Zavrieť

Porady

DAŇOVÝ BONUS

Môj ročný príjem zo živnosti bol 50 000 Sk. Môj daňový základ je 1500 Sk. Chcem si uplatniť daňový bonus na 2 deti 12 960 Sk. Moja daň bude ( - 12 675 Sk), ktoré budem požadovať ako návratku dane. Moja manželka bude mať daňový základ 69 000 Sk. Môže si uplatniť v daňovom priznaní moju nezdaniteľnú čiastku 90 816 Sk (v tomto prípade 69 000 Sk ) ?
Hlavne sa mi jedná o to, že v tomto roku si uplatňovla daňový bonus na deti manželka ( je zamestnancom ) mesačne vo výške 1080 Sk a mala minimálny daňový základ. Pri ročnom zúčtovaní bude mať daňový základ 800 Sk a nemôže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela. Preto uvažujem, aby v nasledujúcom roku si neuplatňovala daňový bonus na deti, ja si ho uplatním na konci roka pri daňovom priznaní ( očakávam tie isté príjmy a výdaje, takže splním podmienky pre daňový bonus) a manželka si uplatní nezdanitelnú čiastku na manžela. Tým pádom si rodina zvýši ročný príjem o cca 13 100 Sk. Uvažujem správne ? Ďakujem za pomoc .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    JOŽO
    Môj ročný príjem zo živnosti bol 50 000 Sk. Môj daňový základ je 1500 Sk. Chcem si uplatniť daňový bonus na 2 deti 12 960 Sk. Moja daň bude ( - 12 675 Sk), ktoré budem požadovať ako návratku dane. Moja manželka bude mať daňový základ 69 000 Sk. Môže si uplatniť v daňovom priznaní moju nezdaniteľnú čiastku 90 816 Sk (v tomto prípade 69 000 Sk ) ?
    Hlavne sa mi jedná o to, že v tomto roku si uplatňovla daňový bonus na deti manželka ( je zamestnancom ) mesačne vo výške 1080 Sk a mala minimálny daňový základ. Pri ročnom zúčtovaní bude mať daňový základ 800 Sk a nemôže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela. Preto uvažujem, aby v nasledujúcom roku si neuplatňovala daňový bonus na deti, ja si ho uplatním na konci roka pri daňovom priznaní ( očakávam tie isté príjmy a výdaje, takže splním podmienky pre daňový bonus) a manželka si uplatní nezdanitelnú čiastku na manžela. Tým pádom si rodina zvýši ročný príjem o cca 13 100 Sk. Uvažujem správne ? Ďakujem za pomoc .
    Chybná úvaha.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Môj ročný príjem zo živnosti bol 50 000 Sk. Môj daňový základ je 1500 Sk. Chcem si uplatniť daňový bonus na 2 deti 12 960 Sk. Moja daň bude ( - 12 675 Sk), ktoré budem požadovať ako návratku dane. Moja manželka bude mať daňový základ 69 000 Sk. Môže si uplatniť v daňovom priznaní moju nezdaniteľnú čiastku 90 816 Sk (v tomto prípade 69 000 Sk ) ?

    Vaša manželka si môže uplatniť nezd.časť na manžela, ale vo výške 90816 - 50000 = 40816 Sk.

    Hlavne sa mi jedná o to, že v tomto roku si uplatňovla daňový bonus na deti manželka ( je zamestnancom ) mesačne vo výške 1080 Sk a mala minimálny daňový základ. Pri ročnom zúčtovaní bude mať daňový základ 800 Sk a nemôže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela. Preto uvažujem, aby v nasledujúcom roku si neuplatňovala daňový bonus na deti, ja si ho uplatním na konci roka pri daňovom priznaní ( očakávam tie isté príjmy a výdaje, takže splním podmienky pre daňový bonus) a manželka si uplatní nezdanitelnú čiastku na manžela. Tým pádom si rodina zvýši ročný príjem o cca 13 100 Sk. Uvažujem správne ?

    Neuvažujete správne, daňový bonus neovplyvňuje výšku nezdaniteľnej časti na manžela.

    Prečítajte si čím viac z tohto:

    http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/danovy-bonus/

    a z tohto:

    http://www.porada.sk/tags/index.php?...telna-ciastka/

    a hlavne toto:

    http://www.porada.sk/t34361-dan-z-pr...-manzelku.html

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    JOŽO
    Môj ročný príjem zo živnosti bol 50 000 Sk. Môj daňový základ je 1500 Sk. Chcem si uplatniť daňový bonus na 2 deti 12 960 Sk. Moja daň bude ( - 12 675 Sk), ktoré budem požadovať ako návratku dane. Moja manželka bude mať daňový základ 69 000 Sk. Môže si uplatniť v daňovom priznaní moju nezdaniteľnú čiastku 90 816 Sk (v tomto prípade 69 000 Sk ) ? Nie celú nezdaniteľnú čiastku. Len rozdiel.
    Hlavne sa mi jedná o to, že v tomto roku si uplatňovla daňový bonus na deti manželka ( je zamestnancom ) mesačne vo výške 1080 Sk a mala minimálny daňový základ. Pri ročnom zúčtovaní bude mať daňový základ 800 Sk a nemôže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela. Preto uvažujem, aby v nasledujúcom roku si neuplatňovala daňový bonus na deti, ja si ho uplatním na konci roka pri daňovom priznaní ( očakávam tie isté príjmy a výdaje, takže splním podmienky pre daňový bonus) a manželka si uplatní nezdanitelnú čiastku na manžela. Ale daňový bonus neovplyvňuje možnosť uplatnenia si nezdaniteľnej čiastky na druhého manžela. Dôležitý je dosiahnutý príjem. Tým pádom si rodina zvýši ročný príjem o cca 13 100 Sk. Uvažujem správne ? Ďakujem za pomoc .
    Neviem, či som otázku dobre pochopila. Snažila som sa odpovedať aspom tak, ako som to pochopila. Je to vyznačené tmavým.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.