Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie budovy

Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako zaúčtovať technické zhodnotenie budovy? Som ZŠ - rozpočtová organizácia, zriaďovateľ - mesto. Po rekonštrukcii strechy Mestský úrad zaslal zmluvu o prevode správy majetku. Potrebujem zaúčtovať - zvýšiť cenu budovy o tú rekonštrukciu na 021 a navýšiť odpisy. Poraďte, prosím. Ešte jedna zaujímavosť: mesto žiada zaradiť 1.4.2010 a odpisy doúčtovať od januára 2010. Je to kóšer? Nejako mi to nesedí.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    moriteru je offline (nepripojený) moriteru

    moriteru
    mcinga Pozri príspevok
    Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako zaúčtovať technické zhodnotenie budovy? Som ZŠ - rozpočtová organizácia, zriaďovateľ - mesto. Po rekonštrukcii strechy Mestský úrad zaslal zmluvu o prevode správy majetku. Potrebujem zaúčtovať - zvýšiť cenu budovy o tú rekonštrukciu na 021 a navýšiť odpisy. Poraďte, prosím. Ešte jedna zaujímavosť: mesto žiada zaradiť 1.4.2010 a odpisy doúčtovať od januára 2010. Je to kóšer? Nejako mi to nesedí.
    Ak pri rekonštrukcii strechy (iba kus za kus) neprišlo k zlepšenie parametrov budovy (napr. ZATEPLENÍM strechy ) - nie je to TZ budovy!
    Naposledy upravil moriteru : 29.04.10 at 20:42

    Irona je offline (nepripojený) Irona

    Irona
    Nepíšeš, či si prijala kapitálový transfer na svoj výdavkový rozpočtový účet. Ak si prijala, mala by si účtovať nasledovne:
    1. prijatý kapitálový transfer od zriaďovateľa na technické zhodnotenie budovy na VRÚ 222/354
    2. FA od dodávateľa za stavebné práce (techni. zhodnotenie budovy) 042/321
    3. úhrada FA z VRÚ 321/222
    4. zúčtovanie kapitálového transferu od zriaďovateľa vo výške výdavkov 354/355
    5. zaradenie dokončeného techn. zhodnotenia budovy do používania 021/042.

    Obdobne účtuješ technické zhodnotenie, ak prostriedky (transfer) je zo ŠR, len namiesto 354 použiješ 357 a pri zúčtovaní transferu (bod 4) je zápis 357/384.

    Vyššie uvedené som čerpala z publikácie Účtovné súvzťažnosti v samospráve od T. Urbanovej.

    mcinga je offline (nepripojený) mcinga

    mcinga
    Vďaka Irona, že si sa ozvala. Kapitálový transfer som nedostala. Financovalo to mesto, teda úhrada faktúr išla od mesta. Ja to potrebujem dostať do majetku. Vieš poradiť?

    Irona je offline (nepripojený) Irona

    Irona
    Keďže si, mcinga, neprijala kapitálový transfer na svoj účet, účtuješ zatiaľ len 021/042 - zaradenie do používania. Nezabudni to dostať aj na 355 zápisom 042/355.
    Ja som mala podobný prípad pred rokom. Rekonštrukcia strechy sa síce realizovala už v r. 2006, ja som to však dostala do účtovníctva až vlani, nakoľko zriaďovateľ mi dovtedy neposkytol žiadne informácie. V každom prípade mestským zastupiteľstvom mal byť uznesením schválený prevod správy mestského majetku (zriaďovateľ dal budovu školy do jej správy), z ktorého ti mal zaslať výpis. V ňom malo byť uvedené zvýšenie hodnoty spravovaného majetku - o akú sumu, z akého dôvodu (technické zhodnotenie, ... ) a od kedy.
    Samozrejme, treba doúčtovať aj odpisy za "časovú dieru" (t.j. od ukončenia realizácie rekonštrukcie do dňa zaradenia do používania; v mojom prípade to bolo doúčtovať odpisy od r. 2006 do r. 2009), a to zápismi 551/081 a 355/692.

    Vivi je offline (nepripojený) Vivi

    Vivi
    ahojte,chcela by som sa poradit-skola z originalnych kompetencii nakupila investicny majetok,ktory odpisuje a vykazuje na 355-ke.Ku koncu roka sa za uctovnictvo zriadovatela snazim odsuhlasit ucty a majetok a toto mi nesedi....majetok bol vyfakturovany na ZS aj ho uhradila ZS zo svojho uctu (cez zriadovatela to neslo)-je to v poriadku,ked to ZS vykazuje na 355-ke.Lebo zriadovatel v ramci prevodu spravy majetku vlastne nema co previest a vykazovat u neho na 355-ke.Poprosim o nazor a skusenosti,dakujem

    mcinga je offline (nepripojený) mcinga

    mcinga
    Zriaďovateľ by si mal zaúčtovať obstarávaciu cenu investičného majetku ako pohľadávku voči RO na 355/021 a na druhej strane Ty ako rozpočtová organizácia záväzok na 021/355.

    Technické zhodnotenie budovy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.