Zavrieť

Porady

Založenie sro, výhoda byť konateľom

Ahojte,
idme zakladať novú sro a chcel by som vedieť či je výhoda byť konateľom alebo nie. Samozrejme viem že konateľ môže podpisovať v mene spoločnosti zmluvy no či z tohto postu vyplívajú ešte nejaké iné výhody/nevýhody.

Druhá otázka na ktorú by som sa chcel spýtať akým spôsobom sa vytvára kapitál spoločnosti. Dajme tomu že sa urobí projekt za 3000e. Aká časť sa ponecháva v spoločnosti a aká časť sa delí ako zisk medzi spoločníkov ? Ide mi o to že v starej spoločnosti sme si delili zisk vždy na polovicu - keďže sme boli dvaja. Takže firme sme nevytvárali žiadny kapitál.

Dúfam že som sa vyjadril jasne, ak nie tak sa pýtajte a doplním. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    výhoda, nevýhoda...............sro musí mať konateľa, ktorý bude v jej mene konať. Ďalej už závisí, či bude vykonávať túto funkciu s nárokom na odmenu /výhoda/ alebo bez.
    Nevýhoda môže vyplynúť z toho, že ak bude mať vyššiu odmenu a stratí súčasné zamestnanie, tak príde o možnosť poberať podporu. To však vyrieši nepoberaním odmeny.
    Čo máš na mysli pod kapitálom a projektom? Ak ti ide o tržby za predaj služieb, produktov spoločnostt /kapitál?/, tak tie sa využívajú na úhradu nákladov a na konci roka sa vyčísli zisk, uhradí daň /do 31.3. nasl.roku/.
    Až potom môže sro uvažovať, čo so ziskom. Zo zákona musí tvoriť rezervný fond /5%/ a 95% použije tak,ako rozhodne VZ. Takže ak ste 2 spoločníci a rozdelíte si zisk napoly, tak kapitál vytvárať nebudete.
    Z podielov na zisku však budete platiť každý odvod do ZP.
    Ked spomínaš starú sro, tak s tým predsa máš skúsenosť, nová sro je to isté, alebo čo som nepochopila?
    ricco24 Práve sa mi zdalo že v starej sro to fungovalo trochu divne, tam som sa do účtovných vecí moc neangažoval a preto nechcem urobiť rovnakú chybu aj pri novej sro.

    Čo sa týka vyplácania odmien alebo ako sa to nazýva spoločníkom tak by sa mali vyplácať potom len 1x ročne ? /oficiálne ?/ Reálne sa takýmto spôsobom aj funguje ? Predsa ak som len spoločníkom vo vlastnej firme nebudem čakať na peniaze rok :-)
    KEJKA tvoja firma je síce tvoja, ale je to samostatný právny subjekt a máš sa k nej právne stavať ako k "cudzej" firme.
    doplnila som odpoveď.

    Moja SRO je offline (nepripojený) Moja SRO

    Moja SRO
    výhody alebo nevýhody nie je možné porovnávať globálne....každý od toho očakáva niečo iné, každý sleduje niečo iné....porovnávali by sme neporovnateľné...

    Založenie sro, výhoda byť konateľom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.