Zavrieť

Porady

MV zakupene 31.12.2007 - dan a odpisy

Dobry vecer,
precitala som dost stranok ohladom temy DzMV, ale nie som si stale ista s tymto: MV zakupila firma 31.12.2007. Ak ho prihlasim na DU podla predpisov platnych do 31.12.2007, mam zaplatit dan z MV za 1 den (co mi vychadza 15 Sk - 5300Sk/365) do 15 dni. Taktiez si mozem uplatnit za rok 2007 danovy odpis vo vyske 1/4 hodnoty. Auto je od 31.12. pouzivane na podnikatelske ucely. Je tych 15 Sk aj ten odpis v poriadku alebo som mimo? Dakujem za radu.
M
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Maria3 Pozri príspevok
    Dobry vecer,
    precitala som dost stranok ohladom temy DzMV, ale nie som si stale ista s tymto: MV zakupila firma 31.12.2007. Ak ho prihlasim na DU podla predpisov platnych do 31.12.2007, mam zaplatit dan z MV za 1 den (co mi vychadza 15 Sk - 5300Sk/365) do 15 dni. Taktiez si mozem uplatnit za rok 2007 danovy odpis vo vyske 1/4 hodnoty. Auto je od 31.12. pouzivane na podnikatelske ucely. Je tych 15 Sk aj ten odpis v poriadku alebo som mimo? Dakujem za radu.
    M
    Pre MV zakúpené v r. 2007 platí zákon platný do 31.12.2007.
    To znamená, že DP k dani z MV podávaš po starom do 15 dní od 1. použitia v súvislosti s podnikaním.
    Daň z MV zaplatíš za 1 deň a odpisy si uplatníš 1/4 pokiaľ nie je na lízing.

    Lumilka je offline (nepripojený) Lumilka

    Lumilka
    Ja mam pripad, ze firma zakupila auto 27.12.2007, prepis v technickom sa uskutocnil 4.1.2008. Nedokazem presne urcit, kedy sa skutocne zacalo vyuzivat na podnikatelske ucely. Myslite, ze mozem vznik danovej povinnosti oznamit dan. uradu s datumom 4.1.2008 podla technickeho a tvarit sa, ze sa zacalo pouzivat az v roku 2008, ale do majetku firmy ho zaradit 27.12. na zaklade kupnej zmluvy??? pokial by som sa drzala stareho zakona a datumu na kupnej zmluve, aj tak by som nestihla spravit oznamenie do lehoty 15dni, nakolko som sa o kupe dozvedela len vcera. dakujem pekne

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Lumilka Pozri príspevok
    Ja mam pripad, ze firma zakupila auto 27.12.2007, prepis v technickom sa uskutocnil 4.1.2008. Nedokazem presne urcit, kedy sa skutocne zacalo vyuzivat na podnikatelske ucely. Myslite, ze mozem vznik danovej povinnosti oznamit dan. uradu s datumom 4.1.2008 podla technickeho a tvarit sa, ze sa zacalo pouzivat az v roku 2008, ale do majetku firmy ho zaradit 27.12. na zaklade kupnej zmluvy??? pokial by som sa drzala stareho zakona a datumu na kupnej zmluve, aj tak by som nestihla spravit oznamenie do lehoty 15dni, nakolko som sa o kupe dozvedela len vcera. dakujem pekne
    Musíš sa riadiť Technickým preukazom a tým dátumom, ako bolo vozidlo na DI zaevidované na firmu.

    maska4 je offline (nepripojený) maska4

    maska4
    VladoaKatka Pozri príspevok
    Musíš sa riadiť Technickým preukazom a tým dátumom, ako bolo vozidlo na DI zaevidované na firmu.
    Ahojte ,prosim poradte mi. Kupili sme 31.12.07 nakladne auto. Ako je to potom s odpismi??? Mozem uplatnit 1/4? Znacky a prepisany TP je 15.1.08.
    Dakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zaujímavé čítanie na túto problematiku. Kúpy DHM na konci roka, zaradenia, odpisov a vlastníckych práv:

    http://www.porada.sk/t69372-odpisova...o-majetku.html

    maska4 je offline (nepripojený) maska4

    maska4
    smith Pozri príspevok
    Zaujímavé čítanie na túto problematiku. Kúpy DHM na konci roka, zaradenia, odpisov a vlastníckych práv:

    http://www.porada.sk/t69372-odpisova...o-majetku.html
    Teraz je to take , vyber si. Ja osobne by som to nedala.Je sice to auto zaplatene, ale nevyuzivane na podnikanie . Nazory sa roznia.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    maska4 Pozri príspevok
    Teraz je to take , vyber si. Ja osobne by som to nedala.Je sice to auto zaplatene, ale nevyuzivane na podnikanie . Nazory sa roznia.
    Ak nebol využívaný na podnikanie tak ani odpisy nebudeš uplatňovať.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    maska4 Pozri príspevok
    Ahojte ,prosim poradte mi. Kupili sme 31.12.07 nakladne auto. Ako je to potom s odpismi??? Mozem uplatnit 1/4? Znacky a prepisany TP je 15.1.08.[/LIST]Dakujem.
    až v roku 2008, lebo 15.1.2008 bolo zaevidované na DI, aspoň ja to tak chápem, čo sa týka týchto prelomových MV.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Len tak uvažujem.....
    Auto kúpené 31.12.2007. Zaradiť do majetku. Bolo tankované. Uskutočnená prac.cesta za účelom vybavovania potrebných vecí s autom. Auto bolo k 31.12.2007 evidované v majetku - odpisy uplatniť v r. 2007.
    Auto má prepravnú značku.
    Je tam, ale zdá sa mi, že 7 dňová lehota na prihlásenie auta na DI. Ale dovtedy môže byť predsa využívané v súvislosti s podnikaním /s prepravnou značkou/.
    Podať DP z MV do 15 dní od prvého použitia auta na podnikanie a v tejto lehote zaplatiť aj daň z MV za 1 deň.
    Možno sa mýlim, ale pripadá mi to logické.

    Lumilka je offline (nepripojený) Lumilka

    Lumilka
    VladoaKatka Pozri príspevok
    Musíš sa riadiť Technickým preukazom a tým dátumom, ako bolo vozidlo na DI zaevidované na firmu.
    Dakujem pekne za odpoved . V dalsich prispevkoch som sa docitala, ze odpisy by som mala uplatnit az v r. 2008, nakolko az v tom roku bolo auto pouzivane na podnikanie. No ja mam kupnu zmluvu este v roku 2007, tzn. auto zaradene do majetku, aj ked mi napr. stalo v garazi. Preco by som teda nemala uplatnit odpis, ked ho mam v evidencii??

    janasim je offline (nepripojený) janasim

    janasim
    Pre Lumilku. Prečo by si nemohla uplatniť odpis keď ti auto stojí v garáži a máš ho v evidencii? Lebo nebolo použité na udržanie a zabezpečenie príjmov !

    Lumilka je offline (nepripojený) Lumilka

    Lumilka
    janasim Pozri príspevok
    Pre Lumilku. Prečo by si nemohla uplatniť odpis keď ti auto stojí v garáži a máš ho v evidencii? Lebo nebolo použité na udržanie a zabezpečenie príjmov !
    Pytala som sa na viacerych miestach, ale vsade som pocula inu odpoved. Ja som ho mala v majetku uz v roku 2007 a odpisy sa viazu na evidenciu majetku.. Zase sa potvrdilo, ze kolko ludi, tolko nazorov. Ale dakujem velmi pekne za odpoved

    janasim je offline (nepripojený) janasim

    janasim
    Lumilka Pozri príspevok
    Pytala som sa na viacerych miestach, ale vsade som pocula inu odpoved. Ja som ho mala v majetku uz v roku 2007 a odpisy sa viazu na evidenciu majetku.. Zase sa potvrdilo, ze kolko ludi, tolko nazorov. Ale dakujem velmi pekne za odpoved
    Daňová kontrola vyhodila podnikateľovi odpis z prívesného vozíka lebo povedal že ho nepoužíval. (bránil sa - nemal zaplatenú cestnú daň)

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Lumilka Pozri príspevok
    Pytala som sa na viacerych miestach, ale vsade som pocula inu odpoved. Ja som ho mala v majetku uz v roku 2007 a odpisy sa viazu na evidenciu majetku.. Zase sa potvrdilo, ze kolko ludi, tolko nazorov. Ale dakujem velmi pekne za odpoved

    § 22 odst. 1 ZoDZP
    1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.

    T.j. obidve podmienky musia byť splnené. Daňová uznateľnosť odpisov sa neviaže len na evidenciu majetku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.