Zavrieť

Porady

DzP z predaja bytu?

Potrebovala by som poradit.

Zobrali sme si s manzelom hypoteku a zalozili sme byt, ktory vlastni moj otec. Tento byt otec nadobudol v roku 2005 darovanim od svojej matky, ktora tuto nehnuteľnosť vlastnila viac ako 5 rokov.
Normalne sme s nimi spisali kupnu zmluvu v oktobri 2008 a dali navrh na vklad v decembri 2008.
V kupnej zmluve mame uvedene, ze peniaze otcovi budu vyplatene formou hypoteky od banky.
No s bankou sme sa dohodli, ze tie peniaze poslu na nas ucet, pretoze my si hladame iny byt a ak ho zozenieme v banke sa zmeni len zalozne pravo k nehnutelnosti.
A tu nastava dilema. Ma moj otec platit dan z prijmu z predaja nehnutelnosti, ked v podstate zatial ziadny prijem z predaja nema?

v zakone je uvedene toto:
§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností, ....

(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

Poradte mi prosim!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vango Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradit.

    Zobrali sme si s manzelom hypoteku a zalozili sme byt, ktory vlastni moj otec. Tento byt otec nadobudol v roku 2005 darovanim od svojej matky, ktora tuto nehnuteľnosť vlastnila viac ako 5 rokov.
    Normalne sme s nimi spisali kupnu zmluvu v oktobri 2008 a dali navrh na vklad v decembri 2008.
    V kupnej zmluve mame uvedene, ze peniaze otcovi budu vyplatene formou hypoteky od banky.
    No s bankou sme sa dohodli, ze tie peniaze poslu na nas ucet, pretoze my si hladame iny byt a ak ho zozenieme v banke sa zmeni len zalozne pravo k nehnutelnosti.
    A tu nastava dilema. Ma moj otec platit dan z prijmu z predaja nehnutelnosti, ked v podstate zatial ziadny prijem z predaja nema?

    v zakone je uvedene toto:

    § 8
    Ostatné príjmy


    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
    b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností, ....


    (4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

    Poradte mi prosim!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Pozri si aj §9 zákona. Tam sú uvedené podmienky oslobodenia príjmu od platenia dane.

    vango je offline (nepripojený) vango

    vango
    ten som si pozerala a citala som aj mnoho podobnych prispevkov.

    Otec tam nemal vobec trvaly pobyt a ani ho nevlastnil viac ako 5 rokov bezprostredne pred predajom.

    Mne len ide o to, ze ked tie peniaze za byt vlastne este neprijal, ci je povinny platit dan z prijmu z predaja bytu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.