Zavrieť

Porady

SZČO o 1.7. (+odvody)

Ahojte, potrebujem poradiť.


Od 1.7. 2005 budem SZČO a potrebujem informácie aké odvody (a koľko) budem musieť odvádzať.
Viem že by to malo byť do ZP (910 Sk) a treba ešte niečo platiť (+dobrovoľne)? A dane?

Budem podnikať v zabehnutej firme ale som v týchto veciach začiatočník a nemám v tom jasno. Nejdem podnikať popri zamestnaní.
Opravedlňujem sa ak je tu už taká istá téma ale nič podobné som nenašiel.

Ďakujem.


Edit: opravený názov témy
Naposledy upravil Sevrin : 27.06.05 at 20:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Takže píšeš správne 910 ZP - oznamovacia povinnosť do 8 dní, SP môžeš platiť dobrovoľne, nemusíš - oznamovacia. Ak sa rozhodneš platiť - budeš platiť odo dňa prihlásenia. Daňový úrad - registračná povinnosť do 30 dní. Da´budeš platiť až po ukončení zdaňovacieho obdobia - teda do 31.3,2006.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Sevrin,
    ak si do 1.7. 2005 nepodnikal /tzn., že si ani nemal Živnostenské oprávnenie/ tak, budeš platiť iba na ZP 910,- Sk.

    Na SP nemusíš platiť, ale môžeš dobrovoľne , ktorékoľvek poistenie v SP - klikni tu
    http://www.socpoist.sk/index/podstra...id=482&lang=sk máš tam všetky poistenia, ktoré sa týkajú SP.

    Dane - Ak Ti z daňového priznania za rok 2004 nevychádzajú platiť preddavkové dane - tak neplatiš na daňový úrad

    Sevrin je offline (nepripojený) Sevrin

    Sevrin
    Ďakujem, už mám v tom jasnejšie.

    Nie, do 1.7. 2005 som nepodnikal, budem úplne nový SZČO.

    Pozabudol som ešte jednu otázku, ako je to s dôchodkami? Mám aj druhý pilier.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Sevrin,
    to už je na Tvojom rozhodnutí, môžeš si v SP platiť 1170,- Sk ako dobrovoľné starobné poistenie, aby Ti pokračoval 2. pilier. Samozrejme sa musíš ísť do SP prihlásiť ako dobrovoľný platiteľ .

    Sevrin je offline (nepripojený) Sevrin

    Sevrin
    Muška dobre. A je možné zariadiť si to tako?: dajme tomu že napríklad sa rozhodnem do SP neprispievať pol roka a po tom období keď môj zisk bude adekvátny tomu aby som "na to mal" tak je možné doplatiť tie chýbajúce mesiace?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Sevrin,dobrovoľne prihlásiť sa môžeš kedykoľvek, ale myslím si, že spätne sa to nedá /ak nemáš povinnosť/, ale na stránke www.socpoist.sk môžeš zadať aj otázku /ak Ti niekto z PORADY neodpovie/.
    Teraz sa určite na SP nedotelefonuješ, a zatiaľ sú tam aj hrooooooozne dlhé rady.

    A ešte mi napadlo, spätné prihlásenie obnášajú aj sankcie, tak aby Ťa to nestálo viac ako by si chcel.

    Sevrin je offline (nepripojený) Sevrin

    Sevrin
    Muška
    A ešte mi napadlo, spätné prihlásenie obnášajú aj sankcie, tak aby Ťa to nestálo viac ako by si chcel.
    Tak to si ešte premyslím čo s tým.
    Diskusiu budem stále sledovať keby mal niekto ešte nejaké rady, ktoré samozrejme uvítam, zatiaľ ďakujem, pomohli ste mi

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Dobrovoľné sociálne poistenie je možné iba odo dňa prihlásenia, teda nie je možné spätne.

    eviketa je offline (nepripojený) eviketa

    eviketa
    a pri odlásení z dobrovoľného platenia pozor na dátum. Ak sa odhlásiš napr. 19.-teho tak ti dopočítajú platbu presne na počet dní.

    Sevrin je offline (nepripojený) Sevrin

    Sevrin
    Muška
    Na SP nemusíš platiť, ale môžeš dobrovoľne , ktorékoľvek poistenie v SP - klikni tu
    http://www.socpoist.sk/index/podstra...id=482&lang=sk máš tam všetky poistenia, ktoré sa týkajú SP.
    pozrel som ten link a tie platby v kolónke Povinne poistená SZČO 3) to sú tiež všetko len dobrovoľné?

    Johanka, eviketa ďakujem.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Nie to je minimálne a maximálne povinné. Prvý modrý stĺpec máš napísané pre koho to je.
    Ty si môžeš platiť dobrovoľne ktorékoľvek poistné.
    Aj povinný platiteľ si môže a nemusí platiť ešte aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

    rabek je offline (nepripojený) rabek

    Informacne technologie :-) rabek
    Zdravím Vás,

    ako je to so živnosťou popri zamestnaní?
    Živnosť som si otvoril 10.12.2004. Do konca roka som mal obrat 0,- SKK. Tento rok som mal jednorazove akcie a sprvil som obrat cca 200 000 ,- SKK so ziskom 10 %.
    PS: neviete ako je to s platenim aj do zdravotnej poistovne?

    dakujem za odpoved

    Sevrin je offline (nepripojený) Sevrin

    Sevrin
    ik-a
    Ak chces byt zucastneny v 2.pilieri, musis byt prihlaseny do SP a platit odvody.
    A keď sa neprihlásim do SP a nebudem platiť tie odvody čo sa stane s druhým pilierom? Bude to pozastavené pokým sa neprihlásim do SP?

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Sevrin
    A keď sa neprihlásim do SP a nebudem platiť tie odvody čo sa stane s druhým pilierom? Bude to pozastavené pokým sa neprihlásim do SP?
    Nič zlé sa nestane. Ak si platil a na istý čas nebudeš, oni to len pozastavia a neskôr, keď na to budeš mať, môžeš pokračovať v platení.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Sevrin
    Janka no ak je to tak tak už som kľudnejší dík
    Na isto. Môj snúbenec bol zamestnancom a platil si II. pilier, potom keď sa stal SZČO prestal si platiť, lebo zatiaľ nemal z čoho. Volal tete, s ktorou podpisoval zmluvu a tá mu povedala, že sa to pozastavilo a keď začne platiť znova, nikam vraj nemusí nič nahlasovať, ale automaticky to bude sociálka posielať na účet.

    Nataša je offline (nepripojený) Nataša

    usilovná pracovníčka Nataša
    K tomu II. piliéru. Som v ňom zhruba pol roka, výkazy zamestnávateľ posiela načas, odvody platí načas /robím to vlastne ja ako mzdárka/a na osobný účet mi zatiaľ nič neprišlo. Veľmi by ma zaujímalo, kde sú tie moje peniažky a čo tá SP vlastne robí.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Nataša
    K tomu II. piliéru. Som v ňom zhruba pol roka, výkazy zamestnávateľ posiela načas, odvody platí načas /robím to vlastne ja ako mzdárka/a na osobný účet mi zatiaľ nič neprišlo. Veľmi by ma zaujímalo, kde sú tie moje peniažky a čo tá SP vlastne robí.
    Na túto tému sa diskutovalo aj tu na porade (len neviem teraz kde) a aj v televízii, rádiu a tlači. Vraj to nestíhajú a vraj sa nie je čoho obávať. Dúfam...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.