Zavrieť

Porady

založenie s.r.o.

jeden môj známy má ŽL - drevovýroba. Robí len pre jednu firmu, ktorej vyfakturuje 1x mesačne práce, ktoré odviedol na jej zákazkách. Jedná sa o dosť vysoké sumy, ktoré sa dajú pokryť nákladmi, len v min miere (odvody, tel, benzín..).Teraz stojí pred dilemou, čo ďalej, aby mu na rok nevyšlo platiť vysokú daň a odvody ? Myslel na založenie s.r.o.-čky, v ktorej by sa stal zamestnancom, a odvody si platil z min. mzdy, alebo by nebol zamestnancom, len konateľom,a to bez poberania odmien. Ako by si však bral výplatu v plnej výške, čo mal pri živnosti? Navyšovalo by sa tým zákl. imanie???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    Jeho zisky nemaju ziadny vplyv na vysku ZI. K ziskom v "plnej vyske" sa dostane tak, ze si vyplati na konci zdanovacieho obdobia podiel na zisku. Staci tak?

    Denny je offline (nepripojený) Denny

    Denny
    neviem si to celkom v praxi predstaviť, s.r.o. prídu peniaze na účet napr. 50000, konateľ ich vyberie, 40000 si nechá pre osobnú spotrebu a 10000 nechá v pokladni, ako to účtovne prebehne ? Či nechá v pokladni akože celú čiastku, alebo sa tá os.spotreba účtuje cez rok na účet, ktorý neovplyvňuje zisk spoločnosti ??? Pripadám si trápna, ale vôbec sa v tejto problematike nevyznám.....

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    Zjednodusena teoria je: Odberatel zaplati 50000 mesacne, 7000 je vyplatenych ako mzda + zaplatenie odvodov. Zvysok zostane na ucte alebo v pokladni. Po odcitani nakladov vyjde na konci roka zisk povedzme 400 000 Sk a tie sa po zdaneni vyplatia ako podiel na zisku.
    V praxi si myslim ze by to mohlo fungovat tak, ze sa tie prijate peniaze drzia v pokladni a nie na ucte a pouzivaju sa na "osobnu spotrebu". V uvodzovkach, lebo skutocna osobna spotreba v pripade sro neexistuje. Takze papierovo by zostavali v pokladni. Ale neviem, kolko penazi moze byt v pokladni a ci sa musi niekedy preukazat, ze su SKUTOCNE tam. Kvartalne sa robi inventura pokladne, ale pri jednoosobovej sro by to nemuselo odrazat skutocnost. S tymto zatial nemam skusenost, privital by som tiez radu od niekoho skusenejsieho.

    Denny je offline (nepripojený) Denny

    Denny
    a ja som si myslela, že máš praktické skúsenosti v s.r.o. a vieš ako to naozaj beží ........, no budeme čakať, kým niekto zamieša "polievku", je tu niekto skúsený ???

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    mam sro, mam minimalnu mzdu, ale nepotrebujem cerpat peniaze zo sro na osobne ucely pocas roka, tak som to myslel....

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    zatial vyzijem z toho, co som zarobil ako zivnostnik, potom si vyplatim podiel na zisku, z toho dufam vyzijem rok atd.... to ovsem tak nemusi byt, okrem toho drzim na ucte zbytocne vela penazi, preto by aj mna zaujimalo, ci mozem kumulovat v pokladni nejaku hotovost (napriklad do 200 000 Sk), neoficialne nou disponovat a potom si ju akoze vyplatit ako podiel na zisku...

    Denny je offline (nepripojený) Denny

    Denny
    a to zdaňuješ, popri s.r.o. ešte aj príjmy zo živnosti? alebo si ich namodeluješ tak , aby si zdaňoval, čo najmenej ? A oplatí sa to vôbec, keď musíš platiť odvody dvojmo - zo živnosti a zo závislej činnosti v s.r.o. ?

    majamka je offline (nepripojený) majamka

    majamka
    Ahojte prepačte, že trošku odbehnem od vášho rozhovoru, ale potrebujem súrne pomôcť.
    Som živnostníčka pracujem na živnosť už asi 3 roky. Chcem založiť s.r.o a byť jediným konateľom. Keď som prišla na živnostenský úrad, povedali mi " že tá živnosť ktorú teraz mám je ok, ale ja si potrebujem otvoriť ešte jednu živnosť ako -konateľ s.r.o." Je to normálne? Potom budem mať 2 živnosti a ešte budem aj konateľom s.r.o. Prosím, ak mate s tým skúsenosti napíšte. Lebo mne sa to neako nezdá./Je to normálne?/
    Ďakujem

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    Je to tak spravne, ze musis mat zivnostenske opravnenie pre s.r.o. na zaklade ktoreho bude podnikat s.r.o. (pokial nejde o cinnost, kde sa zivnostenske opravnenie nevyzaduje). Platis 1000 Sk, takisto ako pri FO. Staru zivnost mozes zrusit, ale najlepsie je nechat si minimalne 1 mesiac prelinanie, kvoli plynulemu ukonceniu povodnej zivnosti.
    Naposledy upravil lubos f : 18.07.05 at 13:41
    ucetni_fantozzi
    nuz divnô ti povedali... treba ti spisat zakladatelsku listinu, cim zalozis jednoosobovu s.r.o. (presny postup by som ale nechal na odbornikov - najdes urcite tu v porade) - tejto s.r.o. potom zivnostensku vyda ZL a obchodny register ju zaregistruje a cary-mary-fuk eserocka je na svete...

    co sa tyka predchadzajucej temy, niekolko postrehov:
    - v s.r.o. neexistuje osobna spotreba, spolocnost vsak samozrejme moze hradit vydavky suvisiace s cinnostou (tzn. telefon, najom, material apod), taktiez pripadne cestovne nahrady, mzdu... to co zostane (eventualne zisk) sa po zdaneni moze vyplatit, ako tu uz bolo uvedene...
    - hotovost v pokladni zrejme musi byt dokazovana len pri vstupe do likvidacie/konkurzu (iny dovod mi nenapada)
    - to vyplacanie minimalnej mzdy - bol by som opatrny, mam z pocutia, ze NIP pri kontrole aplikuju ustanovenia o koeficientoch minimalnej mzdy (neviem teraz presne, ktory je to §...) a vsetkym zamestnancom vedenym na minimalnej mzde zdvihaju vymeriavacie zaklady (aj obdobie dozadu), ak nepatria do koeficientu 1,0 - tu potom vznikaju samozrejme nedoplatky na odvodoch... neviem, ci ako sef firmy spadas do koeficientu 1,0....

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    si ma trochu naplasil s tou minimalnou mzdou... ale sefujem zadarmo, zamestnany som ako IT konzultant.. skus mi prosim priblizit ako je to s tymi koeficientami... a ked nemam minimalnu mzdu, ale 7000 Sk/mes.??
    ucetni_fantozzi
    pozri si zakonnik prace, na konci mas taku tabulku a tam mas kategorizaciu pracovnych miest (inak je taka salamunska, aby sa v nej hlavne NIP dobre manevrovalo) - najdi si, kde asi tak sedis a potom tvoja minimalna mzda by mala byt 6 500 Sk x koeficient

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    lubos f
    Je to tak spravne, ze musis mat zivnostenske opravnenie pre s.r.o. na zaklade ktoreho bude podnikat s.r.o. (pokial nejde o cinnost, kde sa zivnostenske opravnenie nevyzaduje). Platis 1000 Sk, takisto ako pri FO. Staru zivnost mozes zrusit, ale najlepsie je nechat si minimalne 1 mesiac prelinanie, kvoli plynulemu ukonceniu povodnej zivnosti.
    nespravna formulacia z mojej strany - sro nebude podnikat na zaklade ZL, ale potrebuje zivnostenske opravnenie pre svoju cinnost

    majamka je offline (nepripojený) majamka

    majamka
    Prosím takže ešte niečo.
    Ak si ponechám pôvodnú živnosť a budem mať živnosť ako konateľ s.r.o, budem platiť daň aj odvody 2krát? Ako živnostník z pôvodnej živnosť aj ako konateľ s.r.o.

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    ucetni_fantozzi
    pozri si zakonnik prace, na konci mas taku tabulku a tam mas kategorizaciu pracovnych miest (inak je taka salamunska, aby sa v nej hlavne NIP dobre manevrovalo) - najdi si, kde asi tak sedis a potom tvoja minimalna mzda by mala byt 6 500 Sk x koeficient
    a ked si dam do zmluvy 7000 sk a rozsah prace 30 hodin mesacne?

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    majamka
    Prosím takže ešte niečo.
    Ak si ponechám pôvodnú živnosť a budem mať živnosť ako konateľ s.r.o, budem platiť daň aj odvody 2krát? Ako živnostník z pôvodnej živnosť aj ako konateľ s.r.o.
    ak si ponechas povodnu zivnost, budu existovat dva nezavisle subjekty - zivnostnik bude platit dane zo svojich ziskov, sro bude platit dane zo svojich ziskov. co sa tyka odvodov, tam je viac roznych scenarov v zavislosti od toho, ci budes zamestnana vo svojej sro, ci budes ako konatel poberat odmenu (to vlastne potom suvisi aj s danou)... je to tu na porade mnohokrat rozobrane - skus vyhladavanie "konatel" - ale v zasade, ked zivnost nezrusis, pokracujes v plateni odvodov ako FO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.