Zavrieť

Porady

ODPISY

Pekný deň,

prosím o pomoc niekoho, kto sa vyzná v odpisoch, lebo ja som vedľa z výstupov, ktoré mám:
Konkrétny prípad
kosačka za 11882,10 kúpená v roku 1999. Mám inventárnu kartu s týmito údajmi: odpis 1999 1981,-
2000 3301,-
2001 2641,-
2002 1980,-
2003 1320,-
2004 659,10. Sposob odpisovania zrýchlený, odpisová skupina 2.
Ďalej mám výpisy účtov z roku 2003:
022 PS 11882,10 KS 11882,10
082 PS 8170,- Odpis za rok 2003 3712,- KS 11882,-

Podotýkam, že v odpisoch nemám veľký prehľad, ale tomuto nerozumiem vôbec. Ako dospeli k odpisu za rok 2003 k sume 3712,-? Máme vo firme aj iný majetok, ani pri jednom neviem nájsť nejaký logický postup, ako vyrátali daný odpis. Možno mi len nedali všetky potrebné podklady (účtovníctvo robila iná firma) a ja mám z toho chaos.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Máte v tom skutočne chaos. Podľa toho, že máte na O82 konečný stav

    11 882 by kosačka už mala byť odpísaná. Nemáte tam nejako rozlíšené daňové a účtovné odpisy?

    Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

    Vlasta
    Naozaj v tom nikto nevidí žiadnu logiku? Co mám robiť, tá firma, ktorá robila účtovníctvo doteraz nie je práve najochotnejšia v podávaní akýchkoľvek informácií.

    fličo je offline (nepripojený) fličo

    fličo
    Logiku som našla v tom, že asi na inventárnej karte boli spätne prerátané odpisy na 6 rokov - zrýchlené odpisovanie, aj napriek tomu, že v roku 1999 bola doba odpisovania 8 rokov - inak si to neviem vysvetliť. Určite to nie je správne, pretože zmena doby odpisovania začala platiť až v minulom roku a podľa zákona sa odpisy spätne neupravujú. Takisto nechápem, prečo to odpisovali tak dlho, keď to mohli v roku 2000 jednorazovo dať do daňových výdavkov z dôvodu zmeny výšky obstarávacej ceny na 20 tis Sk. V každom prípade je inventárna karta nesprávna. Čo sa týka odpisu v roku 2003 vo výške 3712 Sk, tak tam len predpokladám, že to bolo doúčtovanie v dôsledku toho prepočtu doby odpisovania z 8 rokov na 6 rokov.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Daňovo odpíšeš 1/4, teda 25 % aj keď sa rozhodneš pre rovnomerné a aj keď pre zrýchlené odpisovanie. (§ 27 a 28 zákona o dani z príjmov). Účtovne by si mala odpísať z tejto čiastky len 2/12.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    pripájam sa k Palinovi, pozri si § 26 zákona o DzP, kde sa hovorí o dobe odpisovania v rokoch, už sa nepočítajú %. A účtovne odpíšeš len 2 mesiace, ak si notebook zaradila v 11/04.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    ok, dakujem Vam. cize 25% kazdy rok vypocitam odpis zo zosatkovej ceny alebo stale rovnaka suma_.... nikdy som neuctovala ine uctovne odpisy ako danove... co ten rozdiel?

    ked som kupila notebook zauct.
    042/321
    343/321

    odpis 551/082

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    To je účtovný odpis a rozdiel medzi účtovným a daňovým robíš len pre potreby daňového priznania. V r. 2004 budeš mať daňové odpisy vyššie ako účtovné, tak v daňovom priznaní to bude odpočitateľná položka.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    a musím robiť iné účtovné a daňové odpisy? Doteraz som vždy robila, že sa rovnajú

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    malo by sa podla datumu zaradenia, ked 2 mes. mas v pouzivani majetok tak uctovne len za 2 mesiace, my sme kupili v 11/04 tak len za 2mes. Palino mi to spravne napisala.este si to preverim u mojho auditora.

    dakujem Pali si poklad.

    jarus je offline (nepripojený) jarus

    jarus
    Majka
    malo by sa podla datumu zaradenia, ked 2 mes. mas v pouzivani majetok tak uctovne len za 2 mesiace, my sme kupili v 11/04 tak len za 2mes. Palino mi to spravne napisala.este si to preverim u mojho auditora.

    dakujem Pali si poklad.
    Palino nie je ON?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.