Zavrieť

Porady

Úroky či poplatok z omeškania?

Úroky či poplatok z omeškania?

Som majiteľom bytu, ktorý som zdedil. Nakoľko byt som nevyužíval a plánoval som ho darovať deťom až si založia rodinu, tak som ho prenajal. S nájomcom bolo dohodnuté, že k ukončeniu nájmu môže dojsť aj tým, že ja mu rok do predu oznámim, kedy k ukončeniu nájmu dojde. Skutočne k tejto situácií došlo a ja som nájomcovi rok vopred oznámil deň ukončenia nájmu. Nájomca však posledných desať mesiacov prestal platiť nájom, čo odôvodňoval tým, že si prerába dom, kam sa odsťahuje a že zameškané nájomné doplatí.K splateniu však nedošlo a dva mesiace pred uplynutím premlčacej doby som podal žalobu na OS o zaplatenie istiny a úrokov z omeškania. OS rozhodol v celom rozsahu v súľade s mojou žalobou. Odporca sa však odvolal a KS potvrdil, že odporca má zaplatiť istnu, no uviedol, že OS zle rozhodol a zamietol platenie úrokov z omeškania z dôvodu, že ja som mal v žalove žiadať poplatok z omeškania. Moja otázka znie a ak niekto vie odpovedať prosím aby mu poradil:
1. Je poplatok z omeškania premlčaný ak konanie na súde trvalo tri roky a žaloba znela na istinu a úroky z omeškania nie poplatok z omeškania?
2. Dá sa domáhať zmeny verdiktu KS dovolaním na NS a aká je úspešnosť?
3. Ako by ste v podobnom prípade postupovali Vy. Je nejaká právna cesta?
Verím, že na porade sú aj odborníci, ktorí poradia, ĎAKUJEM.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cuvo2 je offline (nepripojený) cuvo2

    cuvo2
    Je moja otázka taká nezaujímavá, alebo sme všetci v koncoch? Ja sa pýtam preto, že som sa radil s dvoma právnikmi a každý mal iný názor. Preto sa mi to zdalo ako vhodné do PORADY.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Veď my by sme ti aj poradili, ale pravdepodobne tu nie je momentálne žiaden právnik. Sme tu väčšinou ekonómi, a skúsenosť s týmto chvalabohu nemám.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    cuvo2
    Úroky či poplatok z omeškania?

    Som majiteľom bytu, ktorý som zdedil. Nakoľko byt som nevyužíval a plánoval som ho darovať deťom až si založia rodinu, tak som ho prenajal. S nájomcom bolo dohodnuté, že k ukončeniu nájmu môže dojsť aj tým, že ja mu rok do predu oznámim, kedy k ukončeniu nájmu dojde. Skutočne k tejto situácií došlo a ja som nájomcovi rok vopred oznámil deň ukončenia nájmu. Nájomca však posledných desať mesiacov prestal platiť nájom, čo odôvodňoval tým, že si prerába dom, kam sa odsťahuje a že zameškané nájomné doplatí.K splateniu však nedošlo a dva mesiace pred uplynutím premlčacej doby som podal žalobu na OS o zaplatenie istiny a úrokov z omeškania. OS rozhodol v celom rozsahu v súľade s mojou žalobou. Odporca sa však odvolal a KS potvrdil, že odporca má zaplatiť istnu, no uviedol, že OS zle rozhodol a zamietol platenie úrokov z omeškania z dôvodu, že ja som mal v žalove žiadať poplatok z omeškania. Moja otázka znie a ak niekto vie odpovedať prosím aby mu poradil:
    1. Je poplatok z omeškania premlčaný ak konanie na súde trvalo tri roky a žaloba znela na istinu a úroky z omeškania nie poplatok z omeškania?
    2. Dá sa domáhať zmeny verdiktu KS dovolaním na NS a aká je úspešnosť?
    3. Ako by ste v podobnom prípade postupovali Vy. Je nejaká právna cesta?
    Verím, že na porade sú aj odborníci, ktorí poradia, ĎAKUJEM.
    Pridám Ti svoj názor len ako laik-nie som právnik, ale Ty vieš o veci viac a možno Ti to aspoň málo pomôže.

    Otázka v úvode znie Úroky či poplatok z omeškania? Pozrela som sa do Občianskeho zákonníka a vyšlo mi, že predmetom žaloby mal byť poplatok z omeškania. Dôvod:

    V Siedmej hlave OZ § 697 sa hovorí , že ak nájomca nezaplatí nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu do 5 dní po jej splatnosti, je povinný zaplatiť prenajímateľovi poplatok z omeškania.
    V § 517 OZ Omeškanie dlžníka v bode 2 sa hovorí:
    (2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.
    Čiže podľa mňa z týchto § vyplýva, že v Tvojom prípade malo ísť o poplatok z omeškania.

    Podľa môjho laického názoru a skúseností so súdnymi spormi, väčšinou právnici tvrdia, keďže v žalobe nebol spomínaný nárok na poplatok z omeškania, pri pojednávaní sa teda o ňom neuvažovalo, t,j, akokeby nebol predmetom žaloby, čiže musela by sa dať nová žaloba a v tom prípade je záležitosť už premlčaná. Úroky z omeškania jednoducho KS zamietol, nakoľko podľa ,mňa naozaj v zmysle OZ mal byť žiadaný poplatok z omeškania. Vidím teda malú možnosť súdnou cestou vymôcť tento poplatok z omeškania.

    Môj názor ber prosím ako názor laika, nie právnika. Ak existuje aj iný právny názor ako píšeš v ďalšom príspevku a máš pocit, že podložený išla by som do toho. Vždy veľa závisí od šikovnosti právnika. Veľa úspechov.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Nie je to ohromné ako rôzni podvodníci a grázlikovia sa snažia vykľučkovať z trestu a zo slušnosti dodržiavaním litery a nie duchu zákona?Známy právnik v banke mal spor o nezaplatený dosť vysoký úver-a prehrali to lebo súčasťou úverovej zmluvy mali byť aj Všeobecné obchodné podmienky a oni mu ich dali na podpis a nepočkali na vrátenie podpísaných kópii a poskytli úver.To bolo ešte začiatkom 90-tych rokov,teraz už by takú chybu neurobili.

    allround je offline (nepripojený) allround

    allround
    1. Asi súd rozhodol správne, pretože súd je viazaný v týchto prípadoch Tvojím žalobným návrhom a nesmie prisúdiť niečo čo nežiadaš, teda poplatok z omeškania. Ak by si napríklad žalovala na súd len istinu bez úrokov, súd by takisto nemohol automaticky zaviazať odporcu k úrokom z omeškania aj keby si na ne mala nárok

    2. dovolanie - pozor
    § 240 ods. 1 OSP - dovolanie je možné podať do jedného mesiaca od právoplatnosti rozhodnutia odvolacieho súdu. Inak je možné dovolanie podať. Nutnosť zastupovania právnikom, súdny poplatok v dvojnásobnej výške. Hodnotové limity podľa § 238 ods. 5 OSP

    Nájomné je opakujúce sa plnenie, takže plynutie 3 ročnej premlčacej lehoty plynie od každej splatnosti inak

    cuvo2 je offline (nepripojený) cuvo2

    cuvo2
    Všetkým ďakujem za príspevky a rady. Je to asi pasé. Právo je studené ako psí čumák. Drží sa litery, hoci by sa malo držať aj morálky. Najhoršie na tom je, že so žalobou mi pomáhal právnik a ten kiks vlastne urobil on, síce ja som si to mohol pozrieť tiež no spoľahol som sa. Ešte raz všetkým ďakujem a ak by sme sa niekedy stretli, platím ja.

    Úroky či poplatok z omeškania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.