Zavrieť

Porady

nadmerny odpocet

Ahojte,
chcem sa opytat, ci existuje nejaky vzor ziadosti na vratenie nadmerneho odpoctu, este som sa s niecim takym nestretla.
dakujem
Usporiadat
jani73 jani73

jani73 je offline (nepripojený) jani73

Formou listu, ale načo žiadať o vrátenie, vďalšom období ( mesačnom. alebo v 3Q- záleží či si mesačný alebo q platca ) ak budeš mať daňovú povinnosť, si nadmerný odpočet ponížiš.
0 0
katulikb katulikb

katulikb je offline (nepripojený) katulikb

lenze toto uz ziadam o vratenie NO z minuleho Q, tento mam totiz nulovu DPH.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
nič sa nežiada, všetko ide automaticky, peniaze prídu na účet
0 0
jani73 jani73

jani73 je offline (nepripojený) jani73

Nie vždy prídu automaticky. Mám vlastnú skúsenosť že nám peniaze nechodili 2 mesiace, tak som volala na DU a pani mi povedala, že si mám poslať žiadosť formou listu, alebo počkať na ďalšiu daňovú povinnosť a od tej si NO odrátať. Iný kraj-iíní pracovníci na DU.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

jani73 Pozri príspevok
Nie vždy prídu automaticky. Mám vlastnú skúsenosť že nám peniaze nechodili 2 mesiace, tak som volala na DU a pani mi povedala, že si mám poslať žiadosť formou listu, alebo počkať na ďalšiu daňovú povinnosť a od tej si NO odrátať. Iný kraj-iíní pracovníci na DU.
Myslím, že takéto DÚ nepostupujú v súlade s § 79 zák.o dph. V ňom sa nič o žiadosti alebo o možnosti odpočítať NO pri ďalšej vzniknutej DP nepíše.
0 0
katulikb katulikb

katulikb je offline (nepripojený) katulikb

ok, takze sa ziadost nepise. ale ako mi automaticky vratia peniaze na ucet? firma bola zalozena minuly rok a doteraz jej vznikala povinnost platit, ci uz DPH alebo dan z prijmov. takze ma DU moze jedine vyzvat na doplnenie uctu - to rovno mozem napisat tu ziadost.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§ 79 Zákona o DPH
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
katulikb Pozri príspevok
lenze toto uz ziadam o vratenie NO z minuleho Q, tento mam totiz nulovu DPH.
Tak DÚ má 30 dní na to aby vrátil nadmerný odpočet z 1.Q (ak som dobre pochopil, že ide o nadmerný odpočet z 1.Q, a nie je možné uplatniť si v daňovom priznaní za 2.Q nakoľko je nulový).
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
katulikb Pozri príspevok
ok, takze sa ziadost nepise. ale ako mi automaticky vratia peniaze na ucet? firma bola zalozena minuly rok a doteraz jej vznikala povinnost platit, ci uz DPH alebo dan z prijmov. takze ma DU moze jedine vyzvat na doplnenie uctu - to rovno mozem napisat tu ziadost.
A to ste neoznámili číslo účtu daňovému úradu pri registrácii?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

katulikb Pozri príspevok
ok, takze sa ziadost nepise. ale ako mi automaticky vratia peniaze na ucet? firma bola zalozena minuly rok a doteraz jej vznikala povinnost platit, ci uz DPH alebo dan z prijmov. takze ma DU moze jedine vyzvat na doplnenie uctu - to rovno mozem napisat tu ziadost.
Máte registráciu na DÚ ? Takže ste boli povinný oznámiť aj aké bankové účty budete používať v rámci podnikania.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

katulikb Pozri príspevok
ok, takze sa ziadost nepise. ale ako mi automaticky vratia peniaze na ucet? firma bola zalozena minuly rok a doteraz jej vznikala povinnost platit, ci uz DPH alebo dan z prijmov. takze ma DU moze jedine vyzvat na doplnenie uctu - to rovno mozem napisat tu ziadost.
Nerozumiem, na DÚ nebolo doteraz nahlásené č.účtu, ktoré používate na podnikanie?
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
som mesačný platca DPH.za 6/08 nadmerný odpočet 300000,-
za 7/08 daňová povinnosť 40000,-

podľa poučenia k DP k DPH z DRSR:
Riadok 31 - suma nadmerného odpočtu vykázaného za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, ktorá sa odpočítava od vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v riadku 27 alebo od riadku 28. Údaj nesmie byť vyšší ako je údaj v riadku 27 alebo v riadku 28.

takže do riadku 31. napriek tomu že za predch.obdobie bolo -300000 tak tam môžem napísať iba 40000,-?
je to tak správne

v tedy bude v r. 32.: 0,-

----
http://www.porada.sk/t86773-dph.html
Naposledy upravil antiny : 22.08.08 at 09:32 Dôvod: mejasná odpoved - vid link
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
antiny Pozri príspevok
som mesačný platca DPH.za 6/08 nadmerný odpočet 300000,-
za 7/08 daňová povinnosť 40000,-

podľa poučenia k DP k DPH z DRSR:
Riadok 31 - suma nadmerného odpočtu vykázaného za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, ktorá sa odpočítava od vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v riadku 27 alebo od riadku 28. Údaj nesmie byť vyšší ako je údaj v riadku 27 alebo v riadku 28.

takže do riadku 31. napriek tomu že za predch.obdobie bolo -300000 tak tam môžem napísať iba 40000,-?
je to tak správne

v tedy bude v r. 32.: 0,-

----
http://www.porada.sk/t86773-dph.html
Áno napíšeš tam iba tých 40 tisíc, a rozdiel 260 tisíc, ti DÚ vráti v lehote podľa zákona.
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
dakujem
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Dobrý deň, nadväzujúc na tému nadmerného odpočtu mám aj ja otázku. Sčítavajú sa niekde na výkaze sumy nadmerných odpočtov ?? Firma je platcom Dph, v 5/08 mesiaci vznikol nad.odp.39853,- v 6/08 vznikol nad.odp.6572,- , teraz v 7/08 nám vznikol ďalší nad.odp. 4972,-Sk. Este nám nebola vrátená ani jedna suma. Má sa žiadať písomnou žiadosťou?? Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Airam25 Pozri príspevok
Dobrý deň, nadväzujúc na tému nadmerného odpočtu mám aj ja otázku. Sčítavajú sa niekde na výkaze sumy nadmerných odpočtov ?? Firma je platcom Dph, v 5/08 mesiaci vznikol nad.odp.39853,- v 6/08 vznikol nad.odp.6572,- , teraz v 7/08 nám vznikol ďalší nad.odp. 4972,-Sk. Este nám nebola vrátená ani jedna suma. Má sa žiadať písomnou žiadosťou?? Ďakujem za vysvetlenie.
NO za 05/2008 sa vracia do 25.07., NO za 06/2008 sa vracia do 25.08.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

NO sa nežiada, DÚ posiela automaticky.
Ale ak máte nedoplatok na inej dani, môže tento NO použiť na jeho úhradu.
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Tak NO za 5/08 nam bol vratený 22.08. Na tie ďalšie čakáme, snáď sa skoro dočkáme :-)
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

smith Pozri príspevok
NO za 05/2008 sa vracia do 25.07., NO za 06/2008 sa vracia do 25.08.
Trošku to upresním:
mesačný platiteľ DPH :
Za máj je termín podania 25.6.; treba počkať ešte mesiac, či si môžeme odpočítať daň, t.j.
za jún je termín podania 25.7.; ak sme si nemohli odpočítať, tak DU vráti NO do 25.8.
štvrťročný platiteľ DPH obdobne, ale rátame štvrťroky:
za 1.Q. termín podania 25.4.; čakáme na ďalší štvrťrok...
za 2.Q. termín podania 25.7., ak sme nemohli odpočítať, tak DU vráti NO
do 25.8.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Ja sa len chce spytat..sme mesacni platcovaia DPH,minuly mesiac sme mali nadmerny odpocet, tento mesiac nam vychadza opat. Ak by som nechcela mat nadmerny opat odpocet ,mohla by som to obist tak ze jednu fakturu z 10. mesiaca dam ze dosla 26.11. (hoci dosla 15.11.)...a tym padom by narok na odpocet dph z tejti faktury isiel az do 11 mesiaca...tento mesiac by mi tak vysla danova povinnost od ktorej by som si mohla minulomesacny nadmerny odpocet odpocitat., a danovy urad by mi nemusle nic vracat..len sa pytam...
nadmerny odpocet z minuleho mesiaca nie je vysoky, no citala som ze ak musi danovy urad vracat dph, tak vacsinou ohlasi kontrolu...a mne teraz danova kontrola moc nevyhovuje z rodinnych dovodov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať