Zavrieť

Porady

DP - príjem zo záv.čin.+príjem z prenájmu

Ahoj poradáci, chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu v nasledovnej téme:
robím DP typ B, príjem zo záv. činnosti bol 422853Sk, poistné 54959Sk - základ dane zo záv.činn. bol 367894Sk. Príjem z prenájmu mal dotyčný za rok 2007 - 167500Sk /nájomné dostával v EUR/ mám potom tú konečnú sumu prerátať kurzom NBS z 31.12.? Výdavky mal spolu za nájomné 72000Sk, inkaso 3712Sk, dan z nehn. 780Sk, UPS 1450Sk, elektrina 11880, výmena okna 41920Sk a oprava kúrenia 3750Sk, čiže spolu výdavky boli za rok 2007 - 135492Sk. Prosím poraďte mi ako je najvyhodnejšie si uplatniť výdavky, a či treba, keď si takto v plnej výške uplatní výdavky viesť účtovníctvo pri tomto druhu činnosti.
Prosím keby ste boli takí dobrí a poradili mi, čo všetko by si mohol v roku 2008 uplatniť do výdavkov pri prenájme bytu, aby to cez Du prešlo. Neviem si s týmto poradiť, ešte som tento druh činnosti nerobila, je to prvýkrát. A mýli ma tam sum 24900Sk a s výdavkami potom čo?
ďakujem za všetky rady.
Gong
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Nikto mi nevie poradiť? Teraz som si vypočítala DP s preukázateľnými výdavkami a s paušálnymi, výhodnejšie sú preukázateľné výdavky, lenže musí k DP pridať i výkazy? A musí viesť účto?

    ACCREDO je offline (nepripojený) ACCREDO

    konateľ ACCREDO
    Dobrý deň,

    na základe vyššie uvedených príjmov a výdavkov z prenájmu je výhodnejšie uviesť skutočné výdavky.
    Daňovník, ktorý má príjem zo závislej činnosti a vedľa toho má aj príjem z prenájmu, nemusí viesť účtovníctvo.
    Od skutočných príjmov z prenájmu odpočíta 5 násobok sumy ŽM 24.900,- Sk a túto čiastku uvedie v DP ako zdaniteľný príjem z prenájmu.
    Ako daňové výdavky uvedie v DP skutočné výdavky spojené s prenájmom.

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    ďakujem za radu, prosím kde sa dočítam, že ked sú príj.zo záv.čin. i z prenájmu, nemusí sa viesť účto? Ja som to tak pochopila, že i výdavky sa musia potom rovnakým pomerom uviesť v DP ako príjmy.

    zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

    zuzanask
    Ak bol prijem z prenajmu 20 000 treba to udavat do danoveho priznania? V poznamka pise ze do prveho stplca riadku 10 v tabulke c.1 - typ dan.priznania B sa uvadza kladny rozdiel prijmov a odpocitatelnej polozky (5nasobku ZM)

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Či som to správne pochopila, ak z príjmov z prenájmu odrátam 24900Sk a uplatním si skutočné výdavky, popri tomto príjme mám aj príjmy zo záv. činnosti, nemusím viesť účto? Je tento postup správny?

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Nikto mi nevie poradiť, čítala som už rôzne príspevky na porade, ale som ešte viac zmätená, aj z prísp. 2, takže nikto mi nevie poradiť v mojom zúfalstve?
    D

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Ahoj chcem si len overiť, či som to správne vypočítala, celú noc som nad tým sedela. Prosím poradíte mi?
    Príjem zo záv. činn. bol 422853Sk - poistné 54959SK = 367894SK základ dane zo záv.čin./doklad kópiu potvrdenia priloží na DU/
    Príjem za prenájom bol 167500SK - 24900SK = 142600SK
    Výdavky za prenájom boli 135492Sk, pomerná časť je 24900/167500*100=14,86%, 135492SK/100*14,86= 20134SK, 135492SK-20134SK= 115358SK - tieto skutočné výdavky si môže uplatniť.
    142600SK-115358SK =27242 Sk - základ dane z prenájmu
    tieto základy spočítam = 395136Sk základ dane spolu - 95616Sk = 299520Sk, z čoho je daň 56908Sk, zrazené preddavky § 35zák. zo záv.čin. boli vo výške 51728Sk, čiže dotyčný musí uhradiť daň vo výške 5180Sk. Je tento postup správny? Doklady - výdavky, ktoré si uplatnil, bude mať len v evidencii. Je to správne? Zabudla som na niečo? Dakujem za každučku radu a pripomienku.

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Pri výpočte ZD z prenájmu postupujem rovnakým spôsobom. Včera som odkázala na prísl. §. 6. Ak si uplatňuje daňovník výdavky paušálne, tak posledná veta v odst. 10 znie: daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Odst. 11: ak uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené výdavky, vedie počas celého zdaň. obdobia evidenciu o
    a/ príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
    b/ hmotnom a nehmot. majetku, ktorý možno odpisovať
    c/zásobách, pohľadávkach a záväzkoch
    Mali sme príjmy zo živnosti aj z prenájmu, kde sme uplatňovali preukázateľné výdavky. Riadila som sa odst. 11.

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Ďakujem ti pekne, som z toho popletená, lebo na začiatku bolo v 1 príspevku napísané, že ak má príjem zo záv.činnosti nemusí viesť účto. Takže to ma mýli, preto sa pýtam, to znamená, že musí k DP podať i výkazy? Je mi jasné, že výdavky, ktoré si uplatnil, musí mať v evidencii.
    pa

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Chápem tomu, ale som zmätená z príspevku vyššie, takže aj ked má príjmy zo záv.činnosti a prenájmu musí k DP priložiť výkazy a viesť účto? Asi som totalny magor.

    Anita7 je offline (nepripojený) Anita7

    Anita7
    SZČO nájomca prenajíma nebytový priestor na kadernícke služby. Keďže ten daný nebytový priestor je veľký, na základe nájomnej zmluvy časť prenajíma ďalšej SZČO, ktorá jej platí kvartálne po 9.000 (3.000/mesiac), čiže za rok má príjem z prenájmu vo výške36.000.Aj v tomto prípade sa má odrátať 5x ŽM, 36.000-24.900=11.000 sa má uviesť v DP B?

    Anita7 je offline (nepripojený) Anita7

    Anita7
    thanks,

    potom v DP B v časti príjmy z prenájmu bude uvedená len výška 11.110,-Sk. Tieto príjmy majú byť zaúčtované v peňažnom denníku riadne vo výške 36.000?

    grušina je offline (nepripojený) grušina

    grušina
    Anita7 Pozri príspevok
    thanks,

    potom v DP B v časti príjmy z prenájmu bude uvedená len výška 11.110,-Sk. ANO
    Tieto príjmy majú byť zaúčtované v peňažnom denníku riadne vo výške 36.000?
    ANO

    Anita7 je offline (nepripojený) Anita7

    Anita7
    Keďže SZČO má príjmy
    - zo živnosti,
    - rozpúšťa si časť dotácie
    - z prenájmu,

    Keď všetky tieto príjmy zaúčtujem v PD, potom príjem z prenájmu sa mi neobjaví duplicitne (raz ako príjem v PD vo výške 36.000,- a potom v DP vo výške 11.100)?

    Prepáčte ale už sa mi všetko motááááá.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.