Zavrieť

Porady

Povinnost temperacie bytu?

mam samostatne kurenie elektricke. byvam na 2.poschodi a na 3. a 4. poschodi nebyva nikto, byty su v rekonstrukcii nových majitelov. v zime vobec nekúria a mne neskutocne rastú náklady. nemaju nejaku povinnost temperácie bytov?poradte
Dakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rudko25
mam samostatne kurenie elektricke. byvam na 2.poschodi a na 3. a 4. poschodi nebyva nikto, byty su v rekonstrukcii nových majitelov. v zime vobec nekúria a mne neskutocne rastú náklady. nemaju nejaku povinnost temperácie bytov?poradte
Dakujem
Áno, ak sú teploty tri dni po sebe 12 a menej stupňové, musí sa temperovať v období do 30.4.
Naposledy upravil Tweety : 15.06.06 at 08:00
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ide o priemerné teploty
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Myslím, že povinnosť temperovať nemajú. Každý si stanový teplotu v byte akú potrebuje. Nedá sa povedať, ty musíš kúriť aj keď tu nebývaš. Je to na prístupe ľudí. Mali by. Ale prikázať sa to asi nedá.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Možno by sa to dalo riešiť nejakým odiizolovaním od takéhoto vrchného bytu, aby ho spodný nevykuroval, kamarátka má podobný problém ,
nemá s tým niekto skúsenosť , ako by sa to dalo - pokiaľ možno jednoducho a účelne vyriešiť??
Ďakujem pekne
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pokiaľ sú všetky byty so samostatným kúrením, tak určite nie je povinnosť temperácie. Každý si kúri podľa svojich potrieb.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Elena Navrátilová
Pokiaľ sú všetky byty so samostatným kúrením, tak určite nie je povinnosť temperácie. Každý si kúri podľa svojich potrieb.
Ani keď je ústredné kúrenie, nikto nemôže niekomu zakázať, aby nevypol všetky radiátory v byte. Je to síce nefér voči susedom, ktorí dotyčného potom nepriamo vykurujú, ale bohužiaľ to je daň za bývanie v bytovom dome.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

To je presne to čo "poriešili naši tvorcovia zakonov" a sice davaju možnosti vlastneho kurenia, vlastných meračov...a to že dom je ako celok /neda sa byt vyňat z domu/- to nikoho netrapi. Popredali dodavatelov energii,tí sa na nas vyvršili-hlavne, že maju zisky ako svina/pardon/ drhnu nás so šetrením /myslim že je to už nadoraz/...a tak budeme bývat onedlho v domoch zvlhnutých a plesnivých, však čo že sa už bude kurit takmer 8 mes. z 12tich, nebyvam v byte tak načo platit, chodím robit za hranice-tak načo platit, čo ma potom, že vedla maju male dieta a ja im kradnem teplo...Ano presne tak dan za to že nebývam vo svojom dome...ale aj tam musím v zime temperovat! par zím a padne mi dom na hlavu ...Je to všetko choré a nedomyslene, ale hlavne že štát tlači ludí do toho, aby šetrili a zveladovali...Po SVBčkach chcu aby sa spravovali sami, sami rozhodovali, vedeli sa dohodnut- a na druhej strane vražaju medzi ludi sebectvo, nevraživost a boj o to kto z koho..ako ušetrit a kašlat na ostatných.........
1 0
elist elist

elist je offline (nepripojený) elist

No,
tiež to takto prežívam. Lenže dohoda s nekuričmi je ťažká, až nemožná - kto dnes bude dobrovoľne platiť viac, keď ho môžu vykúriť zadarmo susedia?
Myslím, že pomery rozúčtovania by mal stanoviť odborník individuálne pre jednotlivú bytovku, aj zohľadniť špecifiká - či vastník kúril či nekúril v byte rok predtým. V praxi sa toho nedočkáme skoro, ak vôbec niekedy.


Elena
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Veľa sa dozviete v téme teplo v bytoch
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

elist Pozri príspevok
No,
tiež to takto prežívam. Lenže dohoda s nekuričmi je ťažká, až nemožná - kto dnes bude dobrovoľne platiť viac, keď ho môžu vykúriť zadarmo susedia?
Myslím, že pomery rozúčtovania by mal stanoviť odborník individuálne pre jednotlivú bytovku, aj zohľadniť špecifiká - či vastník kúril či nekúril v byte rok predtým. V praxi sa toho nedočkáme skoro, ak vôbec niekedy.


Elena
Vyhláška 630/2005 a 358/2009 umožňujú nespočetné množstvo možností.

Najlepšie by bolo rozdeliť náklady podľa m2, teda pomer 100 : 0. V tom prípade sa nikomu neoplatí nekúriť.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

elist Pozri príspevok
No,
tiež to takto prežívam. Lenže dohoda s nekuričmi je ťažká, až nemožná - kto dnes bude dobrovoľne platiť viac, keď ho môžu vykúriť zadarmo susedia?
Myslím, že pomery rozúčtovania by mal stanoviť odborník individuálne pre jednotlivú bytovku, aj zohľadniť špecifiká - či vastník kúril či nekúril v byte rok predtým. V praxi sa toho nedočkáme skoro, ak vôbec niekedy.


Elena

Zmente si rozpočítavanie : na 40% a 60%, som zvedavá, či sa to nekuričom potom oplatí. Preto konečne pohli tými sprostými rozumami zákonodarci a zistili, že treba rozpočítavať inak.


Jozef Popluhár
Slovenský zväz bytových družstiev
Technická sekcia

1. Z pohľadu rozpočítavania základnej a spotrebnej zložky možno hodnotiť znenie vyhlášky viac kladne ako negatívne. Za pozitívum považujeme pomer základnej zložky, ktorá tvorí 60% nákladov na vykurovanie, a spotrebnej zložky, ktorá tvorí 40% nákladov rozpočítavaných podľa nameraných hodnôt PRVN, čím sa podstatne upraví rozdiel v platbách a zvýši sa korektnosť rozpočítavania.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Jožko Popluhár neplatí teplo za vlastníkov, tak sa mu dobre kibicuje. Keď už 60 : 40 %, tak lepší pomer je ten ako som napísal 100 : 0 %. Ten 100 % zaberie.
Naposledy upravil sito : 15.12.10 at 15:32
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

Sito, je to presne ako píšeš, idem k rodičom do Prievidze cez zimu, majú centrálneho dodávateľa tepla a TV, majú merače na radiátoroch, bytovka je celá podchladená, vlhká, no proste studená, Bývajú tam asi 50 % dôchodcov a 50 % mladí ľudia....všetci vypínajú radiátory aby ušetrili ale normálne sa znehodnocuje bytovka. Ja som z Pezinka, máme zateplenú bytovku, vlastnú kotolňu, teplo sa rozpočítava podla m2, a máme o 40 - 50 % menšiu spotrebu plynu ako pred 6 rokmi...pohoda, klídek...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A nie je to tým, že si sa odsťahoval na juh do teplých krajín?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sito Pozri príspevok
Vyhláška 630/2005 a 358/2009 umožňujú nespočetné množstvo možností.

Najlepšie by bolo rozdeliť náklady podľa m2, teda pomer 100 : 0. V tom prípade sa nikomu neoplatí nekúriť.
U nás si môžeme deliť pomerom, akým len chcem a aj tak nám to bude na dve veci, keď má každý vlastné kúrenie a nikto ho nedonúti kúriť
rudko25 Pozri príspevok
mam samostatne kurenie elektricke. byvam na 2.poschodi a na 3. a 4. poschodi nebyva nikto, byty su v rekonstrukcii nových majitelov. v zime vobec nekúria a mne neskutocne rastú náklady. nemaju nejaku povinnost temperácie bytov?poradte
Dakujem
Na našej bytovke má každý vlastné kúrenie. Sused pod nami nekúri (nikto v tom byte nebýva), resp. len temperuje, pod ním sú nevykurované pivnice. Od nôh bola stále zima (a to vieš, keď je zima na nohy, je ti zima všade). Nikto suseda nedonúti, aby kúril, keď nechce. Nikto nedokáže, že nejakým spôsobom spôsobuje škodu (v jednej izbe sa pod kobercom na line normálne vyzrážala voda, stena bola pri podlahe plesnivá, zvýšené náklady na kúrenie), ktorú by ti mal nahradiť, alebo by tejto škode mal zabrániť tým, že bude kúriť. Tento rok sme v dvoch izbách spravili zateplenú podlahu a konečne sa na ňu môžeme postaviť aj bosí bez rizika, že nás bude oziabať. Stálo to síce pár stoviek EUR, ale nadávanie na to, že sused nekúri, nič nevyriešilo a ani to nevyzerá tak, že by v nejakej blízkej dobe v tom byte mal niekto bývať a teda aj kúriť. Na tvojom mieste by som zateplila strop. Ako ti už písali viacerí, nedonútiš suseda kúriť, a nadávanie ti nepomôže. Buď môžeš peniaze vrážať do zvýšených nákladov na kúrenie, alebo do zateplenia.
(Minulý rok nekúrili, resp. vypli kúrenie susedia v izbe, ktorá susedila s mojou izbou. Poznať to bolo hneď - predtým radiátor na stupni 3 a pekne teplúčko, po ich zásahu stupeň 6 a trigovica. Teraz je táto moja izba prázdna, tak rozmýšľam, že by som im spravila rovnakú srandu a ešte sa im potom do kischtu zasmejem, že veď kúriť nemusím a teplo mám )
0 0
thyra27 thyra27

thyra27 je offline (nepripojený) thyra27

u nás sa tiež kúri elektrikou, každý byt sám. Suseda to podcenila. Vlastní byt na 1. poschodí, pod ňou pivnice, nad ňou obývaný byt. Roztrhlo potrubie v panely, medzi 1. a 2. poschodím, byt na komplet znehodnotený. Ani tak však nezačala kúriť, nechala len pootvorené okno. Vlhkosť je na oknách doslova zamrzla. A pravdepodobne tam mrzlo aj pred tým, a práve preto došlo k poškodeniu potrubia. Nie je okolo nej nikto, kto by kúril a potrubie zrejme prechod z 20 stupňov z bytu na dvojke do nuly (prípadne aj pod nulu) na jednotke nevydržalo.
Skús apelovať na zdravý rozum a trochu sebeckosti - hrozí poškodenie stupačiek, aj spomínané plesne.
Inak naozaj len zateplenie stropu.
Držím palec
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Toto je téma, s ktorou si my neporadíme, tuná pomôže len zmena zákona. Nikto nedonúti tých, čo nekúria a šetria, aby aspon temperovali.
To zateplenie stropov sa určite oplatí nie len finančne ale hlavne pohodou v byte.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zákon je dobrý! Pravda, nikto, len ich peniaze, kopec peňazí! Za nevykurovanie, alebo nedostatočné vykurovanie. Nič iné!!!

Ale o tom musia rozhodnúť vlastníci v súlade s vyhláškou 630/2005 a 358/2009 a Zákonom 182/1993, § 14.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Tí sa nikdy nedohodnú, lebo tí čo teplo nepotrebujú (lebo sedia zababušení), neuznajú tým, čo majú malé deti a spotrebujú viac tepla.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Sito, a na čo sú nám (v našom prípade) tie zákony, ktoré si uviedol?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať