť zníženie ZD na daňovníka a tým pádom mu žiadna daň nebude vrátená. Ale on sa bol pýtať na DÚ a vrátil sa s tým, že pani mu povedala, že dochôdok s tým nemá nič spoločné:Má len na druhej str.zaškrtnúť políčko áno aj napísať úhrnnú sumu a daň mu bude vrátená. To isté má aj jeho manželka akurát,k že je poberat.starob.dôchodku. Tak ako to je? Prosím
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ano daň mu bude vrátená ak neprekročil 1/2 nezdaniteľného minima teda ak výška jeho príjmov nie je viac ako 2012,85 €, čo pri dani 300 eur neprekročil.
    Treba mu urobiť DP A, a požiadať o tú daň späť.

    Čítaj je tu toho veľa o daniach a dôchodcoch.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Nepíšeš síce aký mal príjem, ale ak iba ten, z ktorého si uviedla daň, tak jeho príjem nepresiahol čiastku polovicu úhrnu minimálnych miezd a daň mu bude vrátená.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    má pravdu , lebo príjem do sumy 2012,85 je pre všetkých v podstate vlastne oslobodený a kto daň zaplatil tak mu ju vrátia
    predpokladám , že v riadku 54 sa uvedie 0 neviem či zle čítampoučenie, ale nejako to tam nevidím v ktorom r. bude tá daň. povinnosť 0, aby vyšiel ten preplatok
    Naposledy upravil Anik : 17.02.10 at 08:48

    janapill je offline (nepripojený) janapill

    janapill
    ďakujem Vám za rýchle odpovede už som aj niečo toho ohľadom našla a pomôžete mi ešte s vyplnením DP? Jeho príjem bol 1964€ Ten uvediem do r.32,34,36 len neviem ako vypĺňať ďalej keď nemá nárok na NČZD či len uviesť do riadku daň nula?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    janapill Pozri príspevok
    ďakujem Vám za rýchle odpovede už som aj niečo toho ohľadom našla a pomôžete mi ešte s vyplnením DP? Jeho príjem bol 1964€ Ten uvediem do r.32,34,36 len neviem ako vypĺňať ďalej keď nemá nárok na NČZD či len uviesť do riadku daň nula?
    No a potom už len riadok 44,45, do 54 pôjde 0, 56 pôjde 0, a do 62 a 65 pôjde daň

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    janapill Pozri príspevok
    a ešte riadok 44,45 mám napísať tak ako mi to vyjde alebo tiež uviesť nulu?
    44 .... príjem
    45... strhnutá daň

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Xanti Pozri príspevok
    44 .... príjem
    45... strhnutá daň
    No tuším som vypracovala celé DP ... účtujem 10 €

    janapill je offline (nepripojený) janapill

    janapill
    Ďakujem Ti veľmi pekne, pridala som Ti nejaký bodík.
    Ale dôchodcom som ešte nerobila DP a miatlo ma to neuplat. NČZD a tým pádom mi vychádzala daň, nevedela som ako na to.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.