Zavrieť

Porady

DPH

Vsetkych zdravim,

prosim Vas, uz som uplne zmagorena (prepacte za vyraz), vsetko uz mam popletene. Ako je to ak:
dodavatel strojov nie je platcom DPH
my ako firma sme platcami
Mame narok na odpocet DPH???

Teda ak dodavate nie je platcom DPH, mozme si my dan odpocitat???
Prosim Vas o skoru odpoved, lebo som z toho uz uplne mimo :-)))
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    romanf je offline (nepripojený) romanf

    romanf
    Presne tak ako vraví Vera, ak dodávateľ nie je platiteľ, tak nemám právo na odpočítanie dane.

    alica je offline (nepripojený) alica

    alica
    Ali, keď je dodávateľ strojov neplatca DPH, zrejme predaj stroja "neodanil" nie? Takže nie je čo odpočítať.

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    ali
    Vsetkych zdravim,

    prosim Vas, uz som uplne zmagorena (prepacte za vyraz), vsetko uz mam popletene. Ako je to ak:
    dodavatel strojov nie je platcom DPH
    my ako firma sme platcami
    Mame narok na odpocet DPH???

    Teda ak dodavate nie je platcom DPH, mozme si my dan odpocitat???
    Prosim Vas o skoru odpoved, lebo som z toho uz uplne mimo :-)))
    Ali, neplatca DPH vystavuje danový doklad na ktorom nie je vyčíslená DPH-/jednoducho nemôže byť / ako si ju potom chceš uplatniť ?

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    Súhlasím s ostatnými, ak sa jedná o neplatcu DPH, žiadne odpočítanie DPH sa nekoná!

    michal20 je offline (nepripojený) michal20

    michal20
    Prosím všetkých skúsených, aby sa vyjadrili k môjmu problému:

    Od 01.01.2005 som sa registroval za mesačného platcu DPH. Nakoľko mi je známe, že k 1.1.2005 pozmenili zákon o DPH a ja nemám vôbec skúsenosti chcem Vás skúsenejšich poprosiť o radu poprípade vysvetlenie. Môj problém spočíva v tom, že DPH mám prvý krát odovzdať v piatok 25.2. budte láskaví a pomôžte mi.
    1) Fakturujem odberateľovi za vykonané slúžby na Slovensku s DPH riadok 01, 02 a 13.
    2) Chcem si odpočítať daň za nakúpený tovar na Slovensku r. 14.
    3) Bol som v Česku a kúpil som si počítač - fakturu od platcu v Česku (mám na nej CZ) som dostal bez dane. To znamená, že daň si mám sám vypočítať aj odpočítať? Riadky - 16 a ???
    4) stíhol som dostať aj dobropis - r. 25
    5) fakturoval som službu čechovi bez dane - asi ju nikde neuvádzam.
    Som tak blby, že sa hanbim.
    Prosím skúsených o poradenie. Za pochopenie ďakujem. Možno Vám skúsenejším to pripada neskutočné, že sa vypytujem, ale každý raz musí začať. Ďakujem a túžobne očakávam Vaše odpovede.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    michal20
    1. fakturujem odberateľovi za vykonané služby na Slovensku s DPH riadok 01, 02 a 13.
    2. chcem si odpočítať daň za nakúpený tovar na Slovensku r. 14.
    3. bol som v Česku a kúpil som si počítač - fakturu od platcu v Česku (mám na nej CZ) som dostal bez dane. To znamená, že daň si mám sám vypočítať aj odpočítať? Riadky - 16 a ???
    4. stíhol som dostať aj dobropis - r. 25
    5. fakturoval som službu čechovi bez dane - asi ju nikde neuvádzam.
    1. dodanie služby - riadok 03 - uvedieš základ dane
    2. správne, riadok 14 - uvedieš iba daň
    3. nadobudnutie tovaru z EÚ - riadok 04 - uvedieš základ dane (prepočet základu dane kurzom NBS platným v deň vzniku daňovej povinnosti) a na riadku 16 uvedieš iba daň z tohto nákupu
    4. správne, riadok 25 - uvedieš iba daň so znamienkom "plus"
    5. o aký druh služby ide?

    riadok 01 = 03 + 04
    riadok 02 = 19% daň z riadku 01 (resp. 19% daň z riadku 03 a 04)
    riadok 13 = 02

    michal20 je offline (nepripojený) michal20

    michal20
    Vladan veľmi pekne ďakuje. A čo sa týka tej služby, ide o prevoz materiálu, ktorý nakupil Čech v Zemianských Kostoľanoch a mi sme sa mu ponukli, že mu to prevezieme. Takže túto službu neuvádzam nikde a FA vystavim bez DPH. Srdečná vďaka. Pekný pracovný týždeň. Mišo.

    michal20 je offline (nepripojený) michal20

    michal20
    Pre Vladan a ostatných kto sa vyzná v DPH: Z môjho predchádzajúceho dotazu - keďže v tom nemám jasno a čítam zákon dookola chcem reagovať na bod 3 - kúpu počítača v Česku - počítač kupený u platcu DPH v Čechách, FA vystavená za 19000,- CZ bez DPH. Ja si chcem uplatniť DPH na Slovensku - prepočítam si to kurzom a v daňovom priznaní - to uvediem do riadkov 16? Tam sa uvádza súčet dane zo všetkých nadobudnutých tovarov v tuzemsku z iného členského štátu za prislušné zdaňovacie obdobie.Ja som ten počitač nadobudol v Čechách a nie v tuzemsku?????Vysvetli mi niekto nech to pochopím, prosím.Riadok 04 - základ dane z tovaru nadobudnutého v tuzemsku????
    A služby, ktoré vykonám pre iného platcu napríklad pre Čecha neuvádzam niekde, lebo tie niesu predmetom dane, na výkaze DPH sa nezobrazia nikde.
    A čo s došlou FA za elektrinu? Tá sa vo výkaze zobrazi v ktorom riadku - 04??
    Chcem vysvetiť, že niesom skusený v týchto veciach, prosím o trpezlivosť a hlavne o vysvetlenie. Budem všetkým velmi vďačný. Pochopte ma prosím a vysvetlite mi.Srdečná vďaka.
    Naposledy upravil michal20 : 21.02.05 at 18:05

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Je to tak ako ti písala vladan. riadok č.4 je nadobudnutie tovaru v tuzemsku podľa §11 a 11a- veľmi skrátene rozumie sa tým, že môžeš nakladať ako vlastník hnuteľného majetku prepraveného do tuzemska z iného členského štátu. Rozpis tak ako píše Vladan

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Zabudla som pripísať došlá faktúra za elektrinu - uvedieš daň v riadku 14, t.j. daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku

    michal20 je offline (nepripojený) michal20

    michal20
    Pre Evin a Vladan, som asi natvrdlý, ale ta 11-tka mi nejde do hlavy. Nevadí urobim ako kážete. Srdečná vďaka za vysvetlenie.Mišo.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    michal20
    Pre Evin a Vladan, som asi natvrdlý, ale ta 11-tka mi nejde do hlavy. Nevadí urobim ako kážete. Srdečná vďaka za vysvetlenie.Mišo.
    michal, trošku sa povznes nad tú kúpu počítača ... ja viem, že si ho nadobudol v ČR, ale doniesol si ho na Slovensko, však? Počujem áno, takže preto tá 11-tka. Je to trošku jasnejšie?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Prikláňnam sa k tomu, že formulácia nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je natvrdlá, ale ako píše vladan priniesol si ho na Slovensko, je tvoj a ty ho budeš tu používať tak ty vysporiadavaš DPH v rámci EU t.j. aj za toho Čecha. Dúfam, že som ti pomohla a nie Ťa ešte viac doplietla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.