Zavrieť

Porady

Dan za prenajom nehnutelnosti 2014

Nenasla som tu podobnu temu, tak sa ospavedlnujem ak sa tu vyskytuje duplicitne. Chcela by som sa spytat na dan z prijmu po novom. Susedia dochodci prenajimaju dom, nemaju ine prijmy len dochodok. Co sa meni od 1.1. Viem len ze nemozu odpocitat tie pausalne vydavky vo vyske 40 %. Co si vsak mozu odpocitat. Mam na mysli nezdanitelnu cast. V pravde sa docitali ze je to az do vysky 4tisic eur a nieco, ale ja si myslim, ze je to len tych 500 x 2, kedze su dvaja a dom je v bezpodielovom vlastnictve. Dakujem za radu...
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

silvika72 je offline (nepripojený) silvika72

silvika72
Myslela som to samozrejme od zmien ktore su platne od 1.1. 2013. ktore sa vsak budu uplatnovat az v roku 2014, nakolko pre tento rok co sa tyka platenia dane z prijmu za prenajom nehnutelnsoti sa nic nemeni. Asi som to neuviedla spravne, moja chyba, ospravedlnujem sa...

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mila123
pri prenájme nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 ZDP od 01 01 2013 iba skutočné výdavky, tie sa prepočítavanú ešte s oslobodenou čiastkou....

silvika72 je offline (nepripojený) silvika72

silvika72
Dakujem za odpoved. Ale prave to nas zaujima, kolko je ta oslobodena ciastka. Niekde v Pravde bol o tom clanok, kde bola uvedena suma viac ako 4.000 €, len neviem preco... Ja som si myslela, ze len tyh 500 € krat 2, kedze su dvaja dochodci... Resp. co by bolo teraz pre nich vyhodnejsie....?

silvika72 je offline (nepripojený) silvika72

silvika72
Zatial som tu skoro vzdy dostala odpoved, tak skusim este posledny krat... Vedel by mi niekto poradit, kolko robi v tomto pripade ta odpocitatelna ciastka...? Dakujem.

silvika72 je offline (nepripojený) silvika72

silvika72
Dakujem, ano to bude asi to, co spominali. Cize si mozu z celkoveho prijmu za prenajom odpocitata tych 4750 € a zvysok zdanit...?
Katy a R - nič také v tom článku nie je !!!!

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
silvika72 Pozri príspevok
Zatial som tu skoro vzdy dostala odpoved, tak skusim este posledny krat... Vedel by mi niekto poradit, kolko robi v tomto pripade ta odpocitatelna ciastka...? Dakujem.
treba si najskôr ozrejmiť pojmy ... odpočitateľná čiastka nevem čo je.
1. Existuje NČZD - nezdaniteľná časť základu dane ... tam starobní (a predčasní) dôchodcovia nemajú nárok - len ak by im vyšiel nejaký rozdiel medzi NČZD a vyplateným dôchodkom za celý rok.
2. Oslobodený príjem ... pri tomto druhu príjmu je to 500 eur.
bolo by veru dobré aj nakuknúť do zákona o DzP http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595
tam sa dočítaš aj - že kedy je povinnosť podať DP (možno by nemuseli ????)

silvika72 je offline (nepripojený) silvika72

silvika72
Dik za odpoved. Pisala som Ti PS zial, kedze nemam dostatok prispevkov, nepresla mi... Mna len uviedol do pomykova ten vypocet v clanku z pravdy, uvedeny vyssie, kde je uvedena suma 4,735,94, pri ktorej vobec nemusia zaplatit ani cent dane (doslova v clanku). A je to skoro identicky pripad, tiez su to manzelia, rozdiel je len v tom, ze prenajimaju byt, ale to je snad irelevantne. preto som tu ziadala o radu, lebo ja som im tvrdila to iste, co si uviedla ty... ( Co viem, prenajimeju dom za 1600 mesacne, su dochodci, obaja evidovani na DU s vlastnym DIC. Ziadny iny prijem nemaju. Kolko by mali potom v tomto pripade paltit dan. Vdaka.) Rada by som to uz uzavrela... ;-)

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Anna123
Odpočítajú si z príjmu za prenájom 2x 500,-€ /nezdaniteľná časť/ a môžu si uplatniť skutočné výdavky - ktoré si budú zapisovať a odkladať bločky.

silvika72 je offline (nepripojený) silvika72

silvika72
ok, dik, tak im to poradim. Ale aj tak mi vrta v hlave, preco ti manzelia dochodci s bytom si mozu odpocitat, presnejsie nezdanit tych 4735 € a tito len 1000 ... :-)

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Anna123
V tom článku sa nikde nepíše o tom, že si môžu odpočitať 4735 - do tejto sumy nemusia platiť daň. V tvojom prípade majú príjem oveľa vyšší. Skús si ešte raz pozornejšie článok prečítať.

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

ewita888
silvika72 Pozri príspevok
ok, dik, tak im to poradim. Ale aj tak mi vrta v hlave, preco ti manzelia dochodci s bytom si mozu odpocitat, presnejsie nezdanit tych 4735 € a tito len 1000 ... :-)
nezdaniteľná časť na rok 2013 je 3735,94, do polovičky tejto sumy netreba podávať DP...
3735,94 : 2 = 1867,97
1867,97 + 500 = 2367,97
2367,97 x 2 = 4735,94

silvika72 je offline (nepripojený) silvika72

silvika72
ewita888 Pozri príspevok
nezdaniteľná časť na rok 2013 je 3735,94, do polovičky tejto sumy netreba podávať DP...
3735,94 : 2 = 1867,97
1867,97 + 500 = 2367,97
2367,97 x 2 = 4735,94
Vdaka, toto som potrebovala vediet...

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.