Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie-poplatok z omeškania-rok 1995

Prosím o radu...........v januári 2005 mi prišlo rozhodnutie zo zdrav.poisťovne, že som za 7-10/1995 neuhradila poistné vo výške 1171,-
(toho času som externe študovala a za tieto mesiace mi štát neplatil poistné, čo som samozrejme nevedela), ďalej mi vyrubili poplatok z omeškania vo výške 0,2% (7960,-). Dlžné poistné som hneď uhradila
a požiadala som o odpustenie poplatku z omeškania.Minulý týždeň,čiže
po roku) mi prišlo rozhodnutie z Úradu pre dohľad nad zdrav.starostlivosťou,že moja žiadosť sa zamieta a musím uhradiť i poplatok.
Je tento postup správny? Má poisťovňa nárok i po 10 rokoch právo vymáhať poplatky z omeškania?
ďakujem Vám veľmi pekne............
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jery je offline (nepripojený) jery

    jery
    Takze – za obdobie 7-10/1995 – na poistne bola v tom case premlcacia doba tri roky. V juni 1998 sa premlcacia doba predlzila na 10 rokov s tym, ze nepremlcanemu poisnemu k datumu ucinnosti novely sa meni premlcacia doba tiez na 10 rokov (§ 76b) t. j. pravo predpisat poistne za 7-10/1995 sa premlci v 8-11/2005... Ak nie je poistne premlcane, je tu narok aj na prislusenstvo, t. j. na poplatok z omeskania. je to sice asi dost nestandartne, predpisat nedoplatok po 9,5 roku, ale z pravneho hladiska je to asi OK... tam si nepomozes.
    Ale je mi trochu divne, ze ziadost o odpustenie poplatku z omeskania ti riesil Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, a nie zdravotna poistovna. Je sice pravda, ze ked sa z poistovni stali akciovky, Urad pre dohlad od nich prevzal nedokoncene spravne konania, ale este zakon 273/1994 (podla ktoreho ti poplatky z omeskania predpisali) urcoval ( § 23, ods. 9) ze na odpustanie poplatku z omeskania sa nevztahuje spravne konanie, teda mala to riesit tvoja poistovna, nie Urad pre dohlad. Pripada mi to skor tak , ze si tu ziadost o odpustenie nazvala „odvolanie“ a to bolo riesene v zmysle Zakona o spravnom konani...
    Odporucam ti napisat si znova na zdravotnu poistovnu ziadost o odpustenie poplatkov (nie odvolanie, lebo to zase posunu na Urad pre dohlad), popis tam skutocnosti, ako to cele bolo a podla mna by ti to mohli odpustit. Zakon im v kazdom pripade odpustenie umoznuje.
    <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

    Zdravotné poistenie-poplatok z omeškania-rok 1995

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.